Haas İçin Katar Gp’si Yine bildiğimiz gibi

0

Haas F1 Takımı sürücüleri Mick Schumacher ve Nikita Mazepin, Losail Uluslararası Pisti’nde sonuç aynı.

Takımın bu seneki tek stratejisi hasarsız ve promlemsiz yarışı yarış dışı kalmadan tamamlamak. Bu strateji hedefine bu yarışta da ulaştı takım.

Schumacher, Pirelli P Zero Red yumuşak lastikleriyle gridde 19. sıradan start aldı ve tek elden bir strateji yönetti ve 57 turluk KatarGp’nin 23. turunda Sarı ortalara geçmek pit yaptı.

O sırada Schumacher arabayı 16. ncı sıraya kadar çıkardı. Mazepin 20. Hafta sonlarının başlarında FP2 ve FP3’ü tamamen kaçırarak değerli pist zamanını kaybeden Mazepin, Formula 1’in Katar ve Losail’e yaptığı ilk ziyarette hem Haas VF-21’lerin damalı bayrağa ulaşmasını sağlayarak 18. nci tamamladı.

Önde Lewis Hamilton, Formula 1 kariyerinin 102 numaralı galibiyetini, şampiyona lideri Max Verstappen’in 25.7sn önünde kaydederken, Fernando Alonso üçüncü olarak podyuma geri döndü.

Uralkali Haas F1 Takımı’nın 2021 Formula 1 sezonu, 3-5 Aralık tarihleri arasında Cidde Corniche Pisti’nde yapılacak açılış Suudi Arabistan Grand Prix’si ile devam edecek.

Nikita Mazepin, Uralkali Haas F1 Team
Nikita Mazepin, Uralkali Haas F1 Takımı

Nikita Mazepin, 9 Numaralı Sürücü,

“Lastiklerin tek bir şey yapmasını bekliyorduk ve orta ila yumuşak gittik ve ilk stint’in sonunda dengenin çok fazla zayıf olduğunu hissettik.

Pistin sonlarına doğru iyi turlar attım. Kesinlikle yarış lastiği gibi sürmedim, sıralama lastikleri gibi sürdüm, her turda pisti öğrendim.

Çok ateşli bir yarıştı. Büyük hedefimiz tur atmak ve en üst düzeye çıkarmaktı. Dışarıdaki en kolay pist değil, bir dahaki sefere karışımda başka bir yeni pist.”

Mick Schumacher, 47 numaralı sürücü

“İyiydi ve bugün başardıklarımızla mutlu olabiliriz. Seçtiğimiz ve çalışmayı taahhüt ettiğimiz stratejiyi yaptık.

Başlangıç oldukça iyiydi, başlangıçta Latifi’yi aldık. Arabanın performansı oradaydı ve biz tam camdaydık.

Alfa’lara çok yakındık, ki bunu bekliyorduk ama diğer yandan, yılın başından beri değil. Bu, aracı bizim kadar iyi anlamaya ve sahip olduğumuz şeyle çalışmaya karar vermemize bağlı. Hala yeni şeyler buluyoruz, yeni gelişme yolları buluyoruz.”

Guenther Steiner, Takım Müdürü

“Bugünkü yarış, en iyisi olmasa da bu yılki en iyi yarışlarımızdan biriydi. Her iki sürücü de iyi bir iş çıkardı – Mick, Williams ve Alfa Romeo’larla mücadele ediyordu, bu beklenmedik bir şey.

Onları atlatamadık ama en azından karışımdaydık, bu da tüm takımın görmesi için iyi oldu. Nikita ayrıca yarışın çok ama çok iyi bir ilk bölümünü yaptı, yarışa girmeden önce araçla sadece 15 tur yaptığını ve aracı asla tam yakıt deposuyla sürmediğini düşünerek ayak uydurdu.

Diğer Williams’ın daha önce durması ve farklı bir stratejide olmasıyla, biraz zorlaştı, bu yüzden geri düştü.”

Etkinlik: Katar Grand Prix
Pazar 21 Kasım Yer: Losail Uluslararası Pisti, Doha
Düzeni: 5.380 kilometre (3.343 mil), 16 dönüş
Hava Durumu: Açık
Hava Sıcaklıkları: 26 santigrat derece (78.8 derece Fahrenheit)
Pist Sıcaklıkları: 31 santigrat derece (87,8 derece Fahrenheit) Yarış Galibi:

Yarış Sonucu’nda Galip Lewis Hamilton: Mick Schumacher – 19. sırada başladı / 16. oldu (Koşu – 56/57 tur tamamladı) Nikita Mazepin – 20. nci

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir