Ayhancan Güven’den Red Bull Ring’de Çifte Podyum

0

Porsche Carrera Kupası Almanya’nın üçüncü ayağı Red Bull Ring’de gerçekleşiyor. Temsilcimiz Ayhancan Güven hafta sonu iki yarışta da podyumda yer almayı başardı.

Porsche Carrera Kupası Almanya’nın üçüncü ayağı Red Bull Ring’de gerçekleşiyor. Temsilcimiz Ayhancan Güven hafta sonu iki yarışta da podyumda yer almayı başardı.

Red Bull sporcusu Ayhancan Güven, Porsche Carrera Kupası Almanya’nın RedBull Ring’de düzenlenen üçüncü ayağında iki yarışta da podyumda yer almayı başardı.

İlk Yarış

Ayhancan Red Bull Ring'de podyumda
Ayhancan Red Bull Ring’de podyumda© PORSCHE MOTORSPORT

Phoenix Racing adına yarışan Ayhancan, sıralama turlarında müthiş bir performans göstererek, yarışa ilk sırada başlama hakkı elde etti. Leon Köhler ilk çizginin diğer ismi olurken, Larry ten Voorde üçüncü, Laurin Heinrich ise dördüncü sıradan start almaya hak kazandı.

Oldukça hareketli başlayan yarışta, startla birlikte ön sıralarda değişiklikler yaşandı. Ayhancan ilk virajda liderliği Leon Köhler’e devrederken kısa bir süre sonra bu kez Larry ten Voorde, Ayhancan’ı geride bırakmayı başardı.

Yarış boyunca sıklıkla yaşanan kazalar nedeniyle güvenlik aracı uzun süre pistte kalırken, bu durum sürücülerin geçiş yapmasını engelledi. Köhler, yarışın başında elde ettiği avantajı iyi kullanırken, ten Voorde ve Ayhancan arasındaki mücadele heyecan vericiydi.

Zaman zaman hemen arkasındaki Heinrich’in baskısına da maruz kalan Ayhancan, bir yandan da ten Voorde’yi ataklarıyla bunalttı. Ayhancan özellikle yarışın son anlarında rakibini bir hayli zorlamasına rağmen geçmeyi başaramadı.

Köhler’in zafere ulaştığı yarışta, ten Voorde ikinci, Ayhancan üçüncü, Heinrich ise dördüncü sırada yer aldı. Ayhancan, genel klasmanda 74 puanla dördüncü sırada yer alıyor. Yarın koşulacak olan ikinci yarışa da ilk sırada başlayacak olan sporcumuz, şampiyonluk için iddiasını sürdürüyor.

İkinci yarış

Red Bull Ring’deki yarış hafta sonunun ikinci yarışı da ilk yarışa benzer bir şekilde başladı. Pol pozisyonunda yer alan Ayhancan, startın ardında ilk virajda Laurin Heinrich’in, üçüncü virajda ise Leon Köhler’in gerisinde kaldı ve üçüncü sırada yer aldı.

Ayhancan iddiasını sürdürüyor
Ayhancan iddiasını sürdürüyor© PORSCHE MOTORSPORT

Yarışın 5. dakikası geçilirken arka sıralarda yaşanan kaza sonrasında güvenlik aracı devreye girdi ve pilotların geçiş yapma şansı ortadan kalktı. Güvenlik aracı pistten çıktıktan sonra Ayhancan, Köhler üzerindeki baskısını artırmaya başladı.

Yarış süresinin bitimine 7 buçuk dakika kala Köhler’i müthiş bir atakla geride bırakan Ayhancan ikinciliğe yükseldi.

Ayhancan, 53 numaralı aracıyla
Ayhancan, 53 numaralı aracıyla© PORSCHE MOTORSPORT

Ayhancan ve Köhler mücadelesinden yararlanan yarış lideri Heinrich rakipleriyle arasındaki farkı iyice açtı. Yarışın sonuna kadar hata yapmayan Heinrich, damalı bayrağı ilk sırada görmeyi başardı. Temsilcimiz Ayhancan Güven ikinci sırayı elde ederken, Köhler de üçüncü sırada yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir