Liam Lawson #7 Hitech, during round five of the FIA Formula 2 Championship at Autodromo Nazionale Monza , in Italy on September 10-12, 2021. // SI202109110565 // Usage for editorial use only //

Herhangi bir Formula 1 röportajını dinleyin veya bir Grand Prix’nin canlı yayınını izleyin ve genellikle motor sporlarının kendi diline has terimler orijinal ismi ile kullanılır bu tip terimler genel olarak farklı bir dile çevrilmeden terimsel ismi olarak telaffuz edilir.

Bu yüzden, Formula 1’e yeni katılanların hızlı yeni sezona ön hazırlık olacak ve bu terimler genelde çok sık kullanıldığı için zamanla çok tanıdık gelecek. Formula 1’i hızlandırmalarına yardımcı oluyoruz.

%107 KURALI NEDİR?

Bu, FIA komiserlerinin çok yavaş bir sürücünün yarışa başlamasını engellemesine izin veren Formula 1 kurallarının bir unsurudur.

Bu, Formula 1’e fazla talep geldiğinde ve daha yavaş arabaları çekişmeden kaldırarak alanı daraltmak gerektiğinde genellikle gerçek bir faktör olsa da, modern çağda önemini yitirdi.

Şimdi, gerekliliğe uymayan bir sürücünün genellikle mazeret için geçerli bir nedeni vardır, örneğin pistte bir olay, bu da muafiyetin verildiği anlamına gelir.

KAZA VERİ KAYDEDİCİ NEDİR (ACCIDENT DATA RECORDER) ?

Bu, ilk olarak 1997 yılında Formula 1 arabalarına takılan bir kazada arabanın maruz kaldığı yükleri kaydetmek için tasarlanmış bir ‘kara kutu’dur.

Arabanın kontrolünün kaybedildiği ve arabanın başka bir arabaya çarptığı veya raydan çıktığı ve bir kaçış alanına düştüğü veya bir bariyere çarptığı tüm olaylardan veriler kurtarılır.

Verilere daha sonra güvenlik araştırmalarında kullanılmak üzere FIA ​​tarafından erişilebilir.

AERODİNAMİK DENGESİ NEDİR?

Ön tekerleklerdeki bastırma kuvveti ile arka tekerleklerdeki bastırma kuvveti arasındaki denge durumu. Önde çok fazla baskı aşırıya kaçmaya neden olur; çok fazla arkadan savrulmaya yol açar.

AERODİNAMİK TEST KISITLAMALARI (ATR) NEDİR?

Maliyetlerden tasarruf etmeye yardımcı olmak için bu, aerodinamik araştırma ekiplerinin ne kadar yürütebileceğini sınırlayan Formula 1 düzenlemelerinin bir unsurudur.

Kısıtlamalar hem rüzgar tüneli saatleri hem de hesaplamalı akışkanlar dinamiği kullanımı için geçerlidir.

2021’de uygulamaya konulan kayan bir ölçek kapsamında, Üreticiler Şampiyonası’nın daha ilerisinde yer alan takımlara, yetişmelerine yardımcı olmak için daha fazla saat izin veriliyor.

HAVA KUTUSU (AIRBOX) NEDİR?

Sürücü kafasının üstünde ve arkasında, havayı motor trompetlerine zorlayan büyük açıklık. Hava kutusu, bir otomobilin motor kapağının şeklini ve motora hava akışını büyük ölçüde etkiler.

AQUAPLANING NEDİR?

Bir sürücünün, aşırı şiddetli yağmurda sürerken arabası yol yüzeyiyle teması tamamen kaybettiğinde yaşadığı deneyim.

APEX NEDİR?

Bir sürücünün ideal çizgide koşarken tekerlekleriyle tutturduğu bir köşenin iç kısmındaki nokta. Zirveye ulaşmak, mümkün olan en hızlı tur süresini ayarlamanın anahtarıdır.

ARMCO NEDİR?

Tüm çarpma bariyerleri için genel bir terim olarak kabul edilen bir çarpma bariyeri şirketinin markası.

OTOKLAV NEDİR?

Karbonfiber şasi ve bileşenlerin üretiminde önemli bir rol oynayan dev bir fırın. Parçaları ‘pişirerek’, malzemeden havanın çıkarılmasına yardımcı olur, ayrıca güçlü ve sert bir parça oluşturmaya yardımcı olmak için sıkıştırır ve sıkıştırır.

BARGEBOARD NEDİR?

Ön tekerleklerin hemen arkasında, küçük kollara monte edilmiş dikey bir aerodinamik gövde parçası. Amacı, hava akışını mümkün olduğunca verimli bir şekilde kokpitin etrafına yönlendirmektir.

Son sezonlarda Formula 1 geliştirme yarışının önemli bir parçası haline geldiler, ancak 2021’de kısıtlandılar ve 2022’nin yeni dönemi için basitleştirildiler.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir