18. raunt öncesinde RedBull sürücülerinin düşünceleri.

0

Mexico City Grand Prix’si uzun bir geçmişe ve ilginç bir başlangıda sahiptir. Efsaneye göre Meksika’nın en iyi yarış yıldızlarından ricardo ve Pedro Rodriguez’in babası 1950’lerde Meksika Devlet Başkanı için çalışmışlar.

İki sürücü babalarına Meksika’nın bir Grand Prix’ye ev sahipliği yapmasının iyi bir fikir olabileceğinden bahsetti. Rodriguez son sınıf öğrencisi patronuyla konuştu ve Mexico City Grand Prix’si doğdu.

Mexico City’deki Magdalena Mixhuca Spor Parkı’nın etrafına bir pist inşa edildi (şimdi Autódromo Hermanos Rodríguez olarak adlandırılıyor ve orijinal sitede – ama daha sonra bu konuda daha fazlası).

Pist deniz seviyesinden 2 km yüksekliktedir ve 180 derecelik Perltada köşesi ile birlikte, onu mühendisler ve sürücüler için ilginç ve nefes nefese bir yarış haline getiriyor

Meksika ilk şampiyona dışı Formula 1 yarışını 1962’de yaptı, bir yıl sonra Jim Clark’ın kazandığı bir şampiyonluk yarışı olarak geri döndü. Pistin popülaritesi ve kalabalık büyüklüğü, Meksika’nın 1964-1970 yılları arasında her sezonun finaline ev sahipliği yaptığını gördü.

Meksika, 1968 ve 1970’teki kalabalık sorunu nedeniyle 1971’de Formula 1 Takvimi‘nden çıkarıldı. Yarışı izlemek için 200.000’den fazla kişinin gelmesi, yetkililerin yarış başlangıcını bir saat ertelemek zorunda kalmalarına neden oldu. Kalabalık şişeleri piste fırlattı ve bir noktada bir köpek koştu ve Jackie Stewart tarafından vuruldu.

Meksika Yarış Öncesi Programı
Meksika Yarış Öncesi Programı© Red Bull Racing Honda

Hafta Sonu Programı

TARİHYEREL SAATDİSİPLİNOTURUM
Cuma 5 Kasım11:30-12:30Formüla 1İlk Alıştırma
Cuma 5 Kasım15:00-16:00Formüla 1İkinci Alıştırma
Cumartesi 6 Kasım11:00-12:00Formüla 1Üçüncü Alıştırma
Cumartesi 6 Kasım14:00-15:00Formüla 1Eleme
Pazar 7 Kasım13:00-15:00Formüla 1Yarış

Max Verstappen Soru-Cevap

ABD Grand Prix’sini kazanmak Takım için büyük bir başarıydı. Tekrar podyumun en üst basamağında olmak nasıl bir duygu?

Max Verstappen: ABD Grand Prix’sinde tekrar zirveye çıkmak elbette harika bir duyguydu. Son birkaç yarış, çeşitli motor cezaları ve birkaç şanssız an ile oldukça zordu, bu yüzden yanımda Checo ile orada olmak kesinlikle iyi hissettirdi.

Çok tatmin edici bir galibiyetti, ABD GP’de iyi bir tempo gösterdik, bu yüzden bu ivmeyi inşa etmek istiyorum ve tabii ki şampiyonluk için sağlam puanlar almak da çok önemliydi.

Max Mexico City Grand Prix'sini Dört Gözle Bekliyor
Max Mexico City Grand Prix’sini Dört Gözle Bekliyor© Vladimir Rys

Meksika Grand Prix’sine baktığımızda, yarış için beklentileriniz nelerdir? Meksika’da iki kez kazandın ve bu geçmişte güçlü olduğumuz bir pist.

Max Verstappen: Evet, meksika’da iki yarış galibiyetimle yarıştığım güzel anılarım var. Özellikle bir süre buraya seyahat edemedikten sonra burada tekrar yarışmayı dört gözle bekliyorum.

Checo’nun takımda olmasıyla artık çok daha fazla taraftarımız olacağını biliyorum, bu yüzden hepsini pistte görmeyi dört gözle bekliyorum ve tabii ki rekabetçi bir hafta sonu yapabiliriz.

Meksika başka bir üçlü başlığın başlangıcıdır. Zihinsel ve fiziksel olarak arka arkaya üç yarışa nasıl hazırlanıyorsunuz?

Max Verstappen: Dört gözle bekliyorum ve gitmek için heyecanlıyım, ancak üçlü başlığın meşgul olacağını biliyorum! Şampiyonluk için savaştığımız için önümüzdeki üç yarışı yakalamaya çalışmak kendim ve Takım için inanılmaz derecede önemli.

Çok fazla seyahat süresi ve zaman farkı olacak, ancak Meksika ve Brezilya’da tekrar piste çıkmak için sabırsızlanıyorum ve Katar’daki yeni pistte yarışmanın zorluğunu dört gözle bekliyorum.

Sergio Perez Soru-Cevap

Bu haftaki yarışın için Meksika’ya döneceğin için ne kadar heyecanlısın?

Sergio Pérez: İnanılmaz heyecanlı, dört gözle bekliyorum. Ülkem kariyerim boyunca bana çok destek oldu ve bu taraftarların önünde yarışma şansını her zaman seviyorum.

Meksika’da aldığım destekle insanlar her zaman havalara uçarlar ama kariyerimin ilk başladığı yıllardan beri beni hep desteklediler.

Sonunda kendi ülkemde bir zafer hayal edebileceğimiz bir takıma ve arabaya sahip olmak harika. Bu hafta sonu büyük bir sonuç elde etme şansımız var, bu yüzden elimden gelenin en iyisini yapacağım ve neler başarabileceğimizi göreceğiz.

Checo Ev Yarışı İçin Heyecanlı
Checo Ev Yarışı İçin Heyecanlı© Getty Görselleri

Bu hafta sonu yapılacak yarış öncesinde Mexico City sokaklarında bir gösteri yapıyorsun. Bu konuda ne hissediyorsun?

Sergio Pérez: Çılgın bir hafta olacak, Red Bull Racing aracını ülkenin en ikonik caddelerinden birine sürmek gerçekten özel olacak.

Uzun yıllardır hayalini kurduğum bir şey ve Red Bull arabamı ülkeme getirebilmek çok özel olacak. Etkinlikten sonra, tüm Ekip için harika Meksika yemeklerini ve ülkemizdeki iyi gelenekleri denediklerinden emin olmak için bir akşam yemeği vermeyi planlıyorum.

Bu hafta sonu için özel olarak tasarlanmış Meksika temalı bir kask giyiyorsunuz. Bunun arkasındaki ilham neydi?

Sergio Pérez: Meksika için gerçekten özel bir an olmasını istedim, bu yüzden tasarımcımla konuştum ve inanılmaz bir tasarımla geldi.

Muhtemelen şimdiye kadar giydiğim en sevdiğim tasarımdır. Renklerimi eskisinden daha büyük ve daha iyi bir şekilde üzerine koymak istedim, çünkü tüm kask tasarımlarımda ülkemi ve Meksika kültürlerini ve geleneklerini temsil etmeye çalışıyorum.

Köpüğün rengini meksika bayrağınınkiyle bile değiştirdim. Onu giymek için sabırsızlanıyorum ve bu hafta ortaya çıkardığım için Meksika halkı buna bayılıyor!

Taraftarlar Boğalara Tezahürat Yapmaya Hazır
Taraftarlar Boğalara Tezahürat Yapmaya Hazır© Vladimir Rys

Red Bull’un Meksika’ya son gelişinde.

2019 Meksika Grand Prix’sinde Mercedes’ten Lewis Hamilton, iddialı bir tek elden stratejinin Ferrari’den Sebastian Vettel ve Mercedes takım arkadaşı Valtteri Bottas’tan kazanmak için çalışmasının ardından tırnak yeme finalinde zafere ulaştı.

Cumartesi günü pole pozisyonunu kaybeden ve sarı bayraklar için yeterince yavaşlamadığı için üç sıra grid düşüşü yaşayan Max Verstappen, unutılması gereken bir Meksika Grand Prix’sine katlandı.

Dördüncü turda Hollandalı, Bottas’la temas kurdu ve sert lastiklerde mamut 66 turluk bir stint’ten sonra altıncı sıraya kadar iyileşmek zorunda kaldığını gören bir delinmeye neden oldu.

Bu arada takım arkadaşı Alex Albon, yarışa aynı pozisyondan başladıktan sonra sağlam bir beşincilik elde etti.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir