F1’in üç kıtaya bölünmüş tartışmasız en zorlu Üçlüsü

0

F1’in üç kıtaya bölünmüş tartışmasız en zorlu üçlü başlığı, son üç hafta içinde hem Sürücüler hem de Takımlar Şampiyonası için son yılların en rekabetçi ve büyüleyici savaşlarından birinin sıcağı sıcağına gerçekleşti.

Meksika, Brezilya ve Katar’daki üç yarış, Max ve Checo’dan bir dizi mükemmel sürüş üretti ve toplam bir zafer, iki saniye, bir üçüncülük ve iki dördüncülük kaydetti.

Max’in Lewis Hamilton’ı sekiz puan farkla önde tamamladığı bu destansı 2021 sezonunun son iki yarışına hassas bir şekilde girmeye hazır her iki şampiyona için de sonuç bırakıyor.

Takımlar Şampiyonası’nda, Abu Dabi’de bayrağa heyecan verici bir yarış olmayı vaat eden şampiyon Mercedes’in sadece beş puan gerisinde Red Bull

Katar'da Boğalar Geceleri Dışarıda
Katar’da Boğalar Geceleri Dışarıda© Vladimir Rys

Suudi Arabistan’daki açılış yarışı için Takımla uçmadan önce, son üç yarışı tartışmak ve mevcut kampanyanın son iki yarışı hakkında düşüncelerini almak için CEO ve Takım Müdürü Christian Horner ile görüşlerini paylaştı takımın resmi internet sitesinde.

Sağlam Bir Vurgun

“Üçlü başlık boyunca 10 gün içinde dokuz saatlik bir zaman salınımı yaptık, bu da özellikle Brezilya’ya geç gelen navlunla zordu.

Her ne kadar Takım boyunca zorluklarla son derece iyi başa çıksa da ve yaptığımız sonuçlarla gelmek muazzam bir başarı.

Takımlar Şampiyonası’ndaki farkı Mercedes’e yaklaştırmış olmak da kötü bir başarı değil. dedi

Test Üçlüsü

“Meksika hem Takım hem de Checo için büyük bir hafta sonuydu. Ona olan destek ve F1 iştahı eşi görülmemişti.

Geceleri otele geri dönmek bile kalabalığın büyüklüğü nedeniyle zorluydu. Pistte orada iyi, rekabetçi bir sonuç elde etmeyi başardık – çift podyum.

Özellikle Checo için iyiydi ve ev sahibi GP’ye liderlik eden ve podyumda bitiren ilk Meksikalı sürücü oldu.

“Ancak Brezilya bizim için farklı bir meydan okumaydı ve Max tüm hafta sonu mükemmel bir sürüş yaptı, ancak Lewis’in araçla sahip olduğu avantaj çok büyüktü.

Hiç bu seviyede bir sollama yapmadık ve bu kadar kolay bir şekilde, farklı bir formül gibiydi. Onu P10’da gridde görünce, hala zafer için bir rakip olacağını biliyordun.

“Katar’a gelince, Max’e elemelerde talihsiz bir durum ve grid cezasını almak için şanssızdı, ancak bu gerilemeden kurtulma şekli olağanüstüydü.

P2, Mercedes’in yarışta bizden daha hızlı bir arabaya sahip olmasıyla elde edebileceğimiz en optimum şeydi, ancak uzun zamandır ilk kez düz çizgi hızlarının birbirine ayna olduğunu görmek güzeldi.”

Max Katar'da bitiş çizgisini geçiyor
Max Katar’da bitiş çizgisini geçiyor© Vladimir Rys

Maksimum Basınç

“Hata yapmayın, ilk F1 şampiyonluğunuz için savaşmak yarış kariyerinizde yoğun bir an, ancak Max’in kampanya boyunca gösterdiği olgunluk son derece etkileyiciydi.

“Rahat ve baskıyla inanılmaz derecede iyi başa çıkıyor, bence her zamankinden daha iyi sürüyor. Bunun iyi bir örneği, Katar’daki yarış sırasında Lewis’i yakalayabileceğimizi hissetmediği zamandı, ancak o radyo üzerinden “biraz eğlenmek istediğini” söyledi.

Max açık sözlü ve nasıl gördüğünü söylüyor. Spor psikoloğuyla çalışmıyor; Bu onun bununla nasıl başa çıkacağıdır.”

Beklentileri Yönetme

“İki dünya şampiyonluğu için savaşmak tam olarak bunun için çok çalıştık. Son birkaç yarışa giriyoruz ve son derece yakın.

Max, Sürücüler Şampiyonası’nda sadece sekiz puan önde ve Kurucular’ın beş puan gerisinde, önceki yıllarda şampiyonanın bu noktasında bu pozisyonda olmak için kolunuzu ısırırdık.

“Unvanlar için mücadele ederken zirvede olmak istiyoruz ve yoğun bir yıl olmasına sahip olsa da, baskı kendimize koyduğumuz bir şey.

Tecrübenin avantajıyla, kontrol edebildiğimiz şeyler için endişeleniyoruz, kontrol edebildiğimiz şeylerden ziyade, özellikle de riskler yüksekken.

“Bu şampiyonadan gerçekten keyif aldım ve mercedes ve Lewis’e karşı mücadeleyi alabildiğimiz için, bugüne kadar olağanüstü bir sezon oldu.

Bazı insanlar baskı altında gelişir ve bazıları bundan çekinir, ancak her zaman baskı altında en iyi performansımı gösterdiğimi hissettim ve bu diğer kampanyalardan farklı hissettirmiyor.

Devre dışında biraz daha dikkat dağıtıcı oldu, ancak yeşil ışık yandığında, diğer her şey önemsizdir.

“F1’de hayat kurtarmıyoruz, bu sadece bir spor, bu yüzden bu konuda biraz perspektif tutmalısınız.

Yoğun bir yarışma ama önemli olan başka şeyler de var, bu yüzden aileyle vakit geçirmek ve köpeklerle yürüyüşe çıkmak, bu şekilde gevşedim.

“İnsanlar her zaman spor ve Takım hakkında fikir sahibi olacak; ancak, hayatınızı insanların görüşlerine göre yaşayamazsınız, kendi yaklaşımınızla rahat olmalı ve onunla koşmalısınız.”

Christian, Quali'i Max'le Tartışıyor
Christian, Quali’i Max’le Tartışıyor© Getty Görselleri

Son İki

“Gördüğüm kadarıyla pistin delice göründüğü ilk yarış için Suudi Arabistan’a doğru yola çıktığız. Çok hızlı ve ilk sektör Suzuka gibi, ama duvarlarla! Büyük bir meydan okuma olacak ve eminim bol miktarda heyecan ve drama olacak.

“Formula 2 yarışını çok dikkatli izleyeceğiz. Kağıt üzerinde, güce duyarlı bir devre gibi görünüyor, bu yüzden bunun Mercedes’i tercih ettiğini söyleyebilirsiniz ve onlar da böyle hissediyor gibi görünüyor, ama bilmiyorsunuz.

“Daha sonra Abu Dhabi’ye gidiyoruz, 2020’de 2013’ten bu yana Mercedes’i yenen ilk takım olduk, ancak devreyi önemli ölçüde değiştirdiler.

Oraya gidip gösteri yapmak ve sonumuz ne olacak görmek için elimizden geldiğince hazırlık yapacağız.

“Bu şampiyonanın sonunda ne olursa olsun, elimizdeki her şeyi verdiğimizi bileceğiz. Bu yılki yarış inanılmazdı ve rekabet yoğun, görüşleri kutuplaştırıyor, ancak aynı zamanda bir parçası olmak harika olan büyük bir kitleye de çekiyor.”

Frank Williams

“Hafta sonu Sir Frank Williams’ın vefatı ile ilgili haberleri duyduğumda çok üzüldüm. Gerçek bir beyefendi ve gerçek bir yarışçıydı.

Büyürken takımının bir hayranıydım ve Formula 1’e ulaştığımda bana her zaman zaman ayırıyordu ve spora olan coşkusu bulaşıcıydı.

Düşüncelerimiz bu üzücü zamanda Williams ailesiyle ve Red Bull Racing adına Formula 1’e verdiğiniz her şey için teşekkür ederiz.”

Sör Frank Williams
Sör Frank Williams© Red Bull İçerik Havuzu

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir