Resmi: 2021 Türkiye Grand Prix’si 10 Ekim’de, sezon 22 yarışa düştü!

0

Formula 1 yönetimi, bugün revize edilmiş yeni takvimi yayınladı ve 2021 Türkiye Grand Prix’si 3 Ekim tarihinden 10 Ekim tarihine alındı.

Formula 1, COVID-19 salgınına rağmen bu yıl 23 yarışlık bir takvim planlamıştı fakat daha henüz sezon başlamadan takvimde değişiklikler yaşandı.

İptaller ve değişiklikler, son haftalarda devam etti. Kanada, Singapur ve Avustralya’nın ardından 2021 Japonya Grand Prix’si de iptal edildi. Bu yarışın normalde 10 Ekim’de yapılması planlanmıştı.

Cumartesi sabahı Spa’da takım patronlarıyla yapılan toplantının ardından F1, 2021 takvimini 22 yarışa indirdiği güncellenmiş takvimi yayınladı. 19-21 Kasım tarihleri arasında yapılacak yarış ise daha sonra açıklanacak.

Bu yerin Orta Doğu’da yapılacak bir yere ayrıldığı biliniyor ve yerin ana adayı Katar’daki Losail pisti olacak. Ayrıca Katar yarışı planları suya düşerse en iyi alternatif Bahreyn olacak.

Türkiye Grand Pix’si, İngiltere’nin kırmızı liste inadına rağmen takvimden çıkarılmadı. Bunun yerine Türkiye, orijinal tarihi olan 3 Ekim’den 10 Ekim’e alındı.

F1 bunu yaparak, 16 Eylül’deki bir sonraki İngiltere karantina liste incelemesi öncesinde vakit kazanmış olacak. Eğer İngiltere kaynaklı herhangi bir iptal kararı çıkmazsa Türkiye GP, 10 Ekim’de yapılmış olacak.

Hem Meksika hem de Brezilya’nın takvimdeki yerleri de değişmiş oldu. Bu iki yarış bir hafta ertelendi. Bundan ötürü Amerika GP’den sonra bir hafta bir boşluk olacak.

Meksika ve Brezilya şu anda İngiltere kırmızı listesinde yer alırken, Austin’de de vakalar artmış durumda. Formula 1‘in sezon kaderi İngiltere’nin kırmızı listesine takılıp kaldı.

Fakat Brezilya’dan sonra Orta Doğu’da bir yarışa sahip olmak, 10 günlük karantina öncesinde bir tampon oluşturacak. Böylelikle takımlar, İngiltere gitmeden önce 10 günlük süreyi Katar’da geçirmiş oalcak.

Güncel 2021 F1 takvimi:

12. Belçika GP – 29 Ağustos
13. Hollanda GP – 5 Eylül
14. İtalya GP- 12 Eylül
15. Rusya GP – 26 Eylül
16. Türkiye GP – 10 Ekim
17. Amerika GP – 24 Ekim
18. Mexico City GP – 7 Kasım
19. Sao Paulo GP – 14 Kasım
20. Açıklanacak – 21 Kasım (Katar/Bahreyn)
21. Suudi Arabistan  GP – 5 Aralık
22. Abu Dhabi GP – 12 Aralık

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Paul Denning: “Toprak’ın gerçekten çok ama çok eşsiz bir sürüş stili var”

DTM Hakkında Bilmen Gereken 10 Şey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir