Covid-19 salgını nedeniyle 2021 Avustralya Grand Prix’sinin ertelenmesi ve ardından iptal etmesiyle, Formula 1’in değiştirilmesi gerekiyordu.

2021’de ilk kez FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın bir turuna ev sahipliği yapacak olan Cue Qatar.

Katar’ın başkenti Doha’nın eteklerinde yer alan 5,38 kilometrelik Losail Uluslararası Pisti, 2004 yılından bu yana MotoGP Dünya Şampiyonası‘nın bir turuna ev sahipliği yapmış bisikletlerle tek kişilik yarışçılardan daha iyi biliniyor.

16 zorlu, orta ila yüksek hızlı virajdan oluşan neredeyse amansız bir dizi ve devre inşa edildiğinden beri yeniden döşenmemiş aşındırıcı bir pist yüzeyi ile bu devre, sürücüleri ve Pirelli lastiklerini test etmeye hazır hale getirmektedir.

12-14 dönüşleri, ters yönde de olsa, Türkiye’nin İstanbul Park’ındaki kötü şöhretli Sekizinci Viraj’ı anımsatan üçlü bir sağ el oluştururken, 1.068 km’lik ana düzlük sollama için bir fırsat sağlıyor.

Hem sıralama turlarının hem de yarışın gün batımı civarında, yerel saatle 17:00’de yapılması planlanan Losail Uluslararası Pisti, çölde ışık ışıkları altında göz kamaştırmaya hazırlanıyor.

Losail’e fazla alışma. Katar 10 grand prix’ye daha ev sahipliği yapmak için bir sözleşme imzalasa da, etkinlik 2023’te takvime döndüğünde amaca yönelik olarak inşa edilmiş bir piste taşınacak.

Formula 1’deki ilk maçına çıkan birçok bilinmeyene sahip Losail Uluslararası Pisti kadar köklü bir piste rastlamak nadirdir.

Doha’nın hemen kuzeyindeki pist bu hafta sonu Katar Grand Prix’sinin açılışını düzenliyor ve Cuma günü öğrenecek çok şey olacak.

Hangi köşeler düz ve hangileri asansör gerektirir? Rüzgar yönü turu nasıl etkileyecek? Sollayabilir miyiz? Yepyeni pit-lane stratejiyi nasıl etkiler?

Bu hafta, pratikte yapılacak çok sayıda iş ile öğreniyoruz – ancak simülatördeki oturumlar, ekibin en azından sürece sağlam bir taban çizgisiyle başlayabilmesini sağlıyor. Sim’den yeni, McLaren F1 test ve geliştirme sürücüsü Will Stevens bize Losail Uluslararası Pisti olan vahşi sürüşte bazı işaretçiler verdi…Tornalama ve frenleme

Telif Hakkı: McLaren

Turn One’a yaklaşım pistin en hızlı kısmıdır ve DRS’niz varsa daha da hızlı olacaktır – ve bu nedenle Turn One’a giriş tura çok hızlı bir başlangıçtır.

Neredeyse aynı anda dönüşle frenlemeye başlarsınız, dördüncü veya beşinci viteste virajı alırken – muhtemelen sıralamalarda beşinci olursunuz.

Çıkış biraz sıkılaşır, bu yüzden açmak için geç bir tepeye ihtiyacınız vardır. Birincil sollama noktası olsa da, dışarıda dolaşmak kolay olmayacak gibi görünüyor: yeterli hız taşıyamazsınız ve sadece geniş bir şekilde tükeneceksiniz.

Telif Hakkı: McLaren

Turn One’dan sonra, İkinci Dönüş için hemen sağ tarafa dönmeniz gerekir. Yine, oldukça hızlı bir köşe ama normal bir fren profili ile.

Bu tamamen virajdaki hızı en üst düzeye çıkarmakla ilgili çünkü daha sonra kısa bir düzlük var ve Turn Four’a kadar hızınızı korumanız gerekiyor. Üçüncü Viraj hakkında söylenecek fazla bir şey yok: düz!

Copyright: McLaren

Turn Four ve Turn Five arasında direksiyonu düz bir şekilde alacaksınız, ancak bir köşe gibi hissediyorlar.

Burada iyi bir ritimde olmalısın çünkü bu ikisi gerçekten birlikte akıyor. İkisi de çok hızlı. Dördüncü Viraj için fren yapıyorsun, beşinci viteste köşeyi dönüyorsun ve taşıyabildiğin kadar hız taşımaya çalışıyorsun.

Beşinci Viraj için, yine beşinci vites, bazı arabaların küçük bir asansörü var ve diğerleri – muhtemelen – düz.

Copyright: McLaren

Turn Six, pistin en yavaş virajıdır ve üçüncü vitese düşer. Çift tepeli. Teslim olmak, ilk tepeye vurmak, biraz geniş koşmak ve iyi bir çıkış elde etmek için ikinci tepeyi almak istiyorsunuz.

Bu bir saç tokası – ama çok geniş bir yarıçap saç tokası, böylece bir ‘V’ye dönüştürebilirsiniz. Bu, yarış mühendisinizle konuşmak için bir fırsat olabilir, çünkü bundan sonra turun geri kalanı hızlıdır ve çok gürültülü olacaktır!

Copyright: McLaren

Turn Seven, iyi hız taşımak istediğiniz Için Turn One’a benzer – ancak köşe çıkışı sizi sıkılaştırır ve geniş koşmayı çok kolaylaştırır.

Pist, Turn Eight için sola doğru çok erken kıvrılmaya başlar, bu da arabayı çok erken sola doğru beslediğiniz anlamına gelir ve çok hızlı bir şekilde alanınız biter – gaza geri dönmek sabırlı olmak için ödeme yapar.

Telif Hakkı: McLaren

8 ve 9. Turn Nine tamamen basit olmayacak, çünkü 10. Biraz geri sararak, taşıyabileceğiniz hız, bu bölüm Yedinci Viraj’dan çıkışı almaya bağlıdır: bu hızı 10.

Telif Hakkı: McLaren

Pist limitleri!

10. viraj başka bir yüksek hızlı virajdır ve çıkış açıldığı için orta köşeden çıkışa gerçekten çok fazla hız taşıyabilirsiniz.

Son sektörde hız taşımak için bu çıkışı gerçekten en üst düzeye çıkarmanız gerekiyor ve bunu yapabilirsiniz çünkü kerbler çok düz – bu da FIA’nın pist sınırlarını burada çok dikkatli bir şekilde izleyeceği anlamına geliyor.

Telif Hakkı: McLaren

Sıkı tutun

12’den 14’e herkesin bakacağı bölüm. Bir F1 aracı için, Türkiye’deki Sekizinci Dönüş gibi bir, büyük, etkileyici bir viraj.

En azından sıralama turlarında düz olmalı – ancak takımlar downforce’ta çok düşükse olmayacaktır.

Ağır yakıtla, düz olmak zor olacak ve lastikleri korumak için belki 12 veya 13 için değil, kesinlikle 14 için bir asansör görebilirsiniz.

Telif Hakkı: McLaren

Zor 15

Bu muhtemelen yüksek hızlı virajların en zor olanıdır, çünkü tam olarak düz değildir. Yaklaşma hızı çok ama çok yüksek, çünkü 10. Sıralama turlarında fren noktası olmayacak ama küçük bir asansör göreceksiniz, oysa daha ağır bir araçla yarışta fren ve vites küçültme olacak.

Telif Hakkı: McLaren

Son kaçamak

DRS algılama noktası çukur girişinden hemen sonra ve 16. Bu, pistteki en yavaş ikinci virajdır – ancak yine de dördüncü ve beşinci vites arasında bir yerde olacak, bu da size bu devrenin ne kadar hızlı olduğunu söylüyor.

‘V tarzı’ gitmek istiyorsanız dördüncü vites olacak – ancak pist hafta sonu boyunca kavradıkça, çok yakında beşinci vites olacak.

Ayrıca bu yarış için son virajdan hemen önce çekilmiş yepyeni bir pit katılımımız var. Bunun nasıl olacağını yargılamak zor, çünkü henüz kimse gerçekten görmedi veya pit-limiter çizgilerinin nerede olduğunu keşfetmedi.

Pit-loss açısından pistin paketin ortasında bir yerde olacağını düşünüyorum, ancak takım sayıları iyileştirmek için agresif bir giriş ve çıkış çalışması yapmak zorunda kalacak.

Will’in bilgelik sözleri

Bu devrenin etrafında ritim çok önemli olacak çünkü köşeler birbirine karışıyor. Bu, virajların yüksek hızlı doğasıyla birlikte, bankacılık olmasa da pisti biraz Mugello’ya benzetiyor.

Lastiklere çok fazla yükleme var, ancak Pirelli’nin en zor lastiği teklifle, bence bir quali turunun etrafından dolaşmak için iyi olmalısınız ve turun sonunda yardımcı olmak için ilk birkaç virajdan ödün vermek zorunda kalmayacaksınız.

Ön sol lastik sınır veya arka lastik olabilir – rüzgarın hangi yöne estiğine bağlı olacaktır! Bu arabalar rüzgara karşı çok hassastır ve bu yüksek hızlı girişler için bir sorun olacaktır.

Bir rüzgarla kolay düz köşeler vardır, ancak rüzgar yön değiştirirse ve aynı köşelere bir kuyruk rüzgarı ile yaklaşılırsa, hepsi çok daha zor hale gelebilir. Aşırı mı yoksa ad altında mı kalacağınızı bilmek için bayrakları incelemeniz gerekir.

Sollama zor olacak, çünkü yüksek hızlı bölümleri takip etmek zor olacak – ancak eski ve yeni lastikler arasında büyük bir tur zamanı deltasının olduğu bir yarış olacak, sadece devre profili nedeniyle ve bu sollama yardımcı olacak.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir