Haas F1 Takımı tamamen FWD2022’e yoğunlaştık!

0

Geçen hafta VF-22’nin oluşturulmasıyla ilgili bir dizi içerik ve güncelleme ve Amerikan F1 takımı için yeni bir yarış döneminin arkasındaki grup olan #FWD2022’ın lansmanının ardından,

Özel bir soru-cevap bölümünün ikinci bölümü için Uralkali Haas F1 Takımı Teknik Direktörü Simone Resta ile yeniden bir kez daha bu sporun incelikleri bölümüne devam etti.

haasf1team.com da yayınlanan yazı dizisi bu spor’un fanları için güzel bilgiler barındıran bir dizi serisi. Üste yayınlanan yazı dizilerine bakılırsa Haas tamamen 2022’e yoğunlaşmış ve gelecek sezon için bizde varız demek istiyorlar.

Sıfırdan bir Formula 1 aracının nasıl inşa edildiği ve takımın 2022’yi nasıl beklediği hakkında bir fikir verebilir misiniz şeylinde yöneltilen soruya;

“Sıfırdan bir Formula 1 aracı inşa etmek, proje grubun oluşturulmasına paralel olarak başlarken, yeni teknik grup için ve uygulamaya koyduğumuz tüm yeni süreçler ve incelemeler için çok büyük bir zorluk oldu.

“Açıkça açıklamak gerekirse, yeni düzenlemeler kümesini aldıktan sonra, grup yeni otomobilin hedeflerini belirledi, ardından proje planını ve gerekli kaynakları tanımladı.

Konsept aşamasında daha sonra yukarıda belirtilen noktalara cevap bulmayı amaçlayan geliştirme yönlerini araştırdık.

“Konsept aşamasından itibaren proje, parçaların hazırlanması projesini içeren mühendislik aşamasına yavaş yavaş geçiş yapıyor – tedarik, montaj, iç mekan testleri ve FIA homologasyonu pist kenarında koşmadan önce.

FIA tarafından tanımlanan yasal sınırlar içinde, Uralkali Haas F1 Team, Ferrari ile bir işbirliğine sahiptir ve sadece güç aktarma organı değil, aynı zamanda TRQ aktarılabilir bileşenler ailesinin bir dizi parçasını da satın almıştır.”

İç mekan testlerinden bahsetmiştin. Tesisler ve rüzgar tüneli modelimiz hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Ferrari ile işbirliğimizin başlangıcından bu yana rüzgar tünellerini kullanıyoruz. 2022 rüzgar tüneli modeli, mevcut otomobil üzerindeki son yasallaştırma çalışmalarının ardından,

2022 otomobil geliştirme çalışmalarına mümkün olduğunca erken başlamak için yılın başında hazırlandı.

“Öncekiler olarak %60 ölçekli yeni rüzgar tüneli modeli, çeşitli faktörlerin kombinasyonu nedeniyle öncekilere kıyasla oldukça farklı görünüyor.”

Simone Resta, Uralkali Haas F1 Takımı'nın Baş Mekanikçisi Matt Scott ile konuşuyor.
Simone Resta, Uralkali Haas F1 Takımı’nın Baş Mekanikçisi Matt Scott ile konuşuyor.

Bu bir önceki arabanın modeli miydi yoksa yepyeni bir model miydi?

“Yepyeni bir model, sıfırdan başladık. Model, yeni ön ve arka lastik ve jant boyutlarına ve karoseri yönetmeliklerinin ve boyutlarının tam bir incelemesine sahiptir.

“Bu, ön ve arka kanatlar, karoser, zemin ve difüzör, fren kanalları, tekerlek panayırı ve süspansiyon için tamamen yeni bir tasarım içerecek.

Aerodinamik yüzeyler geliştirme özgürlüğü miktarı azaltıldı, ancak yine de ekiplerin farklı geometriler geliştirmesine ve performans çıkarmasına izin veriyor ve her zaman olduğu gibi şeytan ayrıntılarda diyerek her zaman bir yol bulunabileceğine değinen Simone Resta.

“Otomobilin performansını geliştirmek için çok önemli bir araç, aerodinamikçi ekibinin model ölçeği parçalarını rüzgar tüneline test etmeden önce sanal simülasyonlar gerçekleştirmesini sağlayan CFD, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiğidir.

Maksimum CFD çalıştırma sayısı yönetmeliklerle ve maksimum rüzgar tüneli test sayısı ile belirtilmiştir.”

Rüzgar tünelinde tam olarak ne üzerinde çalışılıyor? Belli ki aerodinamik, ama bir gün ön kanat, ertesi gün arka karoser mi? Program nasıl bir araya geliyor?

“Hemen hemen her hafta test takvimimize göre rüzgar tünelinde yeni modeli geliştiriyoruz. Aerodinamikçilerden oluşan ekip, kararlaştırılan geliştirme talimatlarını ve test planlarını izleyerek, performans elde etmek için test edilecek bileşen kümesini hazırlar.

“Test planına bağlı olarak, normal bir günde ön kanat ailesini test edebilir, ardından yeni şasi geometrilerini açabilir, ardından yeni karoser şekilleri geliştirebilir, ardından ertesi gün zeminler, arka kanatlar, fren kanalları vb.

“Basit bir ifadeyle, geliştirme ekibi yeni bileşenleri hazırlar, rüzgar tünelindeki testi takip eder ve sonuçları toplar, verileri inceler ve bulguların tüneldeki bir sonraki bileşen yinelemesi için dikkate alınacağından emin olur ve bir sonraki yineleme, değişikliklerin karmaşıklığına bağlı olarak ertesi gün, bir sonraki hafta veya daha uzun bir sürede gerçekleşebilir.

“Aero grubu ve tasarım ofisi arasındaki yakın işbirliği, geliştirme verimliliğini en üst düzeye çıkarmanın anahtarıdır.”

2022 Tekerlek şekli
2022 over-wheel aero özelliklerinin şekli.

Ekip şu anda tasarım sürecinde nerede olduğu ise şöyle açıklıyor.

“Takım ileri konsept aşamasında. Her bileşeni geliştirmek için hala tam özgürlük var, ancak ilk bileşenler geometri donmasına yaklaşıyoruz.

“Bunu paylaşmamam gerekirdi, ancak hayranlarımızı bizimle yolculuğa çıkarma ruhuyla, ilk tanımlardan biri yakıt hücresi olandır. Tedarikçiye açıklanan ilk bilgi yakıt hücresi şeklidir.

Bunu tanımladıktan sonra, kasanın bu bölümünün tanımlandığı anlamına gelir. Bu bir kısıtlama haline gelir ve arabanın kalan parçaları üzerinde çalışmaya devam edersiniz. Yani bu ilk bileşen dondurması.

“Ama tabii ki, bu tamamen sıralı bir iş değil, eşzamanlı mühendislik. Otomobilin belirli parçalarıyla ilgili projeyi yönetmek için özel çalışma grupları oluşturduk.

Takımın her üyesini dahil ediyoruz, onları güçlendirmeye çalışıyoruz, böylece takımda sadece iki veya üç süperstar yok. Bunun yerine, ön kanatta aerodinamik çalışmayı yapan kişi ön kanadın tasarımcısı ve yapı mühendisi ile çalışıyor ve masanın etrafındalar ve tartışıyorlar.

Tabii ki, aşağıdan yukarıya süreçlerin yukarıdan aşağıya süreçlerle birlikte bir kombinasyonudur, ancak genel olarak, ekip performansına katkıda bulunmak için bireysel mühendisliğin güçlendirilmesine kesinlikle inanıyoruz. Bu önemli bir husus.”

Daha sonra fiziksel bileşenleri buna nasıl dahil edersiniz?

“Her şey paralel çalışıyor, yüzde 100, eşzamanlı bir mühendislik süreciyle. Aerodinamikçiler grubu, tasarımcılar, performans mühendisleri, program yöneticileri ve ekip genelindeki tüm mühendisler, araç bileşenlerini tanımlanan plana göre aynı anda geliştirmek için çalışır.

Plan, belirli geometrinin dondurulması gereken çıkış tarihlerini içeriyor, bu noktadan sonra geliştirmenin kapsamı konsept aşamasından mühendislik aşamasına geçiş kısmen azaltılıyor.”

Yarış mühendisliği bu sürece ne zaman girdiğine ise şöyle cevap veriyor;

“Yarış mühendisliği grubu her takım için önemli bir varlıktır. Sürücülerin araçtan tam potansiyeli çıkarmalarını ve otomobil performansını artırmak için fabrikadaki geliştirme grubuna geri bildirimde bulunmasını destekleyen pist programını çalıştırma görevine sahip mühendisler grubudur.

Yarış mühendisliği üyeleri, 2021 otomobil pistini çalıştırırken 2022 proje evrimi hakkında güncel tutulur. Bu yılın sonunda,

2021 otomobili emekli olduktan sonra, yarış mühendislerinin yeni bebeğimiz olan 2022 otomobilini evlat edinme zamanı olacak.

Simone Resta

Bu, yeni araç montajını hazırlamak için gereken tüm verilerin incelenmesini, iç mekan hazırlama ve test faaliyetlerini ve son olarak pist kenarındaki lansmanı içerecektir.”

Mevcut otomobili geliştirmeyerek ve 2022’yi dört gözle bekleyerek, taraftarlar VF-22’den ne bekleyebilir ve gelecek yıl takım için gerçekçi hedefler nelerdir?

“En zor soruyu sonunda tuttunuz! Takım olarak, enerjilerimizin çoğunu 2022 aracına odaklamaya çalışarak 2021 aracının gelişimini yıl başında durdurmaya karar verdik.

“Süreçleri ve araçları geliştirirken yapıyı tamamlamak için ihtiyacımız olduğu için biraz arka ayakla başladık, ancak bu yatırımın karşılığını alacağına ve rekabetçi bir otomobile sahip olacağımıza ve 2022’de tekrar çok eğleneceğimize inanıyoruz.” diyerek açıklamalarını tamamladı.

Kaynak : #FWD2022 – Simone Resta Soru-Cevap: Sıfırdan araba nasıl | Haas F1 Takımı (haasf1team.com)

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir