Monster Energy Yamaha MotoGP Amerika Grand Prix’si için Teksas’a Döndü

0

Monster Energy Yamaha MotoGP Amerika Grand Prix’si için Teksas’a Döndü Monster Energy Yamaha MotoGP takımı, 2021 MotoGP takvimindeki 16.Grand Prix için Amerika’ya gidiyor.

Fabio Quartararo ve Franco Morbidelli, Nisan 2019’dan bu yana ilk kez Circuit of The Americas’ta (COTA) tekrar at sürmeyi dört gözle bekliyorlar.

Monster Energy Yamaha MotoGP Takımı, son Avrupa ayağının üç GP’si ile mücadele etmeden önce tek bir uçuş yarışı için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Austin, Teksas’a gidiyor.

Geçen hafta Misano Pisti’nde yapılan MotoGP testinin pozitif çıkmasının ardından hem Fabio Quartararo hem de Franco Morbidelli en iyi sonuçlar için çabalamak için tamamen motive oldular.

Quartararo, bu hafta sonu karşılaşma da dahil olmak üzere 48 puanlık bir avantaj ve biat yarışıyla şampiyonada liderliği elinde tutan Circuit of The Americas’a (COTA) gidiyor.

El Diablo baştan sona bir yarışçıdır ve ‘ya hep ya hiç’ kazananının zihniyetini Austin, Teksas’ta yaklaşan kafa kafaya devam ettirmek için kararını verdi.

COTA’yı ziyaret ettiği ilk yılda, 2015’te, Fransız hemen Moto3 sınıfında ikincilik elde etti ve şimdiye kadar bu pistteki tek podyumunu aldı.

Austin’de sadece bir kez MotoGP bisikletine bindi, Nisan 2019’da yedinci oldu. O zamandan beri M1’de edindiği deneyimle, bu sefer üst sıralar için savaşabileceğinden emin.

Morbidelli, geçen hafta Misano Testinde bazı düşüşlerden sonra sakatlıktan kurtulduğu için kendini şanslı sayıyor.

Sonraki izin günleri ona şarj olması için zaman verdi ve Fabrika YZR-M1’i başka bir pistte denemek ve testi bitirdiği olumlu yolu devam etmek için sabırsızlanıyor.

İtalyan şu anda şampiyonada 40 puanla 17. sırada, ancak genel sıralamadan ziyade, rehabilitasyon döneminden sonra bu hissi geri almak bu hafta sonu için ana hedefi.

Her zaman bir meydan okumaya hazır olan Morbidelli, zorlu Austin pistinin bir hayranıdır ve orada turlar attırarak bekliyor.

En iyi sonuçlarından bazıları, Moto2 sınıfında 2017’deki galibiyeti ve 2019’da yamaha ile premier sınıfta aldığı beşincilik.

2013 yılında inşa edilen Circuit of The Americas (COTA), aynı yıl Grand Prix programına eklenen takvimdeki en yenilerden biridir.

5513m uzunluğu ve hızlı düzlükler ve sıkı saç tokalarının karışımı, pisti takımlar ve sürücüler için ustalaşmak için hem zorlu hem de heyecan verici hale getiriyor.

Podyumda yer kapmak için bisikletin kurulumu için 11 sol ve 9 sağ dönüşe uyacak şekilde tam olarak doğru dengeyi bulmaları gerekiyor.

Özellikle keskin Turn 1, taraftarların hem başlangıçta hem de yarış sırasında çok fazla sollama eylemi bekleyebileceği bir yer olacak.

Fabio Quartararo yarış öncesi şunları söyledi;

“Austin’deki yarış hafta sonuna 48 puanlık bir avantajla başlıyoruz ve bundan sonra üç yarış daha var, bu yüzden zihniyetim Misano’dakiyle aynı kalıyor.

Başlangıçta amacım San Marino GP’ye kadar şampiyonluğu düşünmek değildi, ancak devam ettirmeye karar verdim. Bence benim için doğru olan bu: anı yaşıyor olmak ve eğer yapabilirsem zafer için savaşmak.

Misano’da neredeyse annem kalp krizi geçiriyordu ve babam kesinlikle çok zevk alıyordu. Yılın başında ‘şampiyonluk için savaşsam da savaşmasam da kazanmak istiyorum’ diye bir fikrim vardı zaten. Misano’da durum böyleydi ve böyle kalmasını istiyorum.”

Franco Morbidelli ise yarış öncesi düşüncelerini yaylaştığı açıklamalarında,

“Austin’de ata binmek hoşuma gidiyor. Zor ve zor bir pist, ama gerçekten hoşuma gidiyor. 2019’da, MotoGP ile en son oraya bindiğimizde, iyi bir sonuç aldım.

Orada olmayı, bisikletle hissi geliştirmeyi ve genel performansımı artırmayı umuyorum. Misano Testi sırasında gerçekten iyi bir adım attık.

Kesinlikle 2. günde son turda, 1. günde ilk birkaç turda hissettiğimden daha fazla his vardı. Bu zaten olumlu. İlerlirken elimizden gelenin en hızlı şekilde gelişmeye çalışıyoruz.”

Massimo Meregalli

Ekip Direktörü

“Takımımız Austin’e döneceği için gerçekten çok heyecanlı. Daha karmaşık pistlerden biri olmasına rağmen, her zaman çok hoş karşılandığımız ve mürettebatımızın gerçekten zevk verdiği bir mekan.

Bu yıl daha da özel çünkü 2020’de burada yarışamadık, bu yüzden bu hafta sonu iyi bir gösteri sergilemeye kararlıyız.

Bu devrenin ortaya çıkması biraz zor ve teorik olarak belki de bisikletimize en uygun olanı değil, ancak son yıllarda takımımız burada çok sayıda podyum aldı.

Fabio’nun işleri o anda bir yarışa devam etmek ve en iyi sonuçları almaya odaklanmak istediğini biliyoruz, bu yüzden onunla hedefimiz başka bir podyum finişi olacak.

Franky’ye gelince, Misano Testinde gelişmeler olduğunu fark ettik. Onun için bu hafta sonu amaç, bisikletle tur atmaya devam etmek ve yaptığı gibi hissini geliştirmek olacak.

Her ikisi de Cuma günü işlemlere iyi bir başlangıç yapabilirse, keyifli bir yarış hafta sonu içinde olmalıyız.” dedi

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir