TÜRK CEM BÖLÜKBAŞI EFO IÇIN VAR ILE ANLAŞTI

0

Van Amersfoort Racing, Cem BÖLÜKBAŞI ile sezonun 4. turunda EuroFormula Open kadrosuna için anlaştı. Cem, eski takım arkadaşları Casper Stevenson ve Rafael Villagomez ile birlikte yarışacak.

Cem’in motor sporları yolculuğunun alışılmışın dışında olduğunu söylemek hafif kalır. Ancak yarış sürücülerinin geleneksel olarak yarış kariyerlerine başlama şekline çok benzer bir başlangıç yaptı.

Genç yaşta go-kart direksiyonuna geçmek. Bölükbaşı da bunu yaptı ve ilk olarak yedi yaşındayken bir go-karta atladı, sadece dokuz yaşında ulusal şampiyonalarda yarışmaya başladı. Sonraki yıllarda genç Türk, uluslararası karting sahnesinde saygın sonuçlar topladı.

Kartingin geleneksel olarak motor sporlarında ilk adımlara yol açtığı yerde, Bölukbaşı bunun yerine sanal yarış dünyasına yönelerek hemen adından söz ettirdi.

Yeteneğiyle tanınan Red Bull Racing, 2017’deki sanal F1 Esports serisinin açılışında takımı temsil etmesi için Cem’i seçti. Cem’in sanal yarış pilotu olarak kariyerinin en önemli olayı, 2020’de Formula Renault Esport Serisi’ni ilk sırada bitirmesiyle geldi.

Gerçek F1 sürücüleriyle başa baş yarıştığı e-yarış zaferlerini elde eden Cem, sanal yarışta en iyiler arasında olduğunu açıkça kanıtladı.

2020’de FR Esport Serisi Şampiyonluğunu garantileyen Bölukbasi, bir yıl önce gerçek hayattaki yarışlara olağanüstü bir geçiş yapmıştı.

Motor Sporları ilk maçı 2019’da GT4 Avrupa Serisi’nin üçüncü turunda gerçekleşti ve Paul Ricard’da bir BMW GT4 aracının direksiyonuna ve daha sonra P2 finişini garantilediği Misano’da tura davet edildi.

Aynı yıl Cem, Formula Renault Kupası sırasında tek kişilik ilk maçına çıktığında daha da fazla dikkatleri üzerine çevirdi.

2020, İstanbullu gencin tam bir GT4 Avrupa Serisi Sezonu için GT yarışına başarıyla geri döndüğünü gördü. Birden fazla galibiyetle, genel sıralamada P2’yi aldı.

Şimdiye kadar, etkileyici geçişler söz konusu olduğunda 2021 de farklı olmadı. Cem sadece GT4 Avrupa Serisi’nde bir kez daha yarışmakla kalmıyor, aynı zamanda ELMS’de değerli deneyim toplamanın yanı sıra tam Asya F3 serisiyle de yarıştı.

EFO şampiyonası önümüzdeki hafta sonu Macaristan’da yarı yoluna çıktı.

Neredeyse, Hungaroring benim için bilinmeyen bir bölge. Van Amersfoort Racing’deki simülatörde hazırlanmak için çok zaman harcadım ve gerçekçi olsa da, gelecek hafta sonu piste çıkmak için sabırsızlanıyorum!” 

Bölükbaşı şöyle devam ediyor: “Macaristan’a hazırlanmak için VAR’da durmadan zaman geçirdim. Öğreniyorum ve takımın bilgilerini elimden gelen her şekilde kullanıyorum ve onların da gitmek için en az benim kadar heyecanlı olduklarını hissediyorum!”

” Cem, sanal yarışları başarılı bir şekilde “gerçek şeye” dönüştürmeyi başaracak yeni nesil yarış sürücülerini temsil ediyor.”

Van Amersfoort Racing CEO’su Rob Niessink

Birkaç yıl önce sorulsaydı, neredeyse imkansız olarak kabul edilecek bir hareket. Ancak günümüzde modern simülasyon teknolojisinin ne kadar gerçekçi olduğunu ve gerçek hayattaki yarışlara nasıl gerçekten katkıda bulunabileceğini gösteriyor.

Belli ki Cem’in yarış yeteneği var, bu şimdiye kadar katıldığı yarışlarda bunu kanıtladı. Takım, sıra dışı yolculuğunda onu desteklemek için heyecanlı ve hepimiz onun Hungaroring’de performans sergilemesini dört gözle bekliyoruz.” dedi

2021 EuroFormula Open serisi yarı noktasına yaklaşıyor. Tam sezon, her biri üç yarışla 8 tur içeriyor. Şampiyona, Mayıs ayı başında Portekiz’de düzenlenen üçüncü Formula 1 turu kapsamında yüksek bir seviyede başladı.

İkinci tur iki hafta sonra Paul Ricard’ın Fransız pistinde gerçekleşti ve ardından takım Belçika’daki Spa-Francorchamps’ta üçüncü tur için Kuzey’e geçti.

Sırada Macaristan’daki Hungaroring’de dördüncü tur, ardından sırasıyla efsanevi Imola ve Red Bull Ring pistinde beşinci ve altıncı tur var. Sezonun sondan bir önceki turu Monza, ardından İspanya’daki Katalonya Circuit de Barcelona’da sezon finali ile sezon tamamlanmış olacak.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Paul Denning: “Toprak’ın gerçekten çok ama çok eşsiz bir sürüş stili var”

DTM Hakkında Bilmen Gereken 10 Şey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir