Rusya GP hafta sonunda yağmur bekleniyor

0

Rusya Grand Prix’si öncesinde yapılan tahminlere göre Sochi’de hafta sonu boyunca yağmur etkili olacak.

BelçikaGp’sinde ki yarışta, cumartesi ve pazar günleri yağmur etkili olmuş, hatta pazar günkü yarış başlayamadan bitmişti.

Bu hafta sonu yapılacak Sochi yarışı için de üç gün boyunca yağmur ihtimali bulunuyor ancak yağmurun en çok cumartesi günü etkili olması bekleniyor.

Cuma günü, ilk antrenman seansının yapılacağı saatlerde yağmur beklentisi yok, öğleden sonra ise yağmur ihtimali %20 seviyesinde olacak. Hava sıcaklığının 19  derece civarında olması beklenirken, rüzgarın hızı da 18 km/s olacak.

Cumartesi günü yağmur ihtimali epey yüksek. 3. antrenman seansının yapılacağı saatler için tahminler %100 yağmur yağacağını, öğleden sonra ise bu oranın %90 olacağı belirtildi.

Hava sıcaklığı 17 dereceye inerken, rüzgarın hızı 23 km/s’ye çıkacak. Pazar günü ise sabah ve akşam saatlerinde sağanak yağış bekleniyor.

Yarışın yapılacağı saatlerde yağmur ihtimali %40 ila %50 civarında olacak. Genel olarak yarışın kuru zeminde geçmesi bekleniyor.

Ayrıca hava sıcaklığı 21 derece olurken, rüzgarın hızının 18 km/s olması bekleniyor.

Eskiden Sochi Olimpik Park Pisti olarak bilinen, şimdi Sochi Autodrom adıyla biliniyor. Adından da anlaşılacağı gibi, Olimpiyat Parkı’ndan geçiyor, 2014 Kış Oyunları için inşa edilen yollarda – her zaman Olimpiyat ateşi söndürüldükten sonra F1’e dönüştürülme niyetiyle de olsa.

Hermann Tilke tarafından tasarlanan pist, F1’deki en uzun pistlerden biridir ve sporu Sovyet dönemine kadar uzanan Rusya’ya götürme arzusunun yerine getirilmesidir, böylece Formula 1’in Rusya’da olması hayalini gerçeğe dönüştürmektedir.

Geçmiş yedi baskının hepsi Silver Arrows için zaferle sonuçlandı: Lewis Hamilton ile dört kez, Valtteri Bottas için iki ve Nico Rosberg için bir kez.

2020 Rusya Grand Prix’sini, gridde üçüncü sıradan başlayan söz konusu Bottas kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir