Pierre Gasly:”Bakü gerçekten sıradışı bir pist”

0

Monako’da Pierre Gasly için mükemmel bir hafta sonundan sonra BaküGp’sin de. Sürücü Monaco’da seanslarda her zaman ilk onda yer almayı başardı ve daha sonra sıralamalarda altıncı oldu. Bu sezonun en iyisiydi, ki Pierre’nin de değindiği gibi bu çok güçlü bir performanstı.

Monako’da Pierre Gasly için mükemmel bir hafta sonundan sonra BaküGp’sin de. Sürücü Monaco’da seanslarda her zaman ilk onda yer almayı başardı ve daha sonra sıralamalarda altıncı oldu. Bu sezonun en iyisiydi, ki Pierre’nin de değindiği gibi bu çok güçlü bir performanstı.

Sonra Lewis‘in tüm yarış boyunca arkamda olmasıyla altıncı oldu. Yarış sırasında, arkandaki arabayı kimin kullandığını düşünmüyorsun, tabii ki o olduğunu bildiğini. Ama onun geçinmesinin bir yolu olmadığını ve her şeyin pit stopa geleceğini anladım şeklinde önceki yarışı yorumlayan sürücü.

Sadece odaklanmam, sürüşüme konsantre olmam gerekiyordu ve takım da onu geride tutma stratejisiyle üzerine düşeni yaptı. Bu yüzden memnunum, çünkü takımın gerçek performans seviyemizi tekrar bulması ve Monako’da zor bir devre olduğu için karmaşık olan temiz bir hafta sonu geçirmek önemliydi.

Ama başardık ve bu şimdiye kadar yılın en iyi sonucunu verdi. Ayrıca pistte taraftarlarla tekrar yarışmak gerçekten harikaydı, özellikle Monako olduğu için orada birçok Fransız vardı, bu yüzden normalden daha fazla destek hissettim.

Henüz tam boyutlu bir kalabalık olmasa bile, hayranlarla biraz etkileşime girmek gerçek bir zevkti.

Monaco’da beri İngiltere’deki simülatörde biraz zaman geçiren daha sonra Dubai üzerinden Bakü’ye gitiğini açıklayan Gasly. Çok fazla seyahat ettklerini fakat hepsi iyi bir amaç için çünkü sezonun çok yoğun bir bölümüne gidiyoruz şeklinde açıklama yapana Pierre

Bakü’nün gerçekten sıradışı bir pist olduğunu ve Monako ile ortak bir noktası olduğunu söyleyebilirim, bir kasabanın merkezinde bir sokak pisti olmak, bu yüzden normal bir pist değil.

Pierre Gasly

Bu da arabayı biraz daha farklı ayarlamak anlamına geliyor. Monako’dan çok daha düşük downforce ile yarışıyorsun ve Bakü’de virajlar çok daha yavaş, ancak kavrama açısından ve diğer bazı özellikler açısından benzer ve C5 en yumuşak lastikleri tekrar kullanılacak.

Yüzey tutuşu ve düşük downforce eksikliği, basit bir meydan okuma olmadığı anlamına gelir ve lastiklerin ve frenlerin çok fazla sıcaklık kaybettiği anlamına gelen uzun düzlüğe sahip araç için en iyi ayarı bulmak zordur ve her şeyi bir turda ve yarışta araçtan çıkarmak için dikkate alınması gereken başka faktörler var.

Pisti oldukça seviyorum, birkaç yıl önce GP2’de ikinci oldum, ancak F1’de, oldukça rekabetçi olsam da, her zaman biraz kötü şansım oldu, ancak bu hafta bunu değiştirmeyi planlıyorum. Umarım Monako’dakine göre benzer hatta daha iyi bir seviyede performans gösterebileceğiz dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir