Yeni Pit-Stop kuralları takımların başına bela oldu.

0

Ancak yaz arasından bu yana tüm takımlar yeni pit stop kurallarıyla baş etmek zorunda kaldı. Öncesine kıyasla, bijon tabancasını çalıştıran dört mekaniker artık sürücünün ışığı yeşil yanmadan, bir butona basmak zorunda.

Bu yeni kurala bir türlü adapte olamayan birçok takım ve pit ekibi yarışın kaderini belirleme konusunda sürekli bir baskı altında.

Aslına bakılırsa tabi bu bizim düşüncemiz, Red Bull gibi bu süreyi olabildiğince aşağıya çekebilmek için günlerce bıkmadan pit provası yapan takımı zorluyor.

Ençok problem yaşayıp yeni kurallara adapte olmakta zorlanan takım Red Bull.

Mercedes, hibrid dönemin başından beri her yıl şampiyonluğu kazandı ama konu pit stop olunca, Red Bull her zaman kazanan takım olmayı başardı. Max Verstappen’in takımı bu yıl da en hızlı pit stopu yaptı.

Böylece minimum pit stop süresi iki saniyeye düşüyor. Bu, Red Bull’un kolayca ulaşabildiği bir süre. Ancak takım, yeni kurallar geldiğinden beri zorlanıyor.

Monza’da Verstappen’in Hamilton’la yan yana gelmesine sebep olan şeyin yavaş pit stop olduğunu da bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

Sochi’de de Perez’in çok yavaş bir pit stopu olmuştu ve bu son turlarda yağan yağmuru hesaba katmadığımızda aslında takım için çok fazla şeyi kaybetmiş olmak anlamına geliyordu.

Perez’in pit süresi gerçekten de Formula 1 araçları için çok uzun bir süre.

Sochi biraz daha farklıydı. Perez’in sağ arka lastiği değişminde promlem olduğu görüldü. Checo gitmek için sinyali aldığını düşündü, gaza bastığında yeniden durmak zorunda kaldı.

Bu yüzden gitmesi için sinyal verme prosedürü baştan alındı. Tekrar etmek gerekirse en az adapte olabilen takım Red Bull, çünkü sürücüleri giriş ve çıkışlarının neredeyse aynı olduğu hızlı sürelere diğer takımlara göre daha alışıklar.

Bütün sır o yeşil ışıkta!

Sadece birkaç saniye ama böyle bir durumda saniyeler akmaya devam ediyor. Takımlar Pit stoplar üzerine sürekli antrenman yapsalar da yeniliğe uyum sağlamakta baya zorlandıkları ve yarışın kaderini değiştiren olaylar stratejisine bütün takımların diğer takımların pitte takılma olasılığı katmaları da gerekiyor galiba.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir