Mohammed Ben Sulayem, Jean Todt’un yerine önümüzdeki dört yıl boyunca FIA’nın yeni başkanı olarak seçildi.

Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı, baş rakip ve uzun süredir FIA’nın spordan sorumlu başkan yardımcısı Graham Stoker’a (yüzde 36,62) karşı oyların yüzde 61,62’sini aldı ve yeni FIA başkanı oldu.

2009’dan bu yana zirvede yer alan Todt, izin verilen maksimum süre olan üç dönem hizmet etmiş olması ve kural gereği tekrar aday olamadı.

60 yaşındaki Sulayem, FIA’nın 117 yıllık tarihinde Avrupa dışı ilk başkanı olmuş oldu.

Direksiyon başında 14 kez FIA Orta Doğu Rallisi şampiyonu olarak FIA Dünya Motor Sporları Konseyi Orta Doğu Başkan Yardımcılığı görevini işgal etmişti.

Sulayem’in ‘FiA for Members’i, küresel motor sporlarına katılımın iki katına çıkarılması da dahil olmak üzere çeşitli başarıların mimarı.

“Bugün Paris’teki Yıllık Genel Kurul’un sonunda FIA Başkanı seçildiğim için çok onur duyuyorum.”

Mohammed Ben Sulayem

“Tüm Üye Kulüplere gösterdikleri saygı ve güven için teşekkür ediyorum. Graham’ı kampanyası ve Federasyon’a olan bağlılığı için tebrik ediyorum.

“FIA ve Üyelerinin adına Jean Todt’a son 12 yılda elde edilen her şey için sonsuz şükranlarımı sunduğunu söyleyen yeni patron,

“Önemli çalışmaların peşinde koşmaya ve motor sporları ve mobilitenin ileriye doğru daha fazla adım atmasını sağlamaya kararlıyım.”

Sulayem, Carmelo Sanz de Barros’u senato başkanı, Robert Reid’i spordan sorumlu başkan yardımcısı ve Tim Shearman’ı başkan yardımcısı olarak atadı.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Paul Denning: “Toprak’ın gerçekten çok ama çok eşsiz bir sürüş stili var”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir