Takımların Özel Gösteri Araçları Hakında Merak Edineler

0

RB16B, Red Bull Racing Honda’nın bu hafta sonu Teksas’ta sahip olacağı tek F1 aracı değil. Canlı Demo ve şehir için özel gösteri amaçlı kullandığı RB7 hakkında ayrıntı.

Red Bull Racing Honda aracının dünyanın bir yerinde ateş açmadığı yıl çok fazla hafta yok. Yarış ve test takvimimiz oldukça ağır, ama öfkeyle bir çarkı döndürmek zorunda kalmasak bile, şov arabalarından birinin dışarıda bir yerlerde olma ihtimali yüksek.

MK-7’de kusursuz statik modellerimiz var, ancak filonun gururu ve neşesi, dünyanın herhangi bir yerinde ve her yerinde bayrağı dalgalandırmak için uç şeklinde tutulan canlı demo otomobillerdir – genellikle diğer Formula 1 takımlarının ulaşamadığı parçalara ulaşır.

MK-7'deki Araba Koleksiyonumuz
MK-7’deki Araba Koleksiyonumuz© Red Bull Racing

Ve bu önemli. F1, küresel bir takvime sahip küresel bir spordur, ancak her yıl sadece 20 veya daha fazla ülkeyi ziyaret ediyor.

Bir F1 aracını canlı olarak görme umudu çok az olan bir dünya insan var ve TV’de izlemek ne kadar iyi olursa olsun, canlı bir F1 aracı tamamen başka bir şey.

Ve canlı demolar bu boşluğu kapatmayı amaçlıyor. Arabaları Cape Town’dan La Paz’a kadar her yerde sokaklarda gösteri yaparken görüyoruz ve çevredeki herkesi büyüye bedavaya tanıklık etmeye davet ediyor.

Şimdi, gösteri araçlarının genellikle yeni (veya yeni kadar iyi) bir grand prix’ye ev sahipliği yapacak bir yerde ortaya çıkıyor olması bir tesadüf değil.

Zandvoort, Mexico City, New Jersey ve Vietnam gibi yerlerdeki bu etkinlikler kısmen F1 için davul çalmak ve kısmen de yerel bölgeye geri çekilmek içindir.

Geçen sene içinde İstanbul için özel bir gösteri amaçlı, İstanbul’un o müthiş tarihi arasında iki kıta arası geçiş, denizin altından Avrasya’dan geçiş yaparak tüm dünyaya harika görüntülerin verilişine sahne olmuştu bu gösteri araçları.

Pist değil ama yeni bir yerde yarışmanın lojistiği. Ülkeye araba almak kolay mı? Mürettebat için hangi evraklar gereklidir? Medya hoş karşılanıyor mu? Bu işi yapan tek takım biz değiliz ama belki de bunu çoğundan daha fazla yapıyoruz.

Bunun da yanı sıra, Red Bull’un canlı demo ekibi sadece şaşırtıcı şeyler yapıyor. Görünürde, çünkü bu harika bir terfi için, ama aynı zamanda, bir şüpheli, sadece bizim yapıp yapamadığımızı öğrenmek için.

Sıfır yerçekiminde pit stop yapabilir mi, bir F1 aracı dünyanın en yüksek ve en alçak yollarında çalışabilir mi, Kitzbühel’deki bir kayak pistinde bir F1 aracı sürebilir mi?

Canlı demo ekibi genellikle bir sonraki nereye gidecekleri konusunda sıkı fıkıdır, ancak genellikle yarış bölümlerinde spekülasyonlara neden olacağı garanti edilen egzotik bir parça dizisine sahip bir araba hazırlarken görülürler.

Neden bu kadar fazla soğutmaya ihtiyacın var? Neden sürüş yüksekliği bu kadar yükseğe çıkarılıyor? Bu filtreler de neyin nesi, kum fırtınasında sürmeyi mi planlıyorsun? Ve saire.

Kitzbühel'de KayakLı Koşuda Charing
Kitzbühel’de KayakLı Koşuda Charing© Getty Görselleri

Showcar nedir?

Gösteri arabası bir araba değil, daha çok bir araba filosu. Plastik torbalardaki raflarda saklanan 17 yıllık stoğu var (MK-7’de sergilenmiyorlarsa) ve doğru koşullar altında, bunlardan herhangi biri bir gösteriaracı olarak görünebilir – ancak pratik günlük şeyler için canlı demo arabalarımız olarak bir RB7 ve RB8 filosu kullanıyor.

Neden o arabalar? Her ikisi de, görünüşlerine kesinlikle biraz prestij katan çift şampiyonluk kazanan modeller, ama aynı zamanda, garip görünmeden mevcut arabalar gibi boyanacak kadar modern olmanın kesişimine çarptılar, takip eden hibritlerden çok daha az komplikasyona sahip eski V8 motorlarına sahip olmanın basitliğiyle birleştiriliyor.

Ayrıca çok gürültülüler, bu da etkilemeye meyillidir. Canlı demo ekibinin çoğunun yarışırken bu arabalar üzerinde çalışmasında da bir dereceye kadar kolaylık var, ancak aşağıda bu süreci okurken eminin bu kadar şatafata hazırlığa ve daha fazlasına ne gerek var diyebileceksiniz.

Genel olarak – ama hiçbir şekilde mutlak – RB7’lerin yarış pistlerindeki tam koşular için kullanıldığına ve RB8’lerin şehir sokaklarında daha nazik sergiler yapabileceğine hükmedin.

Max ve Alex Kanal Ve Yel Değirmenleri Boyunca Sürüyor
Max ve Alex Kanal Ve Yel Değirmenleri Boyunca Sürüyor© Rutger Pauw/Red Bull İçerik Havuzu

Arabalar gerçek mi?

Evet. Oldukça gerçekler. Ama tam olarak değil. Bunlar yarışan gerçek arabalar ve çoğunun grand prix kazanan soyağacı var ve eğer bir etkinlikteyseniz, adamlarımızdan birinin kullanılan şasinin kanıtlanmışlığını açıklamasını sağlayın, bir hikayesi olacak.

Otomobiller fabrikada yarışırken olduğu gibi aynı standartta hazırlanır, kompozit departmanı, test ve muayene departmanı, şanzıman departmanı vb.

Farklı oldukları yer pratiklik sorunlarıdır. Burada, bu arabaların performansın son onda biri için zorlanmadıklarını ve orijinalliğin her şeyden önemli olduğu tarihi otomobiller olmadığını belirtmek gerekir.

Güvenilir bir şekilde koşmak, onlarca – belki de yüzlerce – binlerce insan için iyi bir gösteri sergilemek ve kamyondan ayrılmadan önce etrafına olurda bir zarar vermemesi ve parçalayarak tehlikeli bir durum olmaması için tasarlanmış göstericilerdir.

Bu nedenle, KERS gibi bir şey canlı demo deneyimiyle gerçekten ilgili değildir ve ancak bazı ekstra soğutma olabilir ve bu nedenle otomobiller radyatörlerin önünde elektrikli fanlar şeklinde ekstra ağırlık taşıyabilir ve bu da düz bir şekilde 340km / s’de seyahat ettikleri hava akışı olmadan çalışmasına izin verebilir.

Bunun yerine, donutlar, tükenmişlikler ve gerçek bir yarış spektrometresi arabasının beş dakika içinde kendi con-rod’larını neşeyle eritecek diğer hayran dostu gösteriler yapıyorlar.

Pit Stopları Yepyeni Bir Seviyeye Taşımak
Pit Stopları Yepyeni Bir Seviyeye Taşımak© Getty Görselleri

Sıfır yer çekimi pit stop aracımız olarak kullandığımız RB1 için, meydan okuma, aracın tekerlek değişimi sırasında havada döndürülmesini istedi.

Daha önce kimsenin bunu yapmadığı ve Ilyushin II-79MDK kozmonot eğitmeninin gövdesinden fırlamasını beklediğimiz göz önüne alındığında, birkaç çarpma ve sıyrıklara aldırış etmeyen sertleştirilmiş bir araba almanın en iyisi olacağını düşündük (aynı zamanda diğer arabalarımızdan biraz daha dardır, bu da titreyen bir teneke tenekede gökyüzünden düşerken yardımcı olur).

Pazarlamanın Ötesinde

Red Bull’un bu kadar büyük ve etkileyici bir gösteriaracı programına sahip olduğu için pazarlamanın ötesinde bir art niyetleri olduğu varsayımı genellikle vardır.

Bir showcar programına sahip olmanın bazı yarış avantajları vardır – ancak herkesin düşündüğü gibi değildir.

Bu bir geliştirme aracı değil. Bu arabalarda modern lastikler yoktur, araçlar takılan şüpheli modern geliştirme parçaları yoktur.

F1’in bu tür şeyleri önlemek için birçok kuralı var, ancak bu, şov otomobillerinin yarış takımı için hiçbir değeri olmadığı anlamına gelmiyor.

Birincil amaçları olmasa da, program, ihtiyaç durumunda ekibin yetenekli mekaniklerden oluşan bir rezerv havuzunu elinde tutmasına izin verir.

Uzak geçmişte, bir test ekibi bu işlevi yerine getirir, küçük mekanikleri eğitecek, saflarda yukarı çıkan mekaniklere daha fazla sorumluluk verecek ve genellikle hastalık, yaralanma ve garaj personelinin genel ebb ve akışıyla başa çıkmak için bir geri dönüş grubu oluşturacaktı.

Test neredeyse ortadan kaldırıldığında, on yıldan biraz daha uzun bir süre önce, bir test ekibi çalıştırma ihtiyacı da buna katıldı.

Bugün, yarış ekibi, boşlukları kapatmak için fabrikadan araba yapım ekibini çağırabilir, ancak canlı demo ekibi yay için başka bir dizedir.

COTA ayrıca canlı demo takımındaki deneyimin yarış takımının nefesini nasıl tutabileceğinin yararlı bir örneğidir. 2019’da ABD Grand Prix’sini Meksika Grand Prix’sinden önce değil takip etti. Arka arkaya bir uçuş tarifesinin ikinci ayağı her zaman zordur, ancak Meksika’daki pit şeridi kusma (ve daha kötüsü) hatasından kötü etkilendiği için 2019 normalden daha zordu, her takım iskelet bir ekipte koşuyordu.

Max Foro Sol'a Giriyor
Max Foro Sol’a Giriyor© Vladimir Rys

Pazar gece yarısına kadar sürü halinde devam eden ekipler, Austin’e şafak uçuşu yaptıktan sonra tam bir striptiz ve inceleme sürecine başlamak için COTA’da arabalarını aldı.

Her şeyden önce, showcar, maksimum sayıda insanın gerçek bir F1 aracını yakından ve kişisel olarak görmesine izin vermekle ilgilidir. Bu asla unutamayacağın bir deneyim.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir