Russell, kazadan dolayı Bottas’tan özür diledi!

0

Williams pilotu George Russell, Emilia Romagna Grand Prix’sinde, Valtteri Bottas’la yaşadığı kazanın ardından sosyal medya hesabından özür diledi ve sorumluluğu üstlendi fakat suçun tamamen kendisinde olduğunu düşünmediğini açıkladı.

Williams Racing pilotu Russell ve Mercedes pilotu Bottas, dün Imola’daki yarışta çok büyük bir kaza yaptılar.

Russell ana düzlükte, Bottas’ın hava koridoruna girmişti ve rakibini geçmek için, pistin sağ tarafını kullandı. Sonrasında ıslak bir bölüme denk geldi ve aracının kontrolünü kaybetti.

Yüksek hızda temas yaşayan ikili, önce sol taraftaki bariyerlere, ardından da sağ tarafa büyük bir süratle çarptılar. Pistin yüzeyi parçalarla kaplandı ve yarış kırmızı bayrakla durduruldu.

Her iki sürücü de bu olaydan ötürü birbirlerini suçladı. Russell, Bottas’ın “Centilmenlik Anlaşmasını” ihlal ettiğini ve eğer başka bir pilot karşısında olsaydı, Fin sürücünün bu hamleyi yapmayacağını söyledi..

Günü kapatmadan önce bugünki kazayı birkez daha değerlendirmek ve önceden söylediğim ” kazanın suçlusu Bottas ” söylemine açıklık getirmek istedim, Bottas bana göre suçlu çünki F1 de yıllardır gördüğümüz gibi savunma yapmak için bir tane çizgi seçer ve frenlemeyi o çizgiden yaparsın, Bottas’ ın ilk hatası burda, fotoğraflar da da göründüğü gibi düzlüğe başlarken önce sol tarafa kapanıyor , Russell’ ın gelmesi ile aniden karar değiştirip sağ tarafı kapatmaya çalışıyor Gelelim Bottas’ ın ikinci hatası ve birçok insan’ ın Bottas’ ı haklı bulma sebebine ” Russell’ a yeterince boşluk bırakıyor” bu da fotoğraflarda gözüktüğü gibi yanlış, Russell Bottas’ ın yanına geldiği zaman Bottas’ ın aracının burnu hale daha Russell’ ın önünü kapatacak bir biçimde, Russell da bunu görünce sağ tarafa yani çimenlere doğru gidiyor ne zamanki Bottas, Russell’ ın çimlere kadar taştığını görüyor o zaman sol tarafa kaçmaya çalışıyor ama malumunuz iş işten geçmiş oluyor Pist üstü olayına bakınca Bottas ” bence ” %90 hatalı ( %10 yarış kazası payı ) ama Russell’ ın araçtan indikten sonraki yaptığı hareket de kabul edilemez, ne kadar aralarında geçen konuşmayı bilmesek de hiçbir şekilde fiziksel bi temasda bulunmamalıydı

Fan hesaplarında ise yaşanan kaza böyle yorumlandı.

Bottas ise bu yorumlara ”katılmadığını” ve burada suçlanacak kişinin kendisi olmadığını hissettiğini dile getirdi.

Tüm mesajlar için teşekkürler. Ben iyiyim, sadece hayal kırıklığına uğradım. Günün sonunda bu talihsiz bir olaydır. Konumunuzu savunma hakkına sahipsiniz. Ancak saatte 330 km hızla, bunu yaparken hıza ve koşullara saygı duymalısınız. Takım için cezalandırıldı. Bugün daha fazlasını hak ettiler.

Analiz

Yazan el

Russell griddeki en agresif pilotlardan biri. Hem kişilik hem de yarış içinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir