Bayanlar ve baylar, yepyeni bir Dünya Şampiyonumuz var

0

Max Verstappen, Formula 1 tarihinin en dramatik unvan kararlarından birinin sonunda ilk Dünya Sürücüler Şampiyonası’nı kazandı.

Heyecan verici Abu Dhabi Grand Prix’sinin son turunda rakibi Lewis Hamilton’ı geçerek liderliği ve yarış galibiyetini aldı.

Yarışın 54 turu geride kaldı ve Hamilton’ın görünüşte rahat bir 11 saniye önde olmasıyla, Max’in dünya şampiyonluğu zaferi şansı sona ermiş gibi görünüyordu, ancak Williams’ın Nicholas Latifi’si kaza yapınca ve güvenlik aracı serbest bırakıldığında, Max’e bir şans daha verildi.

Max pite girdi, yumuşak lastikler aldı ve güvenlik aracı pistten çıktığında, beşinci virajda Hamilton’ı geçip kükredi, ancak Briton aşağıdaki düzlükte mücadele etti.

Ancak Max, yılın 10. galibiyetini ve daha da önemlisi ilk dünya şampiyonluğu tacını ve takımın 2013’ten bu yana ilk Sürücü unvanını almaya devam etti.

Başlangıçta Hamilton çizgiden daha iyiydi ve Max’in pole pozisyonunu iddia etmede elde ettiği avantajı elden geçirdi ve Mercedes sürücüsü liderliği bir viraja aldı.

Arkalarından Sergio iyi bir başlangıç yaptı ve McLaren’dan Lando Norris’ten üçüncülüğü çaldı.Liderliği kaybeden Max, Hamilton’ın slipstream’ine girdi ve 7 yaşına girmek için britona kapandı.

İçeriden aşağı doğru bir hamleyle saldırdı ve Hamilton genişledi. Mercedes lider olarak piste yeniden katıldı ve olay hostesi daha yakından bakmaya itti.

Ancak karar geri geldiğinde yetkililerin kararı “soruşturmaya gerek yoktu” ve Hamilton önde yürümekte özgürdü.,Takımın protestosunda, Briton avantajını korudu ve daha sonra kısa süre sonra başlayan yumuşak lastiklerinde acı çekmeye başlayan Max’e bir boşluk oluşturmaya başladı.

13. tura gelindiğinde Hollandalı, şampiyonluk rakibinin beş saniye gerisindeydi ve arka lastiklerinin gerçekten acıdığından şikayet ediyordu.

Bu, Hollandalı sürücünün pit şeridine doğru yönelmesi için bir işaretti ve 2.1’lik bir durakta sert lastikler aldı ve Norris’in arkasındaki P5’e tekrar katıldı. McLaren’ı çabucak geçti ve Carlos Sainz’ı kovalamaya devam etti.

Abu Dabi'de hayati pit stop
Abu Dabi’de hayati pit stop© Getty Görselleri

Mercedes, Max’in 14. turun sonunda Hamilton’ı pite alarak durmasına tepki gösterdi ve Checo’nun 11 saniye gerisinde P2’ye yeniden katılarak 2.4’lük bir durakta sert lastikler aldı.

Max kısa süre sonra Sainz’ı rahat bir şekilde görevden alarak P3’ü talep etti, çünkü Hamilton Sergio’da makara yapmaya başladı.

Mercedes sürücüsü sonraki altı turda farkı kapattı ve DRS desteğiyle pit düzlüğüne saldırdı ve Meksikalıyı açıkça kolaylıkla geçti.

Ancak Checo kolayca görevden alınmadı ve aşağıdaki DRS bölgesinde liderliği geri almak için Briton’u geçti.

Checo’nun parlak savunması her zaman Max’in Hamilton’a kendi açığını doldurmasına izin veriyordu.

Mercedes bir sonraki turda DRS yönetiminde Sergio’yu geçmeyi başardığında Checo, Max’e hızlı bir çekici verdi ve daha sonra Max power’ın hamilton’ın arkasında bir kez daha ikinci sıraya geçmesine izin vermek için kenara çekildi, her ikisi de şimdi sert lastiklerde.

Ancak, ikinci stint geliştikçe Hamilton yavaş yavaş Max’ten uzaklaşmaya başladı ve 33. turda Red Bull sürücüsünün beş saniye önündeydi.

Ancak yarışın ten rengi, Alfa Romeo’dan Antonio Giovinazzi’nin vites kutusu sorunlarıyla pistin kenarında kenara çekmesiyle 36. turda değişti.

Sanal güvenlik aracı konuşlandırıldı ve Hamilton’ın pist dışında kalmasıyla, Takım hızlı bir şekilde Max’i yeni bir sert lastik seti için çağırdı.

Checo ayrıca VSC’nin altında kaldı ve üçüncü sırada tekrar yer aldı. Max, Hamilton’ın neredeyse 17 saniye gerisinde tekrar katıldı ve pist yeşile döndüğünde Red Bull sürücüsü Mercedes’e tur başına saniyenin onda sekizi oranında kapanmaya başladı.

Ancak son durum ortaya çıktıkça, yeni lastiklerdeki hızın Max’i Briton’a yaklaştıracak kadar güçlü olmayacağı ortaya çıktı.

Bitime 10 tur kala Mercedes’in 12 saniye gerisinde kaldı ve zamanı tükendi. Ama yarışlar bitene kadar asla bitmez ve 53.

Yas Marina Pisti'nde Işıklar Altında Kıyasıya Yarışıyor
Yas Marina Pisti’nde Işıklar Altında Kıyasıya Yarışıyor© Getty Görselleri

Williams’ın Nicholas Latifi’si kaza yaptı ve güvenlik aracı serbest bırakıldı. Max hemen pite girdi ve Hamilton yolda kalırken takım bir dizi yumuşak lastik taktı.

Yarış güvenlik aracının altında bitebilir gibi görünüyordu, ancak 57. turda yarış kontrolü, Hamilton ve Verstappen arasındaki pistteki beş aracın kendilerinin örtünmelerine izin verilmesine ve güvenlik aracının tek tur yarışa izin vermek için gelmesine karar verdi.

Ve pist yeşile döndüğünde Max hemen saldırıya geçti. Hamilton’ı 5.Hamilton bir sonraki düzlükte karşılık verdi ve Hollandalı’nın yanında berabere kaldı ve neredeyse geçti, ancak Max çizgiyi tuttu, sinirini korudu ve bitiş çizgisine ve damalı bayrağa kadar liderliği korudu. Formula 1’in yeni bir dünya şampiyonu var. Adı Max Verstappen!

Max Verstappen

Hollanda Aslanı Dünya Şampiyonu Oldu
Hollanda Aslanı Dünya Şampiyonu Oldu© Getty Görselleri

Dünya Şampiyonu olmak inanılmaz bir duygu ve yılın son yarışında daha çılgın bir yarış isteyemezdim.

“Dünya Şampiyonu olmak inanılmaz bir duygu ve yılın son yarışında daha çılgın bir yarış isteyemezdim.

Kazanma şansı olmamasından son tura kadar her şey bir araya geldi ve bunun için gitmek zorunda kaldık.

Kendi kendime sürekli, her şeyimi vereceğimi ve son tura kadar sahip olduğumu ve yaptığımız şeyin bu olduğunu söyleyip durdum.

Tabii ki, son turda bu güvenlik aracı yeniden başlatma ile daha taze lastiklere sahiptik, ancak yine de hareketi yapmanız gerekiyor – neyse ki işe yaradı.

Checo’ya büyük bir teşekkür etmek istiyorum, bugünkü performansından dolayı, şampiyonluğu kazandım, bu takım için kalbini dışarı atıyordu.

Bugün tam olarak ne kadar iyi bir takım çalışması olduğunu gösterdi, o inanılmaz bir takım arkadaşı.

Mercedes Kurucular’ı kazandı ve sürücü şampiyonasını kazandık, bu yüzden tüm yıl boyunca birbirimizi sonuna kadar zorladığımızı gösteriyor.

Lewis inanılmaz bir sürücü, bu konuda tartışma yok. Tabii ki, sezon boyunca anlarımız oldu ama bence bu sezon inanılmaz bir mücadele verdiğimiz ondan sonra her iki takım da her şeyini verdi.”

Sergio Pérez

Checo Son Derece Mutlu Zorlu Dövüş Sezonu
Checo Son Derece Mutlu Zorlu Dövüş Sezonu© Getty Görselleri

Max, bu şampiyonayı gerçekten hak ediyor.

“Her şeyden önce, Max ve bu Takım için son derece mutluyum çünkü yıl boyunca ve uzun yıllar boyunca çok çalıştılar.

Max, bu şampiyonayı gerçekten hak ediyor. Takım arkadaşı olarak unvanına katkıda bulunduğum için çok mutluyum, muazzam bir takım arkadaşı ve harika bir adam oldu, onun için daha mutlu olamazdım.

Lewis yarışın kontrolünü elindeydi ve Max 10 saniye kadar gerideydi, bu yüzden sonuca yardımcı olacak bir şey yapabileceğim için son derece mutluyum.

Son derece eski lastikler üzerindeydim, bu yüzden yapabileceğim fazla bir şey yoktu, ancak lewis’den birkaç saniye almayı başardım, bu kritikti ve yarış üzerinde bir etkisi vardı.

Şampiyonluklarına ve savaşlarına dahil olmak istemezsiniz, şu anda olmak için çok çalıştılar, ama bu benim Takımım, bunu Takımım ve Max için yaptım.

Yarışın sonuçlandırılmasıyla bugün ikinci olmak benim için mümkündü, ancak emekli olmak zorunda kaldım çünkü arabam harika görünmüyordu ve başka bir güvenlik aracı yaratabilirdi.

Sonunda İnşaatlar unvanını alamamamız utanç verici, ancak bu sezon yaptığımız işten son derece mutluyum.”

Christian Horner

Heyecan verici bir sezona inanılmaz bir son
Heyecan verici bir sezona inanılmaz bir son© Getty Görselleri

Max ve takımla bu yıl yaşadıklarımız ve bazı sert ve büyük rakiplere karşı başardıklarımız için çok gurur duyuyorum.

“Son on turda yarış Tanrılarından bir şeye ihtiyacı olacağını söyledim ve bu güvenlik aracı için tanrıya şükrediyorum.

Bu sezon harika bir yarışma oldu ve Max’in Dünya Şampiyonası’nı kazanması, sadece buradaki yarışla ilgili değil, tüm yıl ve bir sürücü olarak ne kadar inanılmaz ve tutarlı olduğuyla ilgili.

Lewis’e de tüm övgüler, tüm yıl boyunca olağanüstü bir rakip ve harika bir Dünya Şampiyonu oldu ve bunu kazanmayı daha da anıtsal bir başarı haline getiren şey bu.

Bu Şampiyona son tura kaldı ve takımın o pit stopu yumuşaklar kümesine yapmak için harika bir strateji çağrısıydı ve daha sonra bunu gerçekleştirmek Max’e kaldı, ki bunu tipik Max tarzında yaptı.

5. virajdan doğru bağırıyordum. İşi halledi. Max ve takımla bu yıl yaşadıklarımız ve bazı sert ve büyük rakiplere karşı başardıklarımız için çok gurur duyuyorum.

Checo bugün mükemmel bir takım arkadaşıydı, Lewis’i tamamen aşınmış lastiklerle geride tutarak yaptığı şey sadece süper sürüştü.

Bugün o olmasaydı Max muhtemelen Dünya Şampiyonu olamazdı, tüm Takım stratejilerini kusursuz bir şekilde uyguladı.”

Abu Dhabi Grand Prix 2021 Yarış Sonucu

KONUMSÜRÜCÜTAKIM
1Max VerstappenRed Bull Yarış Honda
2Lewis HamiltonMercedes
3Carlos SainzFerrari
4Yuki TsunodaAlphaTauri
5Pierre GaslyAlphaTauri
6Valtteri BottasMercedes
7Lando NorrisMcLaren
8Fernando AlonsoAlpine
9Esteban OconAlpine
10Charles LeclercFerrari

2021 Sürücü Sıralamaları

KONUMSÜRÜCÜTAKIMNOKTA
1Max VerstappenRed Bull Yarış Honda395.5
2Lewis HamiltonMercedes387.5
3Valtteri BottasMercedes226
4Sergio PérezRed Bull Yarış Honda190
5Carlos SainzFerrari164.5
6Lando NorrisMcLaren160
7Charles LeclercFerrari159
8Daniel RicciardoMcLaren115
9Pierre GaslyAlphaTauri110
10Fernando AlonsoAlpine81

2021 Kurucu Sıralamaları

KONUMTAKIMNOKTA
1Mercedes613.5
2Red Bull Yarış Honda585.5
3Ferrari323.5
4McLaren275
5Alpine155
6AlphaTauri142
7Aston Martin77
8Williams23
9Alfa Romeo13
10Haas0

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/pdtf1tur/public_html/wp-content/litespeed/css/69b1c9ba9e68660ee4f239dcff6b4c54.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:130 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/pdtf1tur/...', 130, Array) #1 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(130): md5_file('/home/pdtf1tur/...') #2 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(837): LiteSpeed\Optimizer->serve('http://f1turkiy...', 'css', true, Array) #3 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(330): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(264): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/pdtf1tur/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(324): LiteSpeed\Optimize->f in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 130