Gerçekler ve istatistikler: İtalya Grand Prix rehberi

0

Monza, sadece Formula 1‘in değil, dünyanın en tarihi yarış pistlerinden biri. Yarış öncesinde, size pistteki en iyi gerçekleri ve istatistikleri getiriyoruz.

Hız yapmak için gerçek bir katedral olan Monza’nın Formula 1 tarihi tutku bakımından zengindir.

Pist, 1922’de oluşturulan ve Brooklands ve Indianapolis’in inşasını takiben inşa edilen ilk amaca yönelik yarış pistlerinden biriydi.

O zamanlar, İtalyan motor endüstrisi büyüyordu ve yetkililer arabaları test etmek için bir devre oluşturmak istiyordu.

Monza önerilmeden ve uygun yer olarak seçilmeden önce, Milano Otomobil Kulübü, Milano yakınlarındaki Gallarte ve La Cagnola şehirlerini düşündü.

Projeyi geliştirmek için SIAS (Società Incremento Autodromo e Sport) kuruldu. Yüksek hızlı bir devre için planlar hazırlandı, ancak inşaat gerçekten başlamadan durduruldu.

Korumacı grupların sorunları gündeme getirse de, devrenin aşırı ağaç devrilmesini önlemek için mevcut yolların mümkün olduğunca çoğunu kullanması şartıyla nihayetinde izin verilmesi sonrasında aylarca süren müzakereler devam etti.

Dünya Savaşı sırasında pist askeri depolama için kullanılırken, Milano Otomobil Kulübü 1948’de pisti tamamlamak için geri döndü. İki ay içinde, pist orijinal amacı için kullanılmaya hazırdı.

Yarış pisti daha sonra 1950’de düzenlenen ilk kez düzenlenen ilk Dünya Şampiyonası İtalya Grand Prix’sine ev sahipliği yapmak için kullanıldı.

Giussepe Farina sezon finalini kazandı ve ilk Dünya Şampiyonu oldu. Kendi ülkesinde şampiyonluğu kazanan tek İtalyan sürücü olmaya devam ediyor.

1955’e gelindiğinde, Monza’yı yüksek hızlı bir oval devresine dönüştürmek için planlar geliştirildi.

Yeni bir kısa turun tanıtımı 1959’da küçük tek kişilik kategoriler için geldi. Tribün düz ve karşı arka düz birkaç eğri ile bağladı.

1961 Grand Prix’sinde, Wolfgang von Tripps ve Jim Clark’ın Parabolica için fren alanına karşılaşmasıyla ikinci turda trajedi yaşandı ve olay birkaç seyircinin ölümüne yol açtı.

1990’ların sonundan 2000 yılına kadar pistte çeşitli değişiklikler yapıldı. Bu, Curva Grande’nin yeniden düzenlenmesini ve dışarıdaki run-off alanını büyütmeyi içeriyordu. Della Roggia şikan da yaklaşık 50 metre öne çıkarıldı.

Bugün, Monza milenyumun başlarındaki değişikliklerden aynı düzeni koruyor ve takvimdeki en popüler devrelerden biri olmaya devam ediyor.

Monza ayrıca yıllar boyunca bazı inanılmaz pist içi savaşlara ev sahipliği yaptı.

1971 yarışı, Peter Gethin’in Ronnie Peterson’ı sadece 0.01 saniye farkla yendiği tüm zamanların en yakın yarış finişine sahip oldu.

1988 İtalya Grand Prix’si duyguyla beslendi. Enzo Ferrari’nin sadece bir ay önce ölümünün ardından, Ferrari kazanma olasılığı kasvetli görünüyordu çünkü McLaren-Honda o sezon şimdiye kadar 11 yarışın hepsini kazanmıştı.

Ancak Alain Prost ve Ayrton Senna, Senna’nın jean-louis Schlesser ile unutulmaz bir şekilde çarpışmasıyla mücadele etti ve Ferrari’ler eve bir-iki almayı başardılar.

2011’de Michael Schumacher ve Lewis Hamilton üçüncülük için yoğun bir mücadele yaşadılar. Her iki sürücü de pozisyon için savaşırken sonunda Jenson Button’a yenildi.

Schumacher, Hamilton’a karşı savunma yapıyordu ve ilki Curva Grande’de Hamilton’ı çimlere zorlayarak kestiğinde işler yoluna girdi.

Savaşları 30 tur sürdü ve düelloları Button’ın mükemmel bir sollama yapmasına ve podyumda son pozisyona girmesine izin verdi.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Paul Denning: “Toprak’ın gerçekten çok ama çok eşsiz bir sürüş stili var”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir