Kısaltılmış İpek Yolu Rallisi macerasınde damalı bayrak dalgalandı.

0

Eduard Nikolaev, Evgenii Iakovlev, Iskander Romanov at the 4th stage of Silk Way Rally in Gorny Altai, Rusia on July, 2021 //

Red Bull KTM Factory Racing’den Matthias Walkner, Silk Way Rally zaferini ilk kez tatırken, Dmitry Sotnikov ve Team Kamaz Master kendi topraklarında zafere ulaştı. 

– Off-road macerasının 11’incisi Sibirya’nın Omsk kentinde başladı ve 10 etap yarıştan sonra Moğolistan’da sona erecekti. Ancak pandemi durumu nedeniyle yarış organizatörleri rallinin Rusya’dan ayrılmayacağına karar verdi.

Rallinin Rusya’daki beş etaptan sonra sona erdiğini gören bir acil durum planı uygulandı.

– Kamaz Master Takımı’nın başında 2021 Dakar Rallisi galibi Sotnikov vardı. Rus, Kamaz’ın yeni görünümü K5 Cab’de yarışıyordu ve ikinci etapta başka bir galibiyetle birinci etabın zaferini takip ederken yeniden tasarlanan kamyona mükemmel bir çıkış yaptı.

Dördüncü etapta bir etap galibiyeti daha eklendi ve ertesi gün bitiş çizgisini geçerek üçüncü Silk Way Rallisi’nde genel zaferini elde etti.

– Kamaz sürücü arkadaşları Anton Shibalov, Eduard Nikolaev ve Ayrat Mardeev tarafından tüm yol boyunca desteklenen Sotnikov. Dedi ki:

“Bu galibiyet tüm takımımız için, tüm taraftarlar için, kamyonun yapımına yardım eden herkes için. Yarış sırasında tek bir teknik sorun ortaya çıkmadı.”

– Takım arkadaşı ve 2019 Silk Way galibi Sam Sunderland sakatlık nedeniyle kayıpken Walkner, Red Bull KTM Factory Racing bayrağını dalgalandırıyordu.

Matthias Walkner at the finish line of Silk Way Rally in Omsk, Rusia on July, 2021

– Avusturyalı, üçüncü etapta hamlesini yapmadan önce istikrarlı bir şekilde başladı, günün en hızlı zamanını belirledi ve genel klasmanın liderliğini aldı. Walkner, kalan iki günlük yarış boyunca tüm deneyimini ve yarış zanaatını liderliğini korumak için kullandı.

Rusya’daki zafer Walkner’ı 2021 FIM Kros Rallileri Dünya Şampiyonası’nda zirveye taşıdı.

– Walkner şunları söyledi: “Rallinin kısaltılması çok yazık, ancak organizatörler bize yarışmak için tam bir etkinlik vermenin harika bir işini yaptılar.

İpek Yolu’nda ünlü kaplan kupasını kazanmak harika hissettiriyor ve buradaki galibiyetimle şimdi de şampiyonayı yönetiyorum. Gerçekten daha iyi bir sonuç isteyemezdim.”

– Bisiklet yarışında da tadımlık başarı GasGas Factory binicisi Daniel Sanders oldu. Aussie, Rusya’daki yarışların ikinci gününde ilk Dünya Şampiyonası etap galibiyetini aldı. Sanders, dördüncü ve beşinci etaplarda da en hızlı zamanları belirleyerek zaferini takip etti.

Sanders’ın podyum sonucuna bir dakikadan az bir süre kala genel olarak dördüncü sırada bitirmesine yardımcı olan da böyle sonuçlardı.

– Sanders – “Bu hafta çok şey öğrendim, bisiklette harika hissettim ve hıza sahip olduğumu biliyorum, bu yüzden her şey olumlu. Buradan eve vardığımızda ana odak noktam navigasyonumu geliştirmek olacak çünkü burası biraz eksik olduğumu hissettiğim yer.

”Ama genel olarak, benim ve takım için oldukça iyi bir hafta.”

Daniel Sanders

– Altı turlu 2021 FIM Kros Rallileri Dünya Şampiyonası’nda sırada 13-22 Ağustos’ta yapılacak Ralli dos Sertões var.

– Kros Rallileri için yedi turlu 2021 FIA Dünya Kupası’nda sırada 16-21 Eylül tarihleri arasında düzenlenen BP Ultimate Portugal Kros Rallisi geliyor.

2021 İpek Yolu Rallisi – Kamyon yarışı Top 5

1. Dmitry Sotnikov (RUS), KAMAZ 6:59:53
2. Siarhei Viazovich (BLR), MAZ 7:04:29 +4:36
3. Anton Shibalov (RUS), KAMAZ 7:05:30 +5:37
4. Eduard Nikolaev (RUS), KAMAZ 7:17:35 +17:42
5. Ayrat Mardeev (RUS), KAMAZ 7:28:19 +28:26

2021 İpek Yolu Rallisi – Bisiklet yarışı Top 5

1. Matthias Walkner (AUT), KTM, 6:19:18
2. Skyler Howes (ABD), Husqvarna, 6:25:38 +6:20
3. Franco Caimi (ARG), Kahraman, 6:25:44 +6:26
4. Daniel Sanders (AUS), GASGAS, 6:26:37 +7:19
5. Sebastian Buhler (GER), Kahraman, 6:29:36 +10:18

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir