Monza’da Film tadında Bir Hikaye!

0

Kırmızı ışık, kaos ve son kalp durdurma takibi. 2020 İtalya Grand Prix’sinde kazandığımız galibiyet bizim “İtalyan İşi!” başlıklı bir yazı yayınlandı AlphaTauri Takımının resmi internet sitesinde.

Aslında, geçen yılki İtalya Grand Prix’sine baktığımızda, bu şekilde sonuçlanması bir senaristin bereketli hayal gücünden gelebilirdi diye başlıyor Gasly olan biteni hikaye tadında anlatmaya.

Çok küçük zaman boşluklarıyla zorlu bir mücadelenin ardından Pierre Gridde onuncu sıradan başladı.

Hattan iyi çıktı ve sonra pit duvarındaki adamlar cesur bir usta vuruşu yaptı, pit şeridi girişi güvenlik nedeniyle kapatılmadan hemen önce lastikleri değiştirmek için mükemmel zamanlanmış bir pit stop için onu çağırdılar.

Ancak yarış lideri Lewis Hamilton kırmızı ışığı görmezden geldi ve pitted, bu da ona 10 saniyelik bir zaman cezası verdi.

Bundan kısa bir süre sonra Charles Leclerc Parabolica çıkışında kaza yaptı ve yarış kırmızı bayraklarla ara verildi.

Yeniden başlatmada, Pierre geri kalanına kıyasla ekstra bir vitese sahip görünüyordu ve inanılmaz şarjına başladı.

Hamilton cezası süresini alırken iddeasını düşürdü. Bu noktada, Fransız zaferin kokusunu alabiliyordu ama son on tur tırnak ısırtıcıydı.

Gerçek bir sinematik uçurum askısında Pierre, McLaren’ın zoraki Carlos Sainz’ı yavaş yavaş etkilemişti.

İspanyol saldırmak için bildiği her şeyi denedi ama Pierre dirseklerini çıkardı ve sinirini tuttu. Kovalamaca “İtalyan İşi”ni andırıyordu, üç Mini-Cooper polis tarafından Lingotto binasındaki ünlü çatı test pistinde takip ediliyordu.

Bu hikayenin bizim versiyonumuzda, damalı bayrakta zirveye çıkan adamımızdır.

Pierre radyoda “Yine yaptık!” diye bağırdı ve asla unutulmaması gereken anılar çağrıştırdı. 12 yıl önce, aynı pistte Sebastian Vettel, Scuderia Toro Rosso’ya ilk galibiyetini verdi.

Gasly podyumda dururken, Fransız ulusal marşı 1996’dan beri ilk kez çalındı, ardından ekibimizin seslerinin zirvesinde söylediği İtalyan marşı geldi.

O gün de İtalyan halkı yağmurda kutlama yapmıştı. O zamanlar yarış pole’den kazanıldı ve o gün de takip eden, direksiyonda Heikki Kovalainen’in olduğu bir McLaren’dı.

Her iki durumda da Lewis Hamilton, kazanmaya devam edeceği şampiyonluk için savaşıyordu. Elemelerde mücadele etmişti, 2.lik gridde, ama yedinci bitirmek için mücadele etti.

Önde adamımız Vettel vardı, str3’ü sınırda yönlendiriyor, tıpkı Pierre’in 6’da olduğu gibi, damalı bayrak sallanana kadar turlar geçti.

Geçen yıl Eylül ayında. İki tarihi galibiyet, biri Toro Rosso döneminde diğeri AlphaTauri zamanında. 2008 galibiyeti, Ferrari motoruyla donatılmış Scuderia olmayan bir Ferrari aracı için hala tek zaferdir, ancak bir İtalyan motoru ve ikincisi Honda motoru ile donatılmış bir İtalyan otomobili için tek zaferdir.

Kısacası, iki yarış, iki galibiyet, iki hikaye, Oscar’a layık iki İtalyan filmi! 72’ye yaklaşırken İtalya Formula 1 Grand Prix’si, kendi “İtalyan İşimiz” olan Monza’daki iki galibiyetimizi kutluyoruz şeklinde biten yazıda.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir