Dünyada bir ilk: Uçak 245kph’de tünelden uçtu, rekor kırdı

0

Dario Costa of Italy flying through dual Catalca Tunnels in Istanbul, Turkey on September 4, 2021 //

İtalyan pilot Dario Costa, Türkiye’nin Çatalca Tünelleri’ni 44 saniyenin altında geçerek Dünya’da bir ilki gereçekleştirdi.

4 Eylül 2021 Cumartesi günü şafaktan hemen sonra, profesyonel yarış ve dublör pilotu İtalyan Dario Costa, İstanbul’un hemen dışındaki iki kapalı oto tünelinin dar sınırlarından bir yarış uçağıyla uçarken havacılık tarihinde yeni bir sayfa yazdı.

Neredeyse karanlıkta ve duvarların beton ile yakından çevrili olan Costa, ilk tünelin içinde zor bir kalkış gerçekleştirdi, açık hava boşluğundan yanıp söndü ve daha sonra asfalttan 1 metreden daha az uçarak ikinci tünelden 245kph uçuşuna devam etti. 

 • 41 yaşındaki Costa, İtalya Akrobasi Şampiyonası’nın en iyi kategorisini kazandı ve Red Bull Air Race Challenger Sınıfı’na katılan ilk İtalyan pilot oldu ve yarış galibiyeti kazandı. Yirmi yılı aşkın uçuş deneyimi ve çok sayıda havacılık başarısı ile 60’tan fazla uçak modeli uçurdu ve 5.000 saatten fazla havada kaldı – yarısından fazlası yüksek performanslı havacılıkta.

Tunnel Pass, Costa’nın şimdiye kadarki en zorlu ve karmaşık girişimiydi ve 40 kişilik bir ekip, özel olarak geliştirilmiş eğitim teknolojisi ve bir yıldan fazla hazırlık gerektiriyordu. Proje boyunca, değişkenleri ve dikkat dağıtıcı unsurları sınırlamak için gizlilik içinde gizlendi ve 12 ay önce kağıt üzerinde basit bir fikirden başka bir şey olmayan başarılı bir uçuş için tam odaklanmaya izin verildi.

Dario Costa of Italy performs during the training in Maribor, Slovenia on May 31, 2021 // SI202109040059 // Usage for editorial use only //
 • kuzey Marmara Otoyolu’nda İstanbul’un dışında yer alan ve ilk olarak Mart 2020’de hizmete giren çift Çatalca tüneli son teknoloji ürünüdür; ancak bir uçağın uçuşu için değil, otomobil trafiği için tasarlanmıştır.
 • Özel olarak modifiye edilmiş Zivko Edge 540 yarış uçağının kontrolleriyle Costa, Tsİ 06:43’te ilk tünelin içinde havalandı ve erken saat güneşi pilotun sırtına koydu ve optimum ortam koşulları sundu.
 • Sınırlı havai boşluk, uçağı asfaltın 70 cm ile 1m arasında ortalama bir uçuş yolunda tutması gerektiği anlamına gelirken, aynı zamanda her kanat ucu ile affetmeyen tünel duvarları arasında yaklaşık 3,5 metre dar bir mesafeyi yönetmesi gerektiği anlamına geliyordu. Yörüngeyi karmaşıklaştıran tünel eğimi ve şeklindeki değişikliklerdi.
 • Kalkıştan ikinci tünelden çıkışa kadar uçuş 43,44 saniye sürdü ve 2,260m / 2,26 km’lik bir mesafeyi kapladı ve 245kph pik hıza ulaştı.
 • Hava akışındaki değişiklikler, uçağın son derece hassas direksiyonu ile birlikte, 250 milisaniyeden daha az pilot reaksiyon süreleri ve uçuş boyunca sadece milimetrelik ince el hareketleri gerektiriyordu. En kritik anlardan biri tüneller arasındaki 360 metre boşlukta gerçekleşti ve costa ikinci tünelin alçak ve dar açıklığı içine sokmaya hazırlanırken yarış uçağını çapraz rüzgarlara maruz kaldı.
 • Costa şunları anlattı: “Her şey çok hızlı gelişiyor gibiydi, ancak ilk tünelden çıktığımda, çapraz rüzgarlar nedeniyle uçak sağa doğru hareket etmeye başladı ve kafamda, o anda her şey yavaşladı.
 • Tepki verdim ve uçağı diğer tünele girmek için doğru yola geri döndürmeye odaklandım. Sonra zihnimde her şey yeniden hızlandı.”
 • Yarış uçağı diğer taraftan ateş ettiğinde Costa inişten önce onu bir kutlama döngüsüne çekti. Kendinden geçmiş pilot şunları söyledi: “Hayatımda hiç tünelde uçmamıştım – kimse yapmamıştı – bu yüzden kafamda her şeyin beklediğimiz gibi gidip gitmeyeceği veya doğaçlama bir şey olup olmayacağı konusunda büyük bir soru işareti vardı.
 • Büyük bir rahatlamaydı elbette, ama büyük, büyük mutluluk ana duyguydu. Benim için başka bir rüya gerçek oldu.”
 • Başarı yeni bir Guinness Dünya Rekoru kırdı: Bir Uçakla Uçurulan En Uzun Tünel (1,610m). Diğer dört önemli kayıt: bir tünelden ilk uçak uçuşu, sağlam bir engel altında en uzun uçuş (1.610m), iki tünelden ilk uçak uçuşu, bir tünelden ilk uçak kalkışı.
 • Costa’ya, Red Bull Air Race’in gelişimindeki ve yarışmasındaki rolüyle tanınan havacılık efsanesi 65 yaşındaki Macar akrobasi ve yarış pilotu Péter Besenyei akıl hocalığı yaptı. Besenyei, Budapeşte’deki Zincir Köprü’nün altında baş aşağı uçmak gibi başarılarıyla da ünlüdür.
 • Besenyei şunları söyledi: “Tünelde uçmak normal bir durum değil. Asıl nokta zihniyettir. Çünkü yerden bir metre yüksekte düz uçmak ve bir merkez çizgisini takip etmek, bir pistin üzerindeyseniz teknik olarak gerçekten çok zor değildir.
 • Ama tünelde, özellikle karanlık bir tünelde, ve tünelden aydınlığa çıkmak ve sonra başka bir karanlık tünele geri dönmek, farklı. Ve ayrıca uçuşu etkileyebilecek hava dalgaları vardır ve bazı tümsekler beklemelisiniz. Bu sizin zihninizde zor çünkü bir hata yaparsanız, duvarın zor olduğunu biliyorsunuz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir