Resmi: 13 Haziran’daki 2021 Türkiye GP iptal edildi.

0

Formula 1, 2021 yarış takviminde yeni Covid-19 seyahat kısıtlamaları ile birlikte bir güncelleme sağladı, yani 11-13 Haziran’da Türkiye’de yarışmak artık mümkün değil. Şeklinde Formula1 Resmi Sitesinde yayınladı.

Formula 1, 2021 yarış takviminde yeni Covid-19 seyahat kısıtlamaları ile birlikte bir güncelleme sağladı, yani 11-13 Haziran’da Türkiye’de yarışmak artık mümkün değil. Şeklinde Formula1 Resmi Sitesinde yayınladı.

Formula 1 Yönetimi, 2021 takviminde yapılan son değişiklikleri resmen duyurdu ve bu kapsamda 13 Haziran’da gerçekleştirilmesi planlanan Türkiye GP’nin “yapılması mümkün olmadığı için” resmen iptal edildiğini açıklamış oldu.

Türkiye GP, 2020’nin ardından 2021’de de Formula 1 takvimine girmeyi başarmıştı. Bu kapsamda Türkiye GP 11 – 13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde gerçekleştirilecekti.

Ancak geçtiğimiz hafta İngiltere’nin Türkiye’yi kırmızı listeye aldığını duyurmasının ardından yarışın geleceği belirsiz bir hal aldı. İngiltere’nin bu adımı sonucu Türkiye’den İngiltere’ye gideceklerin 10 gün karantinada kalması gerekiyor.

Türkiye GP, Azerbaycan GP’den bir hafta sonra gerçekleştirilecekti ve ardından Fransa GP ile iki haftalık ara olacağı için, büyük ölçüde İngiltere’de yaşayan Formula 1 çalışanları ve takımları evlerine dönecekti. Ancak 10 günlük zorunlu karantina getirilmesi yarışın kaderini olumsuz etkilemiş oldu.

Gerçi İngiltere’deki karantina süreçlerinin tamamı dikkate alındığında önceki yarışlarda farklı ayrıcalık ve esneklik ile bu durum aşılmıştı.

Neyse sonuçta açıklama resmi ve takdir Formula1 yönetiminde.

“Hepimiz Türkiye’de yarışmayı dört gözle bekliyorduk, ancak uygulanan seyahat kısıtlamaları Haziran ayında orada olamamamız anlamına geldi.”

Formula 1 Başkanı ve CEO’su Stefano Domenicali

“Formula 1, gelişmelere hızlı bir şekilde tepki verebildiğini ve çözüm bulabileceğini tekrar gösterdi ve Avusturya’da çift başlık olacağı için mutluyuz, yani sezonumuz 23 yarışta kalıyor.

“Türkiye’deki organizatörlere ve yetkililere son haftalardaki tüm çabaları için teşekkür etmek ve Fransa ve Avusturya’daki organizatörlere bu çözümü kabul etmedeki hızları, esneklikleri ve coşkuları için teşekkür etmek istiyorum.

STEFANO DOMENİCALİ

Yıl başından bu yana diğer tüm organizatörlerle çok iyi sohbetler ettik ve bu dönemde onlarla yakın çalışmaya devam edeceğiz.”

Açıklamada, Türkiye’deki organizatörün Formula 1’den, bu yılın başlarında aynı talebi yapan Çin’in yanı sıra, mümkünse İstanbul’daki yarışın sezonun ilerleyen bölümlerinde yeniden planlanabilecek potansiyel fırsata bakmasını talep ettiği de eklendi.

Formula 1 topluluğu bu sezon sıkı güvenlik önlemleriyle seyahat etmeye devam edecek. Bu sezon şimdiye kadar 15 pozitif vaka ile 17.000 test yapıldı – % 0.1’lik bir oran.

Bu filmi sezonun ilk açıkladığında da görmüş olduğumuzdan. Ve filmin The End yazısı gelene kadar Türkiye’nin yarış takviminde olacağına dair umutlarımızı yinelerken. The End yazana kadar Türkiye gibi harika ve en güncel özellikleri barındıran pistin Formula1 takvimi için büyük eksiklik olacağını düşünüyoruz.

Türkiye Gp’i yerine yine sıkıcı nasıl başladı ise öyle biten klasik bir yarış gelmiş oldu böylece takvime. Günlerdir süren belirsizliğin ardından Formula 1 Yönetimi, takvimin önümüzdeki haftalarda uygulanacak halini güncelledi ve 13 Haziran’da yapılacak Türkiye GP’nin iptal edildiğini duyurdu.

Ancak bu, Türkiye GP umutlarının tamamen bittiği manasına gelmiyor çünkü yapılan açıklamada takvimin o bölümündeki yarışın yapılmasının “mümkün olmadığı“, Türkiye GP organizatörlerinin daha önce Çin GP organizatörlerinin yaptığı gibi ilerleyen bir dönemde, şartların daha iyi olduğu bir tarihte yarışı yapma yönünde talepte bulundukları belirtildi ve yarışın gerçekleştirilmesi konusunda açık kapı bırakıldı.

Son Cümle ve Sloganımız ”Türkiye varsa hep ümit var demektir” Ümitler asla bitmedi ve bitmeyecek.

Alfa Romeo Racing AlphaTauri Amerika Gp Antonio Giovinazzi Aston Martin aston martin racing Avusturya Gp Carlos Sainz charles leclerc Dakar Rallisi daniel ricciardo espor Esteban Ocon Fernando Alonso ferrari ferrari f1 team Formula 1 formula1 formula 2 haas f1 team honda Kimi Raikkönen lando norris Lewis Hamilton Max Verstappen mclaren mercedes Mercedes F1 Team miami gp Mick Schumacher Moto3 MotoGp moto gp nikita mazepin Pierre Gasly Red Bull Red Bull F1 sebastian vettel Sergio Perez Toprak Razgatlıoğlu Türkiye Gp Türkiye Grand Prix Valtteri Bottas wrc Yuki Tsunoda

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir