Formula 1, bir yıl aradan sonra Brezilya Grand Prix’sinde

0

Formula 1, bir yıl aradan sonra Brezilya Grand Prix’si için Autódromo José Carlos Pace’e geri dönüyor.

2019 yarışı, Max’in kazanması ve Pierre Gasly ve Carlos Sainz’ın kariyerindeki ilk podyumlarını iddia etmesiyle heyecan verici bir olaydı, ancak en unutulmaz an, Alex Albon’ın P3’te sondan bir önceki turda oturuyor olmasıydı, Lewis Hamilton tarafından kırpıldığında ilk F1 podyumunu almak istiyordu.

İngiliz sollama girişiminde bulunurken. Bu temas, daha sonra P15’teki yarışa yeniden katılmak zorunda kalan Alex’i döndürdü.

Brezilya Grand Prix’sinin uzun ve kesintili bir geçmişi var (COVID-19 salgını nedeniyle geçen yıla kadar). İlk Formula 1 yarışı 1972’de yapıldı ve 1990’dan beri Interlagos’ta yapıldı veya ona uygun adını vermek için: Autódromo José Carlos Pace.

Interlagos 1938’de inşa edildi – tasarımcılar diğer üç popüler pistten ilham aldılar: ABD’deki Roosevelt Yarış Pisti, Fransa’daki Montlhery ve İngiltere’deki ikonik Brooklands.

Pist, bankalı virajlara ve ünlü Senna S’ye sahiptir, 4.309 km uzunluğa sahiptir ve bu yıl yarış 71 tur uzunluğunda olacaktır.Artık gerçekleri biliyorsunuz, Alex ile bir tur atalım…

Devre İzci: Interlagos
Devre İzci: Interlagos© @sou_draws

Görüş turu

Brezilya’yı hayal ettiğinizde, muhtemelen sonsuz miktarda güneş ışığı hayal edersiniz, ancak durum böyle değildir.

“Hava her zaman tahmin edilemez,” dedi Alex. Ama harika bir yarış olabilir. “Yarış için harika bir pist, her zaman çok fazla riskli savaş var, harika bir akışı var.

“Brezilya, saat yönünün tersine sürücüler üzerinde zor yapan nadir devrelerden biridir. “Aslında sürücüler için fiziksel, vücudunuz, özellikle boynunuz, saat yönünde devreler için o kadar şartlandırılmış ki Interlagos’u fiziksel hale getiriyor ve küçük bir pist, bu yüzden çok fazla dinlenme zamanı yok.”Işıklar söndü, gitme zamanı…

Bir inci köşe

Eylem hemen Interlagos’ta başlar ve ilk sol el oyuncusu hamle yapmak için en iyi yerdir. Alex, “Birini çevir en iyi sollama fırsatıdır, dışarı veya içeriye gidebilirsiniz, aynı zamanda yeniden başlatmalarda sollamak için harika bir yerdir.” dedi.

Interlagos'ta Bir Dönüş
Interlagos’ta Bir Dönüş© Getty Görselleri

İki ve Üç girişi

Alex’in daha önce söylediği gibi, dinlenme yok ve doğrudan iki ve üç yaşına giriyor. “İkinci ve üçüncü viraj köşeleri düz, üçüncü dönüş kolay bir düzlük, ama yine de harika bir köşe.”

Dört üncü köşe

Üçüncü virajdan sonra, Alex’in sollamak için harika bir yer olduğunu iddia ettiği dört yaşına giriyorsunuz, tabii: “iki Ferrari!”

Altı ve Yedi ye giriş

Burası devrenin bir rollercoaster’a dönüştüğü yer “Bunlar pistteki en iyi virajlar”, diye açıkladı Alex.

“Tepeye doğru viraja doğru çıktıkça kör oluyor. Köşeye bakarak gelirsiniz ve sonra kaybolur, bu gerçekten harika bir şeydir ve biraz Eau Rouge gibi harika bir köşe dizisi oluşturur – ama Brezilya tarzı.”

Sekiz ve Dokuz

Bu dönüşler sektör 2’nin yarısında ve sürücülere birçok seçenek sunuyor. Alex, “Sekiz ve dokuz boyunca ritmi gerçekten hissetmeniz gerekiyor,” dedi.

“Çok fazla kamber var, bu yüzden gerçekten katı bir çizgi yok. Arabanız azsa, bankacılıkta yükseklere çıkabilirsiniz ve geri düşer.

Bu yüzden, kendi hattınızı bulmanız gerekir ve nasıl kullandığınıza bağlı olarak değişir.”

Close To The Apex At Interlagos
Close To The Apex At Interlagos© Getty Images

10

Bu, Lewis’in Alex ile temas kurduğu ve 2019’da podyum şansını elinden aldığı şimdi ünlü viraj, bu yüzden açıkça 10 yaşına kadar güçlü bir görüşe sahip.

“Gerçekleşmek için harika bir şey değil,” diye espri yaptı Alex. “Zor bir köşe – yalnız olsanız bile – burada önleri kilitlemek kolaydır.”

12

Bu üçüncü sektörün başlangıcı ve Alex bunun pistteki en kritik viraj olduğunu düşünüyor. “Burası en çok zaman kaybedebileceğiniz köşe.

Ona giden uzun bir düzlük var. Ve lastikler yanıyor. Sektör 2’den yeni çıktınız, ki bu çok kıpır kıpır ve lastikler dinlenmeye vakit bulamadılar – köşeye geldiğinizde sıcak çığlık atıyorlar ve bu da arabayı korkunç hissettirebilir ve bu da çıkışı zorlaştırır. Çok önemli bir köşe.”

Son

Alex açıkça Interlagos hayranı, ama tam not alıyor mu? “Sürmek için harika bir pist. Ama bence 10 üzerinden 10 verecek kadar yüksek hızlı viraj yok.

Çok karakterli tarihi bir pist ve yarış için iyi, harika bir atmosfer de var!”

Brezilya'daki kavgadan dolayı suçlandı
Brezilya’daki kavgadan dolayı suçlandı© Getty Görselleri

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir