Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/themes/covernews/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 253

Resmi: Katar, 2021’de F1 takvimine katılacak

0

Katar, 2023’ten itibaren 10 yıllık ek anlaşma imzaladığı için 2021’de F1 takvimine katılacak.

19-21 Kasım’da ilk Formula 1 Grand Prix’sini düzenleyecek ve ülke 2021 sezonunun 20. etkinliğine ev sahipliği yapacak ve 2023’ten itibaren F1’e ev sahipliği yapmak için 10 yıllık ek bir anlaşma imzalandı.

Katar pisti, 2004’ten beri MotoGP serisine ev sahipliği yapmakta olan Losail ile iki tekerlekli yarış dünyası ile olan ilişkisiyle ünlü. Uluslararası iletişim şirketi Ooredoo etkinliğin baş sponsoru olacak.

Katar’ın takvime girmesiyle bu sene Orta Doğu’da 4. yarış yapılmış olacak. Sene başında yapılan Bahreyn GP’nin ardından Katar GP bölgedeki ikinci yarış olacak.

Katar yarışının ardından Suudi Arabistan ve Abu Dhabi GP’leri ile sezon tamamlanacak.

Losail’de bir gece yarışı düzenleme konusunda birkaç aydır planlanıyordu, ancak duyurunun ticari düzenlemeler sebebiyle geciktiği anlaşıldı.

Yapılan görüşmeler, 2023’ten 2032’ye kadar 10 yıl boyunca Katar’da bir yarış düzenlemek için uzun vadeli bir anlaşmayı ile bekleyiş ve belirsizlik tamamen bitmiş oldu.

“Daha uzun vadeli anlaşmanın bir parçası olarak, 2023’ten itibaren Grand Prix’nin takvimde nerede yer alacağı önümüzdeki yıl tekrar görüşülüp karara bağlanacak.

Ülkede, gelecek sene düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası sebebiyle önümüzdeki sene yarış düzenlenmeyecek.

Ancak sonrasında 2023’ten itibaren Katar, henüz onaylanmayan ve planlanma aşamasında olan yeni bir pistle beraber takvime geri dönecek.

Losail pisti Katar’daki tek FIA şartlarına uygun bir pist ancak şu ana kadar genelde motosiklet yarışlarına ev sahipliği yaptı. 

2004’te açılan 5.4 km’lik Losail pistinde 16 viraj bulunuyor. Pistteki ana düzlük 1 km’den fazla uzunluğa sahip olduğu için Formula 1 araçlarıyla geçişe fırsat verebilir.

Losail pisti motosiklet yarışları dışında FIA WTCC yarışlarına ev sahipliği yaptı. Bunun dışında pistteki en üst düzey tek koltuklu araçlarla yarış, 2008 – 2009 GP2 Asya serisi yarışıydı.

kaynak : Katar, 2023’ten itibaren 10 yıllık ek anlaşma imzaladığı için 2021’de F1 takvimine katılacak (formula1.com)

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir