Logan Sargeant için Cuma günleri ikinci bir FP1 seansı, Williams Sürücü Akademisi asımızın FW44’te Alex Albon için devreye girmesiyle Mexico City’deki hafta sonumuzu başlattı.

Kırmızı bayraklar FP1’i kesintiye uğrattı, ancak Logan F1 Grand Prix hafta sonunu tanımaya devam ederken genç Amerikalı her şeyi yoluna koydu.

Austin’de FP1’de oturduktan sonra Cuma günü tam görev alma sırası Nicky’deydi. Kanadalı sürücü, Autódromo Hermanos Rodríguez pistinde toplamda 54 tur attı ve takıma değerli veriler sağladı.

Alex, FP2’de kokpite geri döndü ve Pirelli, üst üste üçüncü Grand Prix için başka bir 2023 prototip lastik testi yaptı.

Ne yazık ki, uzun bir kırmızı bayrak, Sıralama turları ve Grand Prix için en iyi kurulumu bulmak için Cumartesi günkü FP3’e bakacak olan Alex’in pist süresini sınırladı.

FW44 ile ikinci saatinden yeni çıkan Logan, FP1 hakkındaki düşüncelerini şöyle aktardı: “Bugün kesinlikle çok daha rahattım.”

“Her şey çok yavaşladı ve bir ritim oluşturmak ve parçayı öğrenmek daha kolaydı.”

“Sonuç olarak, geçen hafta sonundan itibaren ileriye doğru atılmış iyi bir adım ve iyi bir ilerlemeydi.” dedi.

“Bugün genel olarak hafta sonuna iyi bir başlangıç yaptık,” diye özetledi Nicky, Mexico City’ye yaptığı ikinci ziyarette Williams sürücülerinin en yüksek tur sayısını elde ettikten sonra.

“Birçok sarı ve kırmızı bayrak ve FP2’nin temsil edilmeyen lastik testine sahip olmasıyla biraz bozuldu.

“Aracın temel çizgisi hakkında bilgi edinmek için iyi bir Cuma günü. Daha fazla tur zamanı bulmak için yarına girilmesi gereken bazı net yönler var.”

Alex’in FP2’de öğrenmesi için sınırlı bir zaman vardı. Pirelli’nin zorunlu kıldığı 2023 prototip programına odaklanmadan önce yumuşak lastikleri kısaca kullandı: “Bu hafta sonu kullandığımız lastiklerle bugün bir tur attık, bu yüzden çok verimli bir gün değildi.”

“Hafta sonu için soğutmayı ve yarış paketini hazırladık, bu yüzden hızlanmak açısından olumlu bir şey.”

“Biraz kapalıyız ama tek temsili turu düşündüğümüzde bu bekleniyor, bu yüzden bazı yönlerden biraz sinir bozucu ama yarın için üzerinde çalışmak için iyi bir platformumuz ve temelimiz var.” dedi.

Her antrenman seansında FP2’de koşuyu ve minimum kurulum değişikliklerini noktalayan iki kırmızı bayrakla, Araç Performansı Başkanı Dave Robson, Cuma günü dur-kalk yaptı: “Çok aksak bir gün geçirdik, kırmızı bayraklar bize değerli pist zamanına mal oldu.

“Logan bu sabah zor koşullarda çok iyi bir iş çıkardı ve Nicholas ile arasında, bu hafta sonu ihtiyaç duyacağımız soğutma seçeneklerinden bazılarını değerlendirebildiler.

Dave, Alex’in zaten kısaltılmış olan gününün daha da kısa olduğunu açıkladı: “Alex, PU soğutma sisteminin ayarlanmasıyla ilgili bir sorunun ardından FP2’ye başlamakta geç kaldı ve bu, Pirelli lastik testine geçmeden önce sadece tek bir zamanlı turu tamamlayabildiği anlamına geliyordu.

“Bu sinir bozucu ve hafta sonu için ideal bir hazırlık olmasa da, yüksek yakıtlı koşuyu tamamlayabildi ve Pazar günü araç sınırlamalarının ne olacağını anlayabildi.”

“Yarış aracı hazırlığı tamamlandığında, her iki sürücü de yarın FP3’te sıralama hazırlıklarına konsantre olabilir.

“Aracı düşük yakıta ayarlamak için yapılması gereken biraz iş var, ancak bu gece yapılan bazı analizlerin ardından yarın sabah bu başarılabilir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir