Boğalar Portimao’da P2 ve P4’ü Aldı

0

Max, Portekiz Grand Prix’sinde mücadele eden bir ikincilik aldı, ancak yarışın son turundaki en hızlı turunun pist sınırlarını aştığı için silindikten sonra ekstra bir puan reddedildi. Sergio bu arada orta lastiklere maraton ilk stint sonrası 4.ncü oldu.

Max, Portekiz Grand Prix’sinde mücadele eden bir ikincilik aldı, ancak yarışın son turundaki en hızlı turunun pist sınırlarını aştığı için silindikten sonra ekstra bir puan reddedildi. Sergio bu arada orta lastiklere maraton ilk stint sonrası 4.ncü oldu.

Startta pole’nin sahibi Valtteri Bottas, Mercedes’iyle iyi bir şekilde uzaklaşarak takım arkadaşı Lewis Hamilton’ın önüne geçti ve saha bir viraja doğru akarken Max P3’ü tuttu. Yine de arkalarından Sergio çizgiden döndü ve Ferrari’den Carlos Sainz’a geçildi ve beşinci sıraya geriledi.

Alpine’den Esteban Ocon da bir yer kaybetti ve McLaren’dan Lando Norris’in P6’ya geçmesiyle yedinci sıraya geriledi.

Alfa Romeo’dan Kimi Räikkönen takım arkadaşı Antonio Giovinazzi ile çarpıştığı ve ön kanadını kaybettiği için güvenlik aracı ikinci turun başında konuşlandırıldı.

Kenara çekti ve bir kaçış yoluna doğru sürdü, ancak ana düzlüğe dağılmış enkazla SC yola çıktı.

Yarış sekizinci turda devam ettiğinde, Bottas liderliğe tutundu ancak Max Hamilton’a iyi bir koşu yaptı ve şampiyonu dışarıdan bir viraja geçirdi. Sergio da iyi bir başlangıç yaptı ve Sainz’ın önüne geçti, ancak daha sonra turda Meksikalı, Red Bull’u gizlice geçmek için içeriden saç tokasına inen Norris tarafından pusuya düşürüldü.

Sergio kısa süre sonra dördüncü sıraya yükseldi ve Norris’i DRS’nin altında geçerek sonraki turda bir viraja girdi.

Ocon, AlphaTauri’den Pierre Gasly ve Daniel Ricciardo’dan McLaren’ın önünde sekizinci olmuştu.

Ancak Max’in P2’de kalması kısa sürdü. 14. virajda bir an fazla attı ve bu Hamilton’ın ana düzlükte kapanmasına izin oldu. DRS’nin yardımıyla Red Bull’u geçti. Mercedes sürücüleri daha sonra Max’e bir boşluk çıkarmaya başladı ve 18. turda Hamilton, Checo’nun sekiz saniye daha geride olduğu Hollandalı’dan 1.5 sn geride kaldı.

Norris, İspanyol Ferrari takım arkadaşı Charles Leclerc’in P7’de yer alan Sainz’ın önünde beşinci oldu.

20. turda Hamilton son virajdan iyi bir çıkış yakaladığında ve pitin sonunda doğrudan finliyi birinci virajın dışından sollamak için atladığında liderlik değişti. Max şimdi Bottas’ı geçmek zorunda kaldı, ancak turlar ilerledikçe Hollandalı, Mercedes’in arkasındaki çalkantılı havada bir atak yapmak için yeterince yaklaşamadı ve Hamilton’ın yarı mesafeyle dört saniye öne geçmesini sağladı.

Takım daha sonra Lastik değişimi için Max’i getirmeyi tercih etti ve 35. turun sonunda sert lastikler için 2.3sn’lik bir duraklama için pit şeridine doğru ok attı. Mercedes hemen bir sonraki turun sonunda Bottas’ı pite alarak hareketi kapatmaya çalıştı, ancak undercut Max’in lehine çalıştı ve Bottas pit stopundan marjinal olarak önde çıkarken, Red Bull sürücüsünün lastiklerinde sıcaklık vardı ve Mercedes’i beşinci viraja geçirdi.

Hamilton daha sonra sert lastikler için pite girdi ve liderliği Takım tarafından uzun bir ilk stint yapacağını söyleyen Sergio’ya verdi.

51. turda Hamilton, Meksikalı sürücüyü ilk viraja geçirerek Checo’ya hamle yaptı.

41. turda Meksikalı, Hamilton’a karşı 11.8’lik bir farkla liderliğini sürdürdü ve Max üçüncü olarak Mercedes’in 3.4sn gerisinde kaldı.Hamilton, Perez’in liderliğini hızla yemeye başladı ve Red Bull’un Haas’ın arkadaki Nikita Mazepin’i tarafından ciddi şekilde engellendiğinin ardından Mercedes sürücüsü, 47. turda Meksikalının sadece 5.5 sn gerisinde kaldı. Mazepin’e daha sonra mavi bayrakları görmezden geldiği için zaman cezası verildi.

Etkileyici bir stint’in ardından faydalı yaşamlarının sonundaki ortalarıyla Takım, Sergio’yu son 15 tur için bir dizi kullanılmış yumuşak lastik için getirdi. Bottas’ın 25 saniye gerisinde dördüncü sırada yer aldı ve kısa sürede yarışın en hızlı turunu attı ancak daha sonra temposu dengelendi.

Bottas’ın kapanış etaplarında Checo’ya karşı büyük bir boşluğun tadını çıkarmasıyla Mercedes, Finn’i yeni bir yumuşak lastik seti ve en hızlı tur denemesi için pite almayı tercih etti ve bu da 66’nın 65. turunda en hızlı şekilde giderken Finn’in lehine çalıştı.Takım daha sonra Yumuşak lastikler için Bottas’ın ardından Max’i bir tur attırarak yanıt verdi ve Hamilton’ın zafere çıkmak için çizgiyi geçmesinden kısa bir süre sonra Max, 1:18.849 ile en hızlı turu attı. Ancak, teklif edilen noktayı alma umutları, yetkililer 14.Checo için, dördüncülük için yalnız bir yarıştı.

Meksikalı, ilk stint’inde orta lastikleri başlatmak için destansı bir 51 tur attı ve Max ve Mercedes’in duraklarını yapmasıyla yarışın liderliğini aldı, ancak bir güvenlik aracının düşme ihtimali olarak, temposu işaretlendi ve kendi durağından sonra dördüncülük için başlangıç pozisyonuna düştü.İlk dördün arkasında Norris, McLaren için hak ettiği beşinciliği alırken, Charles Leclerc Ferrari için altıncı oldu.

Alpine’den Esteban Ocon altıncı sıradan yedinci sıraya geriledi, ancak takım arkadaşı Fernando Alonso için daha iyi bir gündü ve İspanyol gridde 14. sıradan bayrakta sekizinci sıraya yükseldi. McLaren’dan Daniel Ricciardo da iyi iş çıkardı ve griddeki 16. sıradan dokuzuncu oldu ve teklif edilen son puan AlphaTauri’den Pierre Gasly’ye gitti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir