Honda’dan Pol Espargaró, Britanya MotoGP’sinde sezonun en iyi sonucunu aldı

0

Ducati’den Jack Miller, Silverstone’da pole-sitter Pol Espargaró’nun oynadığı podyum finişini kıl payı kaçırarak son tur havai fişeklerini getirdi.

MotoGP™, 2019’dan bu yana ilk kez İngiltere’nin Northamptonshire kentindeki tarihi Silverstone Pisti’ne geri döndü.

67.000 taraftardan oluşan tampon kalabalığı, Ducati’den Jack Miller ve Aprilia’dan Aleix Espargaró arasında üçüncülük için heyecan verici bir son tur savaşı veren İngiliz MotoGP™’sine tanık oldu.

Öğleden sonraki yarışın en önemli maçında Miller, erken lider Aleix Espargaró’u yakalamayı başardı. Yine de, birkaç yüz metre kala kısa bir süre lider olmasına rağmen, MotoGP™ ilk üçe geri dönmek için tutunamadı.

Aleix Espargaró’nun küçük kardeşi Pol Espargaró için hafta sonu büyük bir atılım oldu. Repsol Honda’daki görevine denemeye başladıktan sonra, İspanyol sürücü üçüncü premier sınıf pole pozisyonunu puanlayarak Silverstone kalabalığını sıralama turlarında hayrete düşürdü.

2013 Moto2™ şampiyonu, sahayı Hanger Straight’in düzlüğüne çıkarmak için bir ders kitabı başlangıcı yaptı ve ardından kardeşi Aleix geldi.

Ducati'den Jack Miller, İngiltere'nin Silverstone kentinde düzenlenen 2021 britanya MotoGP'sinde iş başında.
Jack Miller son turda dramı getirdi.© Altın & Kaz/Red Bull İçerik Havuzu

Büyük kardeş Aleix Espargaró yarışın ilk aşamasında Pol Espargaró’ya götürdü ve şampiyona lideri Fabio Quartararo üçüncülüğü, onu Francesco Bagnaia ve Miller izledi.

Dördüncü turda Quartararo, Woodcote kompleksine giren Espargaró kardeşleri Ducati bagnaia ve Miller çiftiyle ön üç bisikletin arkasında güçlü bir şekilde ayırdı.

Bir tur sonra Quartararo, Pol Espargaró ile liderliği ele geçirdi ve kısa süre sonra Aleix Espargaró’ya yenildi – asıl soru, Pol Espargaró’nun yumuşak ön lastiği mesafeyi açabilip İspanyol’a Honda ile ilk premier sınıf podyumunu verebilir mi?

Cevap, Álex Rins’in takım arkadaşı Marc Márquez’in erken yarış emekliliğinin ardından kalan tek Repsol Honda’daki Pol Espargaró’yu küme indirerek dördüncülülüşünde 12 tur kala geldi. 

Ancak, istasyonu podyumdan bir yer utangaç tutmak için iyi bir tempo gösteren genç Espargaró için azalan bir geri dönüş durumu değildi.

Altı kez premier sınıf şampiyonu Marc Márquez, Jorge Martín ile ilk tur çarpışmasında İngiliz MotoGP™’sinden çıkmış olabilir, ancak küçük kardeşi Álex Márquez, LCR Honda’sını yedi tur kala yedinci sıraya yerleştirirken yarışın ikinci aşamalarında izlemek için bir tane kanıtladı.

Álex Márquez’in yanı sıra Miller, daha önce zor bulunan bir yarış temposu buldu ve Pol Espargaró’nun dördüncülüğüne yükseldi ve bu süreçteki en hızlı turlarını attı. Miller’ın podyum için yarışı yeniden ateşlerken altı tur kala dördüncülüğü kapmasına uzun sürmedi.

Miller’ın beş yarışta ilk üçe girmeyi arayışı, damalı bayrakla ve ulaşılamaz bir şekilde sona erdi. Avustralyalı, Aprilia’ya ilk premier sınıf podyumunu veren nihai üçüncülük finalisti Aleix Espargaró ile dramatik bir son tur düellosunda yer aldı.

Quartararo, Rins’in ikinci olarak eve gelmesiyle şampiyonluk ipini uzatmak için baskın bir zafere imza attı.Pol Espargaró, İngiltere’de mükemmel bir öğleden sonra ile tatmin olabilir. Pole’den başlayarak, fransa’da sekizinci sırada yer alan sezonun en iyi sonucunu elde etti, parlak bir Brad Binder’ınönünde tutunmak ve beşinci olmak.

Güney Afrika Red Bull KTM Factory Racing, avusturya’daki Red Bull Ring’de son kez unutulmaz bir zaferden yeni çıktı ve gridde 11.

MotoGP™ britanya sonuçları

  1. Fabio Quartararo – Yamaha (FRA)
  2. Álex Durulama – Suzuki (ESP)
  3. Aleix Espargaró – Aprilia (ESP)
  4. Jack Miller – Ducati (AUS)
  5. Pol Espargaró – Honda (ESP)
  6. Brad Ciltçi – KTM (SA)
  7. Iker Lecuona – KTM (ESP)
  8. Álex Márquez – Honda (ESP)
  9. Joan Mir – Suzuki (ESP)
  10. Danilo Petrucci – KTM (ITA)

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir