McLaren patronu, F1’in kalıcı görevlilere ihtiyacı olmadığını söylüyor

0

Formula 1’in, FIA yarış direktörü Michael Masi ile aynı şekilde gösteriyi takip etmek için bir dizi görevliye ihtiyacı yok.

Bu, mevcut dönüşümlü yetkililer sisteminin spora iyi hizmet ettiğine inanan Andreas Seidl’in değerlendirmesidir. Kuralların uygulanmasında algılanan tutarsızlıklar nedeniyle F1’de sık sık eleştiriler dile getirildi.

Bazı köşelerde, grubun kendi başına tutarlı olacağı ve bu nedenle önceki olaylar hakkında birinci elden bilgi sahibi olacağı göz önüne alındığında, daimi görevlilerin getirilmesinin bu sorunu çözeceği savunuldu.

Andreas Seidl, Speedcafe.com tarafından sporun kalıcı bir yönetim kuruluna ihtiyacı olup olmadığı sorulduğunda, “Kesinlikle sanmıyorum.” dedi.

“Dürüst olmak gerekirse, son yıllardaki tüm kararlara baktığımızda, farklı görevlilerin davaların her birini değiş tokuş etmek yerine nasıl bir sisteme sahip oldukları, bir hafta sonu karar verdiklerinde önceki olaylara nasıl baktıkları ile ilgili olarak, orada herhangi bir sorunumuz olduğunu sanmıyorum.”

Formula 1, biri tipik olarak en üst düzey yarış deneyimine sahip dört görevliden oluşan bir panelle çalışır.

Bir diğeri genellikle her ülkedeki spor otoritesi (örneğin Motorsport Australia) ve diğer ikisi fia ‘Super License’ havuzundan (F1 Super License ile aynı değil) yetkililer tarafından aday gösterilir.

Bunlar, Formula 1’in kendi kural kitabından (sportif ve teknik) FIA’nın kendi spor kodlarına ve kamuya açık olmayan Teknik Direktiflerin çamaşır listesine kadar bir dizi belgede belirtilen düzenlemeleri uygulamakla suçlanıyorlar.

Rolleri, ondan tavsiyeler almalarına rağmen, FIA yarış direktörüne bağımsız olarak oturduklarını görüyor.

Daha sonra, kuralları, pist sınırlarından teknik ihlallere, gerçekleri ellerinde bir veri kütlesiyle ortaya çıkarmak gibi iddia edilen ihlallere uygulamak görevlilerin görevidir.

Ancak, çeşitli düzenlemelere dayanan kararlarında sınırlıdırlar ve yorum için çok az yer vardır. Bu, mümkün olduğunda tutarsız bir şekilde uygulanan kuralların olasılığını ortadan kaldırmak için büyük ölçüde kasıtlıdır.

Bununla birlikte, Mexico City Grand Prix hafta sonunda gösterildiği gibi bir dereceye kadar esneklik var.

Etkinliğin başlangıcında, sürücülerin pistten çıktıkları için cezalandırılacakları veya bunu yapmaları durumunda belirli bir şekilde tekrar katılmaları gereken bir dizi alan belirlendi.

Sürücülere ve takımlara Yarış Direktörü Notları aracılığıyla bu alanlar hakkında bilgi verildi, başka bir belge görevlisinin araştırdıkları her olay için dikkate alması gerekir.

Meksika’da, Lewis Hamilton ve Kimi Raikkonen’in Cuma antrenmanı sırasında Turn 3’teki bir baba etrafında doğru şekilde pazarlık etmedikleri için kınama aldıklarını gördü.

Nikita Mazepin ayrıca, Serbest Antrenman 2 sırasında, apex kerb‘lerin arkasında kestiğinde, Mazepin ile ilgilenildikten yaklaşık 90 dakika sonra, Yarış Direktörü Notları’nın revize edilmiş bir versiyonu yayınlandı ve Turn 8 referansı tamamen silindi.

Seidl, “Sanırım sonunda, Michael’ın gönderdiği belgedeki sürücüden gelen kuralları bilerek Cuma gününe girdik ve o gün ne yapmanız gerektiğinde açıkça referansımız bu.” dedi.

“Gün içinde öğrenmeler varsa ve ertesi gün için değişirse, yeni kurallarınız vardır ve bu da görevliler için temeldir.

“Yani benim bakış açıma göre, [Mazepin’le] olanlar bir şekilde mantıklıydı.”

“Ve günün sonunda, olan şeyleri gündeme getirme olasılığının olduğunu ve yarış direktöründen işleri daha iyiye doğru değiştirme esnekliği olduğunu takdir ediyorum.”

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Paul Denning: “Toprak’ın gerçekten çok ama çok eşsiz bir sürüş stili var”

DTM Hakkında Bilmen Gereken 10 Şey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir