Bazı grands prix’ler takımın bir plana bağlı kalmasını gerektirir.

0

McLaren F1 Direktörü, Strateji ve Sportif Randy Singh’in özel görüşleriyle İspanya Grand Prix’si hakkında değerlendirmelerde bulundu.

McLaren F1 Direktörü, Strateji ve Sportif Randy Singh’in özel görüşleriyle İspanya Grand Prix’si hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bir Formula 1 sezonunun cazibelerinden biri, her hafta farklı bir mücadele sunmasıdır. İber Yarımadası’ndaki arka arkaya yarışlarda aynı lastikler, aynı ortam koşulları ve (aşağı yukarı) aynı otomobiller vardı, ancak McLaren F1 sürücüleri Lando Norris ve Daniel Ricciardo’dan çok farklı stratejiler ve çok farklı bir sürüş tarzı talep etti.

Bir yarış stratejisi ile amaç, damalı bayrağa mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ulaşmak değildir, mümkün olduğunca çok arabanın önünde damalı bayrağa ulaşmaktır: bunun ne kadar sürdüğü büyük ölçüde önemsizdir, ancak haftalar boyunca ikincisini başarmanın yolu eskisini yapmaktır.

Bunlar ‘deterministik’ yarışlardır: aracın trafiklerle rahatsız edildiği ve mümkün olan en kısa sürede bitiş çizgisine varma ile tutarlı olarak en iyi hızda sürülebildiği yarışlar. Fakat her yarış ve her hafta sonu böyle değildir ve İspanya Grand Prix’si neredeyse hiç.

Bu bağlamda, 2021 İspanya Grand Prix’si önceki yıllara benzer bir model izledi: pist pozisyonunun kilit öneme sahip olduğu, birden fazla durak olasılığı güçlü olan ve stratejistlerin çok meşgul tutulmasının garantisi olan taktiksel bir yarış.

Özetle yarış

  • . Bir veya iki pit-stop yapma konusunda kesin bir yarış öncesi plan yok
  • • Daniel’den iyi bir başlangıç ve ardından uzun bir savunma sürüşü
  • • Sollanacak çok zor bir pist
  • • Yarışın derinliklerine kadar her iki stratejiye de bağlı olmayan esnek bir yarış
  • • Lando’dan evden altı tur ötede bir pozisyon yakalamak için agresif bir geç yarış şarjı

Sayılarla yarış

 Lando NorrisDaniel Ricciardo
Başlangıç konumuP9P7
İlk turun sonuP9P5
Bitirme konumuP8P6
Hız 334,7 km/sa (14. en hızlı)337,7 km/sa (8. en hızlı)
İlk pit-stop21.864’ler22.406’lar
İkinci pit-stop22.467’ler21.762’ler
En hızlı tur1:21.279 (7.)1:21.853 (10.)

2020’de İspanya Grand Prix’si ağırlıklı olarak tek duraklı alternatifi sadece birkaç araçla iki duraklı bir yarıştı. Bu yıl, düşük sıcaklıklar. Ağustos ortasından ziyade mayıs başında bir tarihle ve tek durağı dokuz ay öncesine göre daha cazip bir teklif haline getirdi. Bu, damalı bayrağa giden en hızlı yol olmasa da, Circuit de Barcelona-Catalunya’da sollamadaki büyük zorluk, önemli bir lastik avantajı sağlamak için manevra yapılmadıkça, pist pozisyonuna öncelik verir.

Her grand prix’de olduğu gibi, takım A Planı, B Planı, C Planı vb. Lando ve Daniel, sabahlarının çoğunu her biri için hedef turlara ve onları vurmak için gereken sürüş stillerine aşina olmakla geçirmişti.

Barselona’da gerçekten tercih edilen bir seçenek yoktu: ‘Plan A’ ‘B Planı’dan daha olası değildi. Her iki sürücü de yarışa Q2 Kullanılmış Yumuşak lastikleriyle başlarken ve bir araç gerçekten çok erken mücadele etmediği veya pite alınmadığı sürece Sert lastiğin bir faktör olması beklenmezken,

Muhtemel planlar tek duraklı bir Soft>Medium yarışı veya iki duraklı soft>Medium>Soft yarışıydı – takımın Orta lastik stint’inden yarı yola çıkana kadar her iki şekilde de taahhüt etmesi gerekmiyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir