2021 Meksika Grand Prix’si sezonun beşinci ve son iç saha yarışımızı temsil ediyor. Silverstone’umuz var – Takımın bulunduğu yer, ikisi Avusturya’da – altında uçtuğumuz bayrak, Zandvoort – Max’in ev yarışı ve son olarak Meksika – sıra Checo’da!

Bu, ev yarış tarihi serisinin son serisi, geçmişe göz atıyoruz ve ev yarış pistlerimizin şu anda oldukları ekstravaganzaya nasıl dönüştüğüne bakıyoruz.

Meksika Grand Prix’si uzun bir geçmişe ve ilginç bir başlangıda sahiptir. Efsaneye göre Meksika’nın en iyi yarış yıldızlarından Ricardo ve Pedro Rodriguez’in babası 1950’lerde Meksika Devlet Başkanı için çalışmışlar.

İki sürücü babalarına Meksika’nın bir Grand Prix’ye ev sahipliği yapmasının iyi bir fikir olabileceğinden bahsetti.

Meksika Grand Prix'sinde ev sahibi yarışı
Meksika Grand Prix’sinde ev sahibi yarışı© Vladimir Rys

Rodriguez son sınıf öğrencisi patronuyla konuştu ve Meksika Grand Prix’si doğdu.Mexico City’deki Magdalena Mixhuca Spor Parkı’nın etrafına bir pist inşa edildi (şimdi Autódromo Hermanos Rodríguez olarak adlandırılıyor ve orijinal sitede – ama daha sonra bu konuda daha fazlası).

Pist deniz seviyesinden 2 km yüksekliktedir ve 180 derecelik Perltada köşesinin bankacılığı ile birlikte, onu mühendisler ve sürücüler için ilginç ve nefes nefese bir yarış haline getirir.

Meksika ilk şampiyona dışı Formula 1 yarışını 1962’de yaptı, bir yıl sonra Jim Clark’ın kazandığı bir şampiyonluk yarışı olarak geri döndü.

Pistin popülaritesi ve kalabalık büyüklüğü, Meksika’nın 1964-1970 yılları arasında her sezonun finaline ev sahipliği yaptığını gördü.

Ne yazık ki Meksika, 1968 ve 1970’teki kalabalık sorunu nedeniyle 1971’de Formula 1 Takvimi‘nden çıkarıldı.

Yarışı izlemek için 200.000’den fazla kişinin gelmesi, yetkililerin yarış başlangıcını bir saat ertelemek zorunda kalmalarına neden oldu. Kalabalık şişeleri piste fırlattı ve bir noktada bir köpek koştu ve Jackie Stewart tarafından vuruldu.

Meksika Grand Prix'sinde Gün Batımı
Sunset At Mexico Grand Prix© Vladimir Rys

16 yıl aradan sonra, Meksika Grand Prix’si 1986’da, Mexico City’yi vuran yıkıcı bir depremden bir yıl sonra geri döndü.

Bu süre zarfında devre güvenliği artırmak için yeniden tasarlandı, ancak pist yüzeyi düzensiz ve bankalı kaldı.

Yarışı Avusturyalı Gerhard Berger kazandı ve Benetton B186’sında Formula 1 kariyerinin ilk zaferini elde etti.

Meksika, 1992’ye kadar F1’in tadını çıkardı ve yarışın tekrar takvimden çıkarıldı, çünkü mexico city’de korkunç hava kirliliği ve büyüyen sivil huzursuzluk nedeniyle de birleşen tehlikeli engebeli pist yüzeyindeki sorunlar nedeniyle.

Meksika Grand Prix'sinde kalabalık arttı
Meksika Grand Prix’sinde kalabalık arttı© Vladimir Rys

2011’deki bir başka uzun boşluktan sonra Carlos Slim Domit, Meksika Grand Prix’sinin geri dönüşü için planlarını açıkladı.Yarış geri dönmeden önce Autódromo Hermanos Rodríguez’e büyük bir yenileme projesi gerekiyordu.

Bu sadece altyapıyı değil, aynı zamanda devredeki düzenlemeleri de içeriyordu. Bu yüzden, şaşırtıcı olmayan bir şekilde Hermann Tilke’ye bir çağrı yapıldı ve değişiklikleri, birinci, ikinci ve üçüncü virajlarda turu açmak için yeni bir köşe dizisi içeriyordu ve ayrıca tehlikeli Peraltada köşesinin yerine yeni bir stadyum bölümü tanıtıldı.

Pistin geri kalanı da yeniden inşa edildi ve yeniden düzenlendi, ancak pistin orijinal ana hatlarını korudu.

Değişiklikler, diğer yarış aktivitelerinin devam etmesine izin vermek için zamanla aşamalı olarak yapıldı ve tüm kompleks Ağustos 2015’e kadar aynı yılın Kasım ayında Meksika Grand Prix’sinin dönüşüne ev sahipliği yapmaya hazırdı.

Bulls Meksika'ya Hazır
Bulls Meksika’ya Hazır

2015 yarışında Daniil Kvyat ve Daniel Ricciardo Red Bull Racing için yarıştılar ve sırasıyla bir P4 ve P5 bitirdiler.

O zamanlar Max, Toro Rosso için yarışıyordu ve P8’de, şimdi takım arkadaşı Sergio Pérez’in bir sıra üstünde bitirdi.

2016 yarışı Daniel’in P3’i alıp Meksika’da takımın ilk podyumunda yer almasını sağladı. Ertesi yıl, Max kendine geldi.

Ferrari’den Sebastian Vettel’in arkasında P2’de finale kaldı, ancak ikinci virajda önüne geçebildi. Max asla arkasına bakmadı ve damalı bayrağı aldı ve kariyerinin üçüncü galibiyeti oldu.

2018’de Max neredeyse aynı bir yarışa sahipti, P2’de başladı ancak pole pozisyonu sahibi Ricciardo, Max’e liderliği vererek kötü bir başlangıç yaptı ve sonuna kadar bunu sürdürdü.

2019 max pole’de finale kaldı, ancak sarı bayraklar altında yavaşlamadığı için üç sıra grid cezası verildi. Yarış sırasında RB15’ini sadece P6’daki evine, takım arkadaşı Alex Albon’ın hemen arkasında getirebildi.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/pdtf1tur/public_html/wp-content/litespeed/css/47e7ab5ba6398c86a785fadb82cc8ad2.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:130 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/pdtf1tur/...', 130, Array) #1 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(130): md5_file('/home/pdtf1tur/...') #2 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(837): LiteSpeed\Optimizer->serve('http://f1turkiy...', 'css', true, Array) #3 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(330): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(264): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/pdtf1tur/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(324): LiteSpeed\Optimize->f in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 130