Sezonun son üçlü başlığı, Formula 1 için yepyeni bir mekan olan yerde sona eriyor.

0

Sezonun son üçlü başlığı, Formula 1 için yepyeni bir mekan olan yerde sona eriyor.

Meksika ve Brezilya’dan sonra, şimdi Suudi Arabistan ve Basra Körfezi ile de sınır komşusu olan Arap Yarımadası kıyısındaki Katar’a gidiyor.

Burada ilk kez bir Grand Prix düzenlenecek. Katar, 2 milyon 800 bin nüfuslu 11 bin 500 kilometrekarenin biraz üzerinde bir alanı kapsıyor.

Pistin inşası sadece bir yıl sürdü, yaklaşık bin kişilik bir iş gücü sayesinde, 58 milyon ABD doları maliyetle.

2004 yılında açıldı ve o yılki MotoGP’yi sahneledi, bu tür ilk yarış, güçlü bir 3600 projektör sisteminin kurulduğu 2007’den itibaren gece yapıldı.

Uzunluğu 5.380 kilometre dır ve ana düzlüğü 1.068 kilometredir. Pist, çevredeki çölden üzerine kum üflenerek önlenmesi için suni çimlerle çevrilidir.

İlk viraj çok önemlidir, çünkü daha fazla köşeye sahip bir bölümün başlangıcını işaret eden 4. 6. virajdaki bir saç tokası pistteki en yavaş noktadır ve devrenin en teknik kısmına yol açar.

12, 13 ve 14. virajlardan oluşan kompleks, İstanbul Park’taki ünlü 8. viraja benzer şekilde tek dönüş olarak alınıyor.

15. viraj, turdaki son fren noktasından önce oldukça hızlı bir sağ bek. Burada birden fazla olası hat var, bu da sollamanın bir olasılık olduğu anlamına geliyor.

Programı. Yarış gece gerçekleşecek, böylece diğer tüm seanslar günün normalden daha geç olacak.

Cuma günü ilk ücretsiz antrenman yerel saatle 13.30’da (11.30 CET), ikincisi 17 (15 CET) ile başlıyor.

Cumartesi günü, hazırlıkların son saati 17 (15 CET) elemeden önce 14 (12 CET) ile başlar.

Katar Grand Prix’sinin açılışı 17 ‘de (15 CET) başlıyor.

Katar Grand Prix’si: gerçekler ve rakamlar

Losail pistinde yarışan mevcut Formula 1 sürücülerinin sayısı. Şubat 2009’da Sergio Perez, GP2 Asya şampiyonasının iki ayağında yer aldı. Meksikalı, Yarış 1’i kazandı ve Nico Hülkenberg’in kazandığı

Doha’dan Nasser Salih Nasser Abdullah Al-Attiyah’ın Dakar rallisini kazanma sayısı. 2011, 2015 ve 2019’daki çöl klasiği zaferlerinin yanı sıra, Katar’ın en başarılı sürücüsü 2008’de İtalyan Baja, Abu Dhabi Desert Challenge ve Baja Espana-Aragon’u da kazandı.

Ayrıca Wrc-2’de üç galibiyet alarak ve dayanıklılık yarışlarında elini deneyerek Dünya Ralli Şampiyonası’nda yarıştı.

Çok yönlü bir sporcu olan Nasser, 2012 Londra Olimpiyatları’nda Skeet Shooting’de bronz madalya aldı.

Şampiyona yeni bir pistte ilk kez yarışırken bir Formula 1 yarışının kazanıldığı griddeki en uzak geri dönüş.

Bugüne kadar Katar’da düzenlenen Motosiklet Grand Prix’sinin sayısı. Losail pisti, 2004’teki çıkışını takiben MotoGP‘ye ev sahipliği yapmasıyla bilinir, çünkü takvimde düzenli bir fikstür olmuştur.

Katar da dahil olmak üzere en az bir Formula 1 Grand Prix’sine ev sahipliği yapan ülke sayısı. Rekortmenler, ulusal yarışlarının 73 baskısında İtalya ve büyük Britanya’dır.

Ölçeğin diğer ucunda, Fas 1958’de sadece bir yarışa ev sahipliği yaptı. Yarışların San Marino ve Lüksemburg adıyla gitmesine rağmen, bu eyaletlerin hiçbirinin sırasıyla İtalya’daki Imola ve Almanya’daki Nürburgring’de gerçekleştiği için yarışlara ev sahipliği yapmadıklarını belirtmek gerekir.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/pdtf1tur/public_html/wp-content/litespeed/css/521eee64c43152501df2abc0eef86852.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:130 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/pdtf1tur/...', 130, Array) #1 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(130): md5_file('/home/pdtf1tur/...') #2 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(837): LiteSpeed\Optimizer->serve('http://f1turkiy...', 'css', true, Array) #3 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(330): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(264): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/pdtf1tur/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(324): LiteSpeed\Optimize->f in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 130