Monako en düşük yarış bitiren araç sayısı ile ünlü

0

Pistin kısa bir ön izlemesi ve tarihini aktarmaya çalışacağız. Carlos Sainz’ın evi olan İspanya Grand Prix’sinden iki hafta sonra, Formula 1 Dünya Şampiyonası Monako Prensliği’nde sona ererken şimdi sıra Charles Leclerc’te.

Pistin kısa bir ön izlemesi ve tarihini aktarmaya çalışacağız. Carlos Sainz’ın evi olan İspanya Grand Prix’sinden iki hafta sonra, Formula 1 Dünya Şampiyonası Monako Prensliği’nde sona ererken şimdi sıra Charles Leclerc’te.

Burada, bir arkadaşının balkonundan Charles’ın arabaların Monegasque pistinin ilk köşesi olan Ste. Devote’den geçtiğini, motor sporlarını taktığını ve üç yaşındayken kartinge başladığını gördü. Geçen yılki etkinlik pandemi nedeniyle iptal edildiğinden, 2019’dan bu yana Monako sokak pistinde bir yarış yapılmadı.

Ancak Charles, geçen yıl yönetmen Claude Lelouch’un kısa filminde SF90 Stradale’in direksiyonunda şehrinin sokaklarında bir gösteri yapmıştı. Monako sokak pisti çok az hızlı bölüme sahiptir ve on sağ ve dokuz sol dönüş özelliğine sahiptir.

Bunlar arasında Ste. Devote, Mirabeau, Fairmont Hotel’in dışındaki 180° lik, tünel bölümü ve Rascasse dahil olmak üzere Formula 1’in en ünlü köşelerinden bazıları bulunmaktadır. Burada elemeler, sollamanın neredeyse imkansız olduğu göz önüne alındığında, takvimdeki diğer pistlerden daha önemlidir.

Bunlar arasında Ste. Devote, Mirabeau, Fairmont Hotel’in dışındaki 180° lik, tünel bölümü ve Rascasse dahil olmak üzere Formula 1‘in en ünlü köşelerinden bazıları bulunmaktadır. Burada elemeler, sollamanın neredeyse imkansız olduğu göz önüne alındığında, takvimdeki diğer pistlerden daha önemlidir.

Şimdiye kadar Leclerc, gençler kategorileri de dahil olmak üzere evinde pek şans bulamadı ve damalı bayrağı hiç görmedi. Bu yıl o hayaline kavuşacak mı bekleyip göreceğiz.

Monako’da her zaman olduğu gibi, takımlar perşembe günü ilk kez bir saatlik iki serbest antrenman seansı için, TSİ 11.30’da ve 15’te piste çıkacaklar. Motor sesleri Cuma yok, elemeler Cumartesi günü saat 15’te, ardından 12’deki son serbest antrenman seansından önce gerçekleşecek.

Monako Grand Prix’si Pazar günü saat 15’te başlıyor. Yarış, 3.337 kilometre uzunluğundaki pistin 78 turu boyunca 260.286 kilometre mesafeye eşdeğer bir hafta sonu ile Formula 1 hayranlarını bekleyecek. Pistin ana düzlükte sadece bir DRS bölgesi var, ancak burada bile sollama çok zor.

Takımların tek stratejisi bariyerlerden uzak durmak ve kaza yapmadan diğer takımların kaçındıkları hataları yapmasını beklemek.

1966 yılında Monako GP’sini bitiren otomobil sayısı en düşük yarış bitiren araç sayısı ile ünlü pist. O yıl sadece 4 araç finiş gördü.

 Pist hem sürücüler hemde makineler için her zaman son derece zor olmuştur: küçük bir sürüş hatası sizi bariyerlere indirirken, engebeli pist aracın mekanik bileşenleri için sert bir test sağlar. 

Jackie Stewart o yıl BRM’de Lorenzo Bandini (Cooper) ve Graham Hill’in iki BRM’si ve son olarak beş tur geriden gelen Amerikalı Bob Bondurant’ın önünde kazandı. Bu nedenle beşinci ve altıncı sıralar için puan atanmadı. 

1996’da, yine sadece dört araba bitiş çizgisini geçti, Olivier Panis, McLaren’da David Coulthard ve Johnny Herbert ve Heinz-Harald Frentzen’in iki Sauber’i önünde şaşırtıcı bir galibiyet aldı. Bu kez, finişe birkaç tur kala pistin kenarına park eden diğer üç sürücü Mika SaloMika Hakkinen ve Ferrari’den Eddie Irvine de sınıflandırıldı.

Formula 1’de yarışan Monegasque sürücüleri. İlki Louis Alexander Chiron1950’deki kendi evindeki yarışı üçüncü sırada tamamlayan louis Alexander Chiron, Scuderia Ferrari’nin kategorideki ilk yarışı oldu. Chiron, 1950’den 1955’e kadar 15 GP’de yeraldı. Sonra Andre Testut geldi , 1958 ve ’59 Monaco GP’lerine bir Maserati’de katılmaya çalıştı. 

Formula 1‘de Prensliği temsil eden sıradaki Olivier Henri Aldo Leopold Beretta, 1994’te bir Larrousse’un direksiyonunda dokuz yarışa katıldı ve hiç puan almadı. Monako yarışının kazanılmış olduğu en düşük grid pozisyonu.

Liger’de Olivier Panis’in kazandığı çılgın 1996 yarışında oldu. Aslında, o zamana kadar, 66 yarıştan kazananların 45’i ön sıradan başlamıştı (%68) ve pole pozisyonundan 30’u Podyum finişine ulaştı, sıralamadaki en büyük tırmanış, Clay Regazzoni’nin Ferrari’deki Jody Scheckter’ın ardından Bir diğer dikkat çekici performans, 1997’de Ferrari F310B’nin direksiyonunda Eddie Irvine’den geldi.

Kuzey İrlanda’dan gelen adam gridde 15. sıradan başladı ve takım arkadaşı Michael Schumacher’in kazandığı yarışta Rubens Barrichello’nun önünde üçüncülüğe kadar çıktı.

Yarış, tütün dağıtıcısı Antony Noghes’inbeyniydi, aynı zamanda damalı bayrağın mucidi olarak da kabul edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/pdtf1tur/public_html/wp-content/litespeed/css/31c4925d7b77b1c37c7db06ea8ff5b49.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:130 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/pdtf1tur/...', 130, Array) #1 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(130): md5_file('/home/pdtf1tur/...') #2 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(837): LiteSpeed\Optimizer->serve('http://f1turkiy...', 'css', true, Array) #3 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(330): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(264): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/pdtf1tur/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(324): LiteSpeed\Optimize->f in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 130