2021 FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası 15. turu

0

Sezonun ikinci yarısını başlatmak için yoğun bir üçlü kafa vuruşu izleyen takımlar 2021 FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası‘nın 15. turu için Karadeniz ve Sochi Autodrom kıyılarına gidiyor.

5.848 kilometrelik sokak pisti, 2014 Kış Olimpiyatları’nın düzenlendiği Olimpiyat Parkı’nda, Bolşoy Buz Kubbesi ve Adler Arena Paten Merkezi gibi mekanları geçerek yol alıyor.

Devre, takvimdeki en uzun beşinci pisttir ve bir dizi sıkı, bükümlü bölümü uzun düzlüklerle ve hızlı, süpürme bir dönüş dörtle, belki de pistteki en önemli virajla birleştirir.

RUSYA GP VE OLIMPIYATLAR

Eskiden Sochi Olimpik Park Pisti olarak bilinen, şimdi Sochi Autodromadıyla biliniyor. Adından da anlaşılacağı gibi, Olimpiyat Parkı’ndan geçiyor, 2014 Kış Oyunları için inşa edilen yollarda – her zaman Olimpiyat ateşi söndürüldükten sonra F1’e dönüştürülme niyetiyle de olsa.

Hermann Tilke tarafından tasarlanan pist, F1’deki en uzun pistlerden biridir ve sporu Sovyet dönemine kadar uzanan Rusya’ya götürme arzusunun yerine getirilmesidir, böylece Formula 1’in Rusya’da olması hayalini gerçeğe dönüştürmektedir.

Bu yıl, Soçi Grand Prix’si Sonbaharda gerçekleşecek, bu yüzden ziyaretçilerin Karadeniz’de yüzmeleri pek mümkün değil, şehrin kıyılarında. 

Bununla birlikte, dağ manzarası ve sıcak güneş ışığı burayı hala çekici bir tatil yeri haline getirmektedir.

Geçmiş yedi baskının hepsi Silver Arrows için zaferle sonuçlandı: Lewis Hamilton ile dört kez, Valtteri Bottas için iki ve Nico Rosberg için bir kez.

2020 Rusya Grand Prix’sini, gridde üçüncü sıradan başlayan söz konusu Bottas kazandı.

Sochi Autodrom zor bir pist, özellikle son sektör çok zorlu, özellikle lastikler turun başlarında zor zamanlar geçirdiyse.

Pist yüzeyi sürekli gelişiyor, ancak şu anda stabilize oluyor ve Pirelli lastikleri için iyi bir taban sağlıyor.

Geçen yıl olduğu gibi, Pirelli serisinin en yumuşak bileşikleri olacak bunlar sıralama ve yarış için iyi bir kombinasyon oluşturmalı.

Havanın 12 ay öncesine göre daha serin olacağı tahmin ediliyor ve bu lastiklere biraz daha farklı bir yaklaşım gerektirecek, ancak bu yönetilebilir olmalı çünkü şartlar bütün takımlar için aynı.

Sektör 2’nin büyük çoğunluğunun orta hızlı virajlardan ve Sektör Üç’ün düşük hızlı yapısından oluşan çoğunluğuyla, iyi bir genel kurulum elde etmek zorunda oldukları bir pist Rusya Gp’si

Olimpiyat Parkı bu piste dramatik bir zemin sağlar ve hem araç hem de sürücüler için zorlu bir pist düzenine yol açar. Bu devreyle başa çıkmak için muhtemelen bir dizi çözüm vardır ve bu benzersiz mekanda rekabet etmenin zorluğunu dört gözle bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir