Yarış Geri Çağırma: Cidde

Checo, Cidde Corniche Pisti’nde tarih yazdığı zamana bakıyor.

Bu hafta sonu, Takım’ın (ve sporun) tarihinde üçüncü kez yıldırım hızındaki Cidde sokak pistine geri dönüyoruz.

2021’de Suudi Arabistan, Bahreyn ve Abu Dabi’ye katılarak projektörler altında gerçekleşen Orta Doğu’daki üçüncü yarış oldu.

Ortalama tur hızı 250 km/sa gibi yüksek bir hıza ulaşıyor ve Monza’nın ardından takvimdeki en hızlı pist olarak ikinci sırada. Bu, çoğu hafif virajlar olan 27 virajına rağmen, sürücülerin yüksek sesli pedalı yere sabitlenmiş halde tutabilmelerini sağlıyor.

Boğalar Cidde'yi Aldı
Boğalar Cidde’yi Aldı© Getty Images

Suudi Arabistan, 2021’de sezonun sondan bir önceki yarışı olarak ilk çıkışını yaptı. İlk yarışta Lewis Hamilton ve Valtteri Bottas’ın Mercedes’i P1 ve P2’de kontrolü ele geçirdi ve P3’te Max sıralama turları yapıldı.

Yarış Hamilton ile ilk sırada bitirirken, Max P2’ye kadar tırmanarak F1 tarihindeki en sıkı final turunu oluşturdu ve hepimiz bunun nasıl sonuçlandığını hatırlıyoruz!

Takım geçen yıl Cidde’ye döndüğünde, Bahreyn’deki sezon açılışında çift DNF’nin arkasındaydı. Ancak Max, son yarışı unutmak ve sezonu piste çıkarmak istiyordu.

Sezonun ilk galibiyetini Suudi Arabistan’da Charles Leclerc ile yarışın son birkaç turunda süren mükemmel bir ileri geri gidiş gelişin ardından almayı başardı.

42’nin 50. turunda Leclerc liderdi, ancak Max Ferrari Sürücüsü’ne yaklaşıyordu, turun sonunda Max, DRS altında Ferrari’ye saldırdı ve süpürdü. Leclerc hemen geri döndü ve 43. turun başında ana düzlükte sürtünme azaltmayı kullanarak Max’i geçerek liderliği yeniden ele geçirdi.

Kedi ve fare oyunu başladı ve turun sonunda Max bir sonraki turda tekrar saldırdı, 27. virajdan önce bir kez daha DRS’nin altında kapandı, ancak bu sefer kilitlendi ve Leclerc 44. tura başlarken liderliği elinde tuttu.

Irk Savaşı
Irk Savaşı© Getty Images

Beş tur kala Max, birinci viraja geçmeye çalıştı. Leclerc aracını iyi konumlandırdı ve Dünya Şampiyonu bu denemeden geri adım atmak zorunda kaldı. Ancak tekrar hızlı bir şekilde kapandı ve turun sonunda aracını neredeyse Ferrari’nin yanına koydu.

Bu ona 47. turun başında mükemmel bir fırsat verdi ve ana düzlükte DRS’nin yardımıyla Ferrari’yi geçerek liderliği ele geçirdi. Ancak Leclerc’in işi bitmemişti ve neredeyse anında hücuma çıktı ve Max’i bir hataya zorlamak istiyordu.

Leclerc’in son turun sonunda son bir şansı olacaktı, ancak Leclerc 27. virajda yaklaşırken ve arka kanadı ona ekstra bir hız artışı sağlamak için açılırken, bu yeterli değildi ve Max, 2022’deki ilk zaferini almak için çizgiyi geçti.

Max, Suudi Arabistan’daki yarışta sezonun ilk galibiyetini almasına rağmen, hafta sonu Checo’nun Formula 215’deki <>. yarışında ilk pole pozisyonunu aldığını gördü.

Q3’ün ilk koşularında Checo kendini P3’te buldu, ancak son koşusuna çıktığında, Leclerc’in 1:28.225’lik zamanını geçmesi gerektiğini biliyordu.

Dışarı çıktı ve mutlak bir el ilanı belirledi ve Ferrari’nin zamanını 0.025 saniye farkla geçerek ilk pole pozisyonunu aldı.

Checo İçin Ve Bizim İçin Unutulmaz Bir An
Checo İçin Ve Bizim İçin Unutulmaz Bir An© Getty Images

Checo ile bu başarı hakkında konuşurken, aracın sadece iki yarış olmasına rağmen, RB18’in kazanan olduğunu bildiğini belirtti. “Tur harika hissettirdi ve pole pozisyonunda olduğumu biliyordum çünkü tur çok özel hissettirdi.”

“RB18’de kendimi hemen rahat hissettim, bu yüzden tempo oradaydı, muhtemelen ilk günden itibaren değil, çünkü araca uyum sağlamak zorunda kaldım, ancak araçla hızlanmak gerçekten güzeldi.” dedi.

Bu yıl oraya geri dönen Checo, daha da hazırlıklı olduğunu ve gelişebileceğini düşünüyor. “Geçen yıl lastikleri gerçekten anlamadığım için biraz zorlandım, ancak kışın üzerinde çok çalıştığımız bir şey ve kendimi hazır hissediyorum.” dedi.

Checo geçen yıl Suudi Arabistan’dan keyif aldı – belli ki – sokak pistine geri dönmeyi dört gözle bekliyor. “Pist büyük bir meydan okuma sunuyor. Çok fazla kör noktası var, bu hoş değil, ama genellikle yüksek riskli, yüksek ödüllü bir pist “dedi.

O İlk Kutup Hissi
O İlk Kutup Hissi

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?