Rallinin elitleri 2022 Dakar’da savaşmaya hazırlanıyor

0

Sébastien Loeb, Carlos Sainz, Mattias Ekström ve Nasser Al-Attiyah, Ocak ayında Suudi Arabistan’da düzenlenen Dakar Rallisi 2022 için onaylanan büyük isimler arasında yer alıyor.

Dünyanın en iyi off-road yarışçıları, Suudi Arabistan’ın vahşi kumlarını evcilleştirmeye hazırlanırken şimdi tamamen 2022 Dakar Rallisi’nin başlangıcına odaklanmış durumdalar.

On dört kez Dakar şampiyonu Stéphane Peterhansel, efsanevi İspanyol sürücü Carlos Sainz ve eski FIA Dünya Rallikros şampiyonu Mattias Ekström, Audi RS Q e-tron’larını piyasaya sürecek olan Audi Sport’u temsil edecek.

Audi Sport, Dakar’da zafer için yarışmak için verimli bir enerji dönüştürücü ile birlikte elektrikli bir aktarma organı kullanan ilk kişi olmayı hedefliyor.

Üç kez Dakar kazanan Sainz şunları söyledi: “Dahil olmaktan çok gurur duyuyorum çünkü bunun çok zorlu bir proje olduğunu düşünüyorum. Hedefimiz belli, hemen kazanmaya çalışmamız gerekiyor.”

Stéphane Peterhansel, Carlos Sainz, Mattias Ekström, 8 Kasım 2021'de Fas'ın Erfoud kentinde yapılan testler sırasında sahne alıyor.
Audi Sport üçlüsü – Peterhansel, Sainz ve Ekström© Kin Marcin/Red Bull İçerik Havuzu

Toyota Gazoo Racing’i temsilen iki eski şampiyon, Katarlı Nasser Al-Attiyah ve Güney Afrikalı Giniel de Villiers olacak.

Üç kez Dakar kazanan Al-Attiyah, kendi bölgesindeki ralliyi kazanan ilk Orta Doğulu sürücü olmaya kararlı ve yeni görünüşlü Toyota Hilux T1+ modeliyle yarışacak. Al-Attiyah, “Bu Dakar’a yeni T1+ arabamızla geliyoruz.” dedi.

“Süspansiyonda öncekinden daha büyük tekerleklerimiz ve daha fazla seyahatimiz olacak, bu bize zorlu zeminde yardımcı olacak.”

Ayrıca 2022 Dakar’a bir T1+ araba getirmek dokuz kez WRC galibi Sébastien Loeb. İki kez podyumu tamamlayan Fransız, yeni yardımcı sürücü Fabian Lurquin ile Prodrive’ın BRX Hunter’ının direksiyonuna geçecek.

Loeb, “Geçen yıldan daha iyi durumdayız, bu yüzden amacımız her seviyede rekabetçi olmak.” dedi.Suudi Arabistan’da iki tekerlekten dörde geçiş yapmak Laia Sanz’ dır. 

Daha önce bindiği 11 Dakar’ın hepsini bitirdikten sonra – Top 10 finiş dahil – İspanyol artık bir MINI JCW Buggy’nin direksiyonunda olacak.

Ayrıca altı kez Dakar kazanan üreticiyi temsil eden polonyalı Kuba Przygonski dört tekerlekten çekişli MINI JCW Rallisi’nde olacak.

Sanz, “Bana sorun çıkarmayacak bir arabam olduğunu bilmekten kaynaklanan güvene sahibim.” dedi. “Bu, iyi bir çıkış yapmama ve Dakar’ı bitirmeme yardımcı olacak.”

Sébastien Loeb, 30.
Sébastien Loeb 2022’de ilk Dakar şampiyonluğunu arıyor© Kin Marcin/Red Bull İçerik Havuzu
ACCIONA |'dan RX2e sürücüsü Laia SANZ (ESP) Sainz XE Team, 8 Ekim 2021'de Belçika'nın Spa-Francorchamps kentindeki World RX'te görüldü
Laia Sanz bu yıl çeşitli disiplinlerde yarışıyor© Jaanus Ree/Red Bull İçerik Havuzu

Beş kez Dakar kazanan Cyril Despres, 2022 rallisi için iddialı GEN Z projesinin bir parçası olarak sıraya girecek.

GEN Z’nin nihai amacı, Dakar’a tamamen hidrojenle çalışan bir araçla girmek ve kazanmaktır.

Despres, “Şu anda Dakar’da yüzde 100 hidrojenle çalışan arabalarla yarışmaya çok yaklaştık.” dedi.

“Kaydedilen ilerleme akıllara durgunluk veriyor.”

Kaydedilen ilerleme akıllara durgunluk veriyor

Cyril Despres İki hafta boyunca gerçekleşen ve 8.000 km’den fazla tehlikeli araziyi kapsayan yeni bir rotaya sahip olan eylem, 1 Ocak’ta Cidde ile Ha’il arasında 19 kilometrelik bir önsözle başlıyor.

Daha sonra 12 etap geliyor, 8 Ocak’ta Riyad’da bir dinlenme günü, 14 Ocak’ta Cidde’de damalı bayrak dalgalanıyor.

Dakar’ın üçüncü Suudi Arabistan baskısının hemen hemen her aşamasındaki kum tepeleri, zorluk seviyesinin bir kez daha artacağını görecektir.

En deneyimli rakipler bile bu yarış için pistlerin yüzde 70’inden fazlası tamamen yeniyken uyanık kalmak zorunda kalacaklar.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir