Mick: ”Baktığımızda, düzlüklerde oldukça hızlıydık”

0

Haas bu yıl gridin açık ara en yavaş takımı konumunda yer alıyor ve sezon boyunca güncelleme getirmeyecekleri için bu durumun değişmesi beklenmiyor.

Haas bu yıl gridin açık ara en yavaş takımı konumunda yer alıyor ve sezon boyunca güncelleme getirmeyecekleri için bu durumun değişmesi beklenmiyor.

2021 İspanya Grand Prix’si öncesinde yayınlanan teknik rapora göre Mick Schumacher ve Nikita Mazepin yeni egzoza geçtiler.

Her iki pilot da bu yılki ikinci egzoz sistemini kullanacaklar.

2021 FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın dördüncü turu, pazar günkü İspanya Grand Prix’liğine hazırlanan takımlar olarak cuma günü İspanya’nın Circuit de Barcelona – Catalunya kentinde yapılan antrenmanla başladı.

Cuma günkü yarış, 4.655 kilometrelik (2.892 mil), 16 dönüşlü pistte FP1 ve FP2 olmak üzere iki 60 dakikalık seanslardan oluşan açılış günü pist aktivitesi ile güneşli bir havada gerçekleştirildi.

Hem Mazepin hem de Schumacher, FP1’e Pirelli P Zero sert lastiğinde bir strateji ile başladı ve seansın en hızlı zamanlarını belirledikleri Kırmızı yumuşaklara geçtiler. Schumacher 1:20.766’lık bir ile 18. Değerli zaman daha sonra Alfa Romeo’dan Robert Kubica’nın kum havuzuna saplanan arabasını kurtarmak için kırmızı bayrakların devreye girmesi sayesinde zaman kaybedildi.

10 dakikadan biraz daha az bir süre kala Mazepin ve Schumacher sırasıyla yumuşak ve sert lastiklerde çalışan bazı yüksek turlar için geri döndüler.

FP2, ilk kez Sarı orta bileşikte her iki sürücü için de bir ön turlar ile başladı. Sıralama simülasyonları için yumuşak kauçuğa geçiş yaptı.

Uralkali Haas F1 Takımı Cuma günü FP1 ve FP2 genelinde toplam 102 tur attı – Mazepin 49 atarken, Schumacher tarafından 53 attı.

Schumacher, Mazepin’in zaman çizelgelerinde 20. Pit stoplu yüksek hızlı stints ile öğleden sonra Mazepin ve Schumacher günü tamamladı.

Nikita Mazepin, 9 Numaralı Sürücü, Uralkali Haas F1 Takımı

Bence pist seanslarla birliklet gelişiyordu, açıkçası pist 10 yaşında, bu da asfaltın çok siyah olduğu anlamına geliyor, bu yüzden içinde hala biraz toz ve yağ var ve yaptığımız daha fazla turla daha fazla pist yüzeyi lastikleniyor. Her zaman gerilerdeyken öğrenirim ama şu ana kadar hafta sonum, eskiden farklı takımlarda iken kullandığım yerden üç adım geride olduğum yerden başlıyor ve sonra yavaşça ileriye doğru adımlar atıyorum. Başlamak istediğim yerden bir adım önde olursam, bunun benim için iyi bir gün olduğunu düşünüyorum.

Mick Schumacher, 47 numaralı sürücü, Uralkali Haas F1 Takımı

Sorun değildi, burada ve orada biraz zor, ama bugün öğrenilen çok şey ve kesinlikle yarın için denemek ve geliştirmek için çok şey. Sert lastikler yarışa başlamak için en zor lastik gibi görünüyordu, herkes için aynı görünüyordu, bu yüzden FP1’deki yumuşak lastiğe oldukça hızlı bir şekilde geçtik. Gün boyunca ilerlemenin oldukça olumlu olduğunu, geliştirmemiz gereken ve geliştirebileceğimiz küçük şeyler olduğunu söyleyebilirim. Baktığımızda, düzlüklerde oldukça hızlıydık, ancak istediğimiz downforce’u bulmak için biraz zorlanıyoruz – ancak sahip olduğumuz şey bu ve bununla çalışmak zorundayız.”

Guenther Steiner, Takım Müdürü, Uralkali Haas F1 Takımı

Her iki sürücü için de C1 sert lastikle başlayan oldukça zor bir FP1 gerçekleştirdik. Açıkçası, Nikita (Mazepin) döndükçe daha fazla kaybetti – C1’de çok az kavrama vardı ve bu da ona yeteri kadar hızlanma için çok fazla güven vermedi. Daha yumuşak C3 lastikleri taktıklarında her şeyi yeniden planlamak zorunda kaldılar. FP2’de biraz ilerleme kaydettiğimizi söyleyebilirim, kendimiz için, zaman çizelgesinde değil bunu kendimiz okuyabiliriz. İlerleme kaydettik, sanırım yavaş yavaş oraya varıyoruz ve bu sadece gerçekten mümkün.

Çünkü bugün gerçek bir sorun yaşamadan 100’den fazla tur attık.

Guenther Steiner

Çalışmaya devam etmeliyiz ve umarım FP3’te biraz daha fazla buluruz ve elemelere hazır oluruz. Şu anda elemelere hazır olduğumuzu söyleyemem, ancak herkes oraya ulaşmak için çok çalışacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir