Formula 1’in açılış F1 Sprint’i ikonik Silverstone’da Max sprint krallığını ilan etti. Max, şampiyonluk rakibi Lewis Hamilton’ı geride bırakıp sonraki 17 tur boyunca liderlik yapmasına izin veren parlak bir başlangıç yaptı.

Formula 1’in Silverstone’daki ilk Sprint Sıralamasını kazanarak tarihe geçti. Hollandalı’nın Sprint zaferi, yarınki Britanya Grand Prix’si için üç Şampiyonluk puanı ve pole pozisyonu alması anlamına geliyor.

Ancak Sergio Pérez için başarılı olmayan bir seanstı. Başlangıçta geriye düştükten sonra, Meksikalı altıncı turda bir hata yaptı ve spin atarak geriye düştü. Bariyerlerle tanışmadan aracı toparlayan sürücü geri dönüş yaptı ama yarışın geriye kalan turlarında arabasında bir hasardan kaynaklı gerilerden takılıp kalması sonucu son turda yarıştan çekti takım. 20 nci sıradan başlayacak.

Max’in galibiyeti, başlangıçta ışıklar sönerken garantilendi. Hamilton’ın arkasındaki P2’den başlayan Max, öndekiler Abbey’e doğru ilerlerken liderliğe güç vermek için süper bir kaçış yaptı.

İlk ikinin gerisinde Hamilton’ın Mercedes’ten takım arkadaşı Valtteri Bottas, Ferrari’den Charles Leclerc ve Max gibi açılış turunun sonunda P11’den beşinciliğe tırmanmak için harika bir başlangıç yapan Fernando Alonso Alpine’in önünde üçüncü sıraya yerleşti.

Ama arkalarında Checo en başında geri çekildi. Hızlı bir şekilde yedinci sıraya geri döndü ama sonra, altıncı turda, McLaren’ın Lando Norris’ine çok yaklaşırken, Chapel’de kontrolünü kaybetti ve geri döndü.

RB16B’sini duvardan uzak tutmayı başardı ancak P19’a tekrar katıldı.

Önde Max, Hamilton’a bir boşluk oluşturmaya başlamıştı ve sekizinci turda Mercedes sürücüsünün elinde iki saniye vardı.

Bottas, Leclerc’in dördüncü olduğu üç saniye gerideyken, Norris alonso’yu geçmeyi başardıktan sonra beşinci oldu.

Yumuşak lastiklerle başlayan Alp sürücü tutunmaya çalışıyordu ancak Norris’in takım arkadaşı Daniel Ricciardo hücumun yanındaydı ve Avustralyalı dokuzuncu turda İspanyol’u geçmek için kas yaptı.

Checo On The Opening Sprint Laps
Checo Açılış Sprint Turlarında© Getty Görselleri

Bitime üç tur kala, Max sıkı bir şekilde kontrol altındaydı ve ön sağ lastiğindeki belirgin kabarcıklara rağmen, Hollandalı daha da fazla lastik aşınması çeken Mercedes sürücüsünden 2.3 saniye daha rahattı.

Bottas, başlangıç yumuşaklarında yavaşlayarak Leclerc’in üç saniye önünde üçüncü sırada yer aldı.Ancak Sergio’nun yarışı koşuldu. Son tura yaklaşırken Takım ona arabayı emekli etmesini söyledi ve sonunda P20 olarak sınıflandırıldı.

Picking Up His First Placed Wreath
İlk Yerleştirilmiş Çelengini Almak© Getty Görselleri

17 çılgın turun ardından Max, Hamilton’ın 1.4s önünde çizgiyi geçerek kariyerinin sekizinci pole pozisyonunu yeni ve heyecan verici bir şekilde aldı.Dün sıralama turlarından sonra ön sıraya geri dönerek Hamilton ikinci olarak başlayacak.

Bottas ise Leclerc ile birlikte ikinci sıranın önünde sıraya girecek. McLaren üçüncü sırayı kilitlerken, Norris Ricciardo’nun önünde, Alonso ise Aston Martin’den Sebastian Vettel, Williams’tan George Russell ve Esteban Ocon’dan ikinci Alp’in önünde yedinci sırada yer aldı.

Max Verstappen

Tabii ki üç puanı aldığım için mutluyum ve yarıştan pole pozisyonu almak oldukça komik.

max Verstappen

“Çok eğlenceliydi. Tabii ki üç puanı aldığım için mutluyum ve yarıştan pole pozisyonuna sahip olmak da oldukça komik ama bunu alacağız. Buralarda geçmek zor ama ilk turda Lewis ile iyi bir başlangıç ve iyi bir mücadele yaptık.

O andan itibaren kendi hızımızı yapmaya çalıştık ama lastiklerin kabardığını gördüğünüz için birbirimizi sonuna kadar zorluyorduk. Yarışa daha düşük yakıtla başlamak, araçları hızlı virajlarda, turdan sonra turdan gerçekten zorlayabiliriz, bu da lastikler için doğal olarak zor olduğu anlamına gelir, ancak hepimizin dikkat etmesi gereken aynı şey var.

Ayrıca taraftarlara da büyük bir teşekkür etmek istiyorum. Esas olarak İngiliz sürücüler için burada olduklarını biliyorum ama yine de onları burada tezahürat ederken görmek harika.

“Şimdi yarın için araçlara dokunamıyoruz ve bugün bizimle ve Mercedes’le tekrar çok yakın olduğunu öğrendik. Görünüşe göre virajlarda çok hızlıyız ve düzlüklerde daha hızlılar, bu yüzden yarın gerçekten heyecan verici bir savaş olacak.

Takım bu hafta sonu yeni formatı yönetmek için harika bir iş çıkardı. Ayrıca taraftarlara da büyük bir teşekkür etmek istiyorum.

Esas olarak İngiliz sürücüler için burada olduklarını biliyorum, ancak onları burada tezahürat ederken görmek hala harika ve tek istediğim yarın Lewis ve diğer herkesle iyi bir savaş yapmak ve bu da taraftarları eğlendirmeli.”

Sergio Pérez

“Araç oldukça iyi hissettirdiğini düşündüğü için bugün sprint yarışından emekli olmak zorunda kalmak gerçekten utanç verici. Benim için kötü bir gündü ve sadece lando ile savaşırken arabanın arkasını kaybettiğim için Takımdan özür dileyebilirim.

Köşenin ortasındaydım, zaten çok fazla gaz alıyordum ve sanırım biraz kirli havaya yakalandım ve köşenin erken saatlerinde bir yolcu oldum. Herhangi bir temastan kaçındım ama dönüşten sonra lastiklerde çok fazla titreşim vardı ve hepsi bu kadardı.

Ekip, titreşimlerin neden olabileceği hasardan endişe duyuyordu ve kazanacak başka bir şey yoktu, bu yüzden arabayı emekli etmeye karar verdiler.

Benim için kötü bir gündü ve Lando ile savaşırken aracın arkasını kaybettiğim için takımdan sadece özür dileyebilirim.

Sergio Pérez

Araçta çok fazla tempomuz var gibi görünüyoruz, bu yüzden mümkün olduğunca çok puan almak için çok zorlanacağımdan emin olabilirsiniz.

“Yarın gridin gerisindeyiz ve burada sollamak kolay değil, ancak araçta çok fazla tempomuz var gibi görünüyoruz, bu yüzden mümkün olduğunca çok puan almak için çok zorlayacağımdan emin olabilirsiniz.

Benim için düşük bir nokta, ama yarın yeni bir gün ve neler yapabileceğimizi görmek için sabırsızlanıyorum.”

Christian Horner

“Max’in ilk sprint sıralama yarışını kazanmasıyla farklı bir şekilde elde edilen Britanya Grand Prix’sine pole’de başlamak harika. Bu, Silverstone’da 2011’den bu yana ilk direğimizi işaret ediyor ve Mercedes’in dokuz yıllık pole pozisyonu serisini kırıyor.

Yarış başlangıcı bizim için çok önemliydi ve Max çizgiden harika bir başlangıç yaptı. Lewis’in özellikle Sektör 1’de güçlü olduğunu biliyorduk, bu yüzden ana düzlükte önde kalmak bizim için özellikle önemliydi, ki bunu yaptı ve bayrağa kadar liderliği korudu.

Max’in ilk sprint sıralama yarışını kazanmasıyla Britanya Grand Prix’sine pole’de başlamak harika.

Christian Horner

Checo’nun arkasını kirli havada kaybettiği yüksek hızlı dönüşü takip edememiş olmamız çok yazık.

“Checo’nun arkayı kirli havada kaybettiği yüksek hızlı dönüşü takip edememiş olmamız çok yazık. Neyse ki Checo duvardan kaçındı, ancak titreşim seviyesi o kadar yüksekti ki, yarınki yarıştan önce, izin verildikten sonra arabayı tamamen kontrol etmek ve gerekli güvenlik kontrollerini tamamlamak için onu emekli etmeyi seçtik.

Bugün Mercedes ile aramızda çok az şey olduğunu görebilirsiniz, düz bir çizgide güçlü oldukları virajlarda daha hızlıydık.

Pole pozisyonuna bakmak harika ve umarım taraftarlar aksiyondan ve bugün farklı bir yarış formatından keyif aldılar.

“Sıcaklıklar ağrılı görünüyor ve yarınki Grand Prix lastik aşınması açısından tekrarlanmayacak. Yarışın başındaki daha yüksek yakıt yükleri, viraj hızlarının biraz daha düşük olacağı anlamına geliyor.

Lastiklere yarışın başındaki virajlarda daha kolay bir egzersiz sağlayacak, bu yüzden bunun işleri nasıl etkilediğini görmek ilginç olacak.

Pole pozisyonuna bakmak harika ve umarım taraftarlar aksiyondan ve bugün farklı bir yarış formatından keyif aldılar.”

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir