Moto3: Foggia kazandı, Fenati cezaya rağmen podyumda.

0

Assen’de gerçekleştirilen yarışında zafer Dennis Foggia’nın oldu.

Deniz Oncu, Moto3 race, French MotoGP, 16 May 2021

Assen’de gerçekleştirilen yarışında zafer Dennis Foggia’nın oldu.

Assen’de gerçekleştirilen Moto3 yarışı başlar başlamaz Romano Fenati harika bir startla beraber liderliği almayı başardı ve ilk turu lider geçti.

Ancak Fenati, iki uzun tur cezası nedeniyle liderliği Dennis Foggia’ya bıraktı. Dün sıralama turlarının ilk bölümünde yaşanan olay nedeniyle ilk turlarda Masia, Izdihar, Fellon, Matsuyama, Kelson ve Kunii pitten geçme cezası almışlardı. Onlar da yarışın ilk turlarında bu cezayı çektiler ve geriye düştüler.

Son 19 tura girerken Sergio Garcia, Foggia ve Darryn Binder sıralaması vardı. Kısa bir süre sonra Foggia liderliği aldı ancak birkaç tur sonra Garcia, yine liderliğe yükseldi.

Fakat, yakın mücadelede liderlik el değiştirmeye devam etti ve Foggia tekrar liderliği aldı. İki uzun tur cezası alan Fenati, buna rağmen ön bölümü tekrar yakaladı ve son dokuz tura girerken ikinciliğe yükselerek Foggia’nın arkasına yapıştı.

Bitime dört tur kala liderliği alan Fenati’nin liderliği kısa sürdü ve Foggia yine liderliği aldı. Ön tarafta, yedi sürücüden oluşan izlemesi keyifli bir grup vardı.”

Son tura lider giren Foggia, hatasız bir performans ortaya koymasının ardından galibiyete ulaştı ve bu yılki ikinci zaferini elde etti.

Garcia, yarışta zaman zaman lider gitmesine rağmen Foggia’yı geçmekte zorlandı fakat Fenati’nin baskısına rağmen ikinciliğini koruyarak podyuma çıktı.

İki tur cezası almasına rağmen güçlü bir performans sergileyen Fenati, damalı bayrağı üçüncü sırada görerek bu yılki ikinci podyumunu aldı.

Sıralama turlarında kaza yapan ve sakatlığına rağmen yarışan Pedro Acosta, 18. sıradan başladığı yarışta damalı bayrağı dördüncü sırada görerek yine etkileyici bir iş yapmış oldu.

Tatsuki Suzuki’nin beşinci olduğu yarışta, yaptığı hata nedeniyle podyum mücadelesinin dışına düşen Binder altıncı oldu. Binder, son turdaki atağıyla dördüncü olmuştu ancak pist sınırlarını aşınca altıncı sıraya geriledi.

John McPhee yedinci, Gabriel Rodrigo sekizinci ve Xavier Artigas dokuzuncu oldu.

İlk onu Jeremy Alcoba tamamlarken, Bu sabah TT Circuit Assen’de yapılan ısınmada iyi bir tempo izleyen Red Bull KTM Tech3’ten Deniz Öncü, P15’ten 10. Yine de ilk turun sonunda 12.

Türk genç, 22 turluk yarış boyunca iyi bir ritim oluşturmakta zorlandı, ancak sonunda P15’te çizgiyi aştı, bu da yaz tatilinden bir şampiyonluk puanı önce eve getirmeyi başardığı anlamına geliyor.

Deniz Öncü

Pozisyon: 15lik

Şampiyonluk: 20lik

Puan: 25


“Benim için zor bir hafta sonuydu, çünkü her seansta çok mücadele ediyordum. Yarışta daha fazlasını bekliyordum, ama sonunda, daha fazlasını yapamadım. Hollanda’daki bu hafta sonundan hayal kırıklığına uğradım, ancak umarım Avusturya’da çok daha güçlü bir şekilde geri dönebilirim!”

Hervé Poncharal


“Bu hafta sonu hiç ritimde olmadık. Elemeler hayal kırıklığı yarattı, iyi bir ısınma yaşadık ve belki liderlerle savaşabilecek bir şeyler bulduğumuzi umuyorduk, ancak Deniz harika bir başlangıç yapsa da, kısa süre sonra iyi bir tempo koruyamadığını, bu da ön grupta kalmasını sağlayacaktı. Her turda zemin kaybediyordu.”

“Neyse ki, sonunda bir puan almamızı sağlayan birkaç penaltı ve kaza oldu. Ama bence bu hafta sonu hiçbir yerde olmadık, olmamız gereken hiçbir yer ve olmayı hedeflediğimiz yer.

Sevindim, sıfırlamak ve şarj etmek için yaz tatilimiz var, ama açıkçası, tüm sezon boyunca hızlıydık ve şampiyonanın ilk bölümünü bitirmenin en iyi yolu bu değil. Tek olumlu şey, bir puan aldık, ama tezahürat yapacak bir şey yok.”

“Diğer tarafta Ayumu düşünüyoruz. Barcelona’daki yarışı evinden izlediğini biliyorum. Ona hızlı bir iyileşme diliyoruz ve iyi durumda olmasına rağmen,hem unvan sponsorumuz Red Bull hem de motosiklet üreticimiz KTM için elbette çok önemli bir yarış.

Geçen yıl hem Deniz hem de Ayumu’nun çok hızlı olduğu Spielberg’den başlamasına yeşil ışık yakılacağını umuyoruz. Bu yüzden, iyi bir yaz tatili ve enerji dolu orada görüşmek üzere!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir