Pierre Gasly’nin kariyerindeki üçüncü podyumu

0

Bakü’deki dünkü yarış, geçen yıl Monza’da kazanılan zaferin ardından Scuderia AlphaTauri dönemimizin ikinci podyumu Takım için bu toplamda beşinci. 

Pierre Gasly kariyerinde üçüncü podyumu olduğu için, aksiyon dolu olduğunu söylemek hafif kalır , heyecanı dört kez dünya şampiyonu Sebastian Vettel ile paylaşmak, 2008’de Aston Martin ve Red Bull Racing’in 2021 Azerbaycan Grand Prix’sinin galibi en yeni acemisi Sergio Perez takıma ilk podyumu ünvanını kazandırdı.

Bakü’nün sokakları, beklenmedik bir şeyi hiç beklemediğiniz bir sürede sunma konusunda bir üne sahiptir! Dünkü yarış bir istisna değildi. Azerbaycan’da iyi bir sonuç elde etmek rekabetçi olmayı, duvarlardan uzak tutmayı ve önünüze çıkan fırsatlardan en iyi şekilde yararlanılmayı içeriyor.

Pierre Gasly ve Yuki Tsunoda’nın başardığı şey de bu, cuma günkü serbest antrenmanın başlangıcından itibaren harika bir tempoya sahip olduklarını kanıtlayan araç, böylece tüm hafta sonu boyunca öndeydiler.

Pierre özellikle araçta rahattı kendisi aşırı baskıdan dolayı bunalsa da taban çizgisi kurulumu iyi bir başlangıç noktası olduğunu kanıtlıyor , böylece bir seanstan diğerine sadece küçük kurulum değişiklikleri ve ince ayar yapan takım Cumartesi günü, 3.ncü antrenmanda bile en hızlısıydı ve elemelerde en iyi sonucu amaçladığını ortaya çıkardı.

Gerçekten de, işler böyle bitti: Gasly, Red Bull’den Max Verstappen’den sadece binde iki daha yavaş olan bir turla gridin ikinci sırasında dördüncülüğü garantilemeden önce Q3’e rahatça ulaştı.

Pazar günü Pierre, üst sıralar için savaşma düşüncesiyle performansının iyi olduğunu kanıtladı.

Işıklar söndüğünde iyi kaçtı ve uzun bir süre Pierre dördüncülüğü savundu. Fakat bunu yaparken aynı zamanda meydana gelen Güç Ünitesi ile ilgili küçük bir sorunla uğraşmak zorunda kalsa da, bu da ona 2.2 kilometre uzunluğundaki ana düzlükte biraz zaman kaybettirdi.

Max Verstappen pistin kenarında talihsiz bir şekilde yarış dışı olmak zorunda kaldığında ortaya çıkan kırmızı bayrağın ardından, Pierre hala dördüncüydü, ancak üçüncü sırada yer alan Charles Leclerc ile olası bir podyum finişini koklayabilirdi. Bu son iki tur, iki arkadaşın sert ama adil bir mücadeleye giriştiği için heyecan vericiydi.

Pierre’in üçüncü sırada çizgiyi geçmesiyle heyecan verici bir kontra atak pasıyla sona erdi. Yarışın şüphesiz en heyacanlı çekişme sahnelerinden biriydi 3.ncülük mücadelesi.

Takım Yuki’ide unutmadı. Onun beklentileri verdiğini şu cümlelerle açıkladılar. ”Pastanın üzerindeki krema, yedincilikle gelen Japon gencimiz Yuki Tsunoda tarafından sağlandı”

İki sürücüde Scuderia AlphaTauri‘nin takımlar Şampiyonası’nda beşinci sıraya tırmanmasına yardımcı olan birçok puan topladı. Bu, Yuki’nin Bakü Şehir Pisti’ne ilk ziyaretiydi, daha önce orada hiç yarışmamıştı. Bu nedenle çok dik bir öğrenme eğrisindeydi.

Hafta sonuna mühendisinin talimatlarını harfiyen uygulayarak başladı ve serbest antrenmanın ikinci saatinde Pierre’in tur sürelerine çoktan yaklaşıyordu. Yeteneğinin kalifiye olması, kariyerinde ilk kez Q3’e kadar yükseldi. Lando Norris’in grid cezası almasıyla Yuki, P7’de gride yerleşti ve yarışın ilk bölümünü Fernando Alonso ile mücadele ederek geçirdi.

Kırmızı bayrak sonrası Yuki altıncı sıraya ilerledi, ancak bu son turlara gelirken birkaç yer kaybetti. Bununla birlikte, damalı bayrağı yedinci sırada geçti ve şimdiye kadarki altı Formula 1 başlangıcından elde ettiği en iyi sonucu garantiledi.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir