Red Bull Racing Pilotları Türkiye GP İçin Ne Dedi?

0

Red Bull Racing pilotları Max Verstappen ve Sergio Perez hafta sonu gerçekleşecek Türkiye GP hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

Red Bull Racing’in yıldız pilotu Max Verstappen bu sezon Formula 1’in zirvesine gözünü dikmiş durumda. Sergio Perez de takımdaki ilk yılında başarılı bir sezona imza atıyor. Büyük yarış öncesi iki pilottan Türkiye GP hakkındaki düşüncelerini aldık.

İstanbul Park’ı çok iyi tanıdığını biliyoruz. Pist sence Mercedes için mi yoksa Red Bull için mi daha uygun?

Max Verstappen: Son sefer pist oldukça kaygandı. Şimdi pist zemini daha farklı dolayısıyla neler olacağını hafta sonu göreceğiz.

Her zaman limitleri zorlayan bir pilot oldun. Geçen sezonki Türkiye GP’sinden sonra bu sene için ne gibi dersler çıkardın?

Max Verstappen: Virajlarda spin atma!

Formula 1 tarihte Prost – Senna, Schumacher – Hakkinen gibi rekabetlere sahne oldu. Sence Hamilton’la arandaki rekabet bu listeye dahil olabilir mi?

Max Verstappen: Belki… Ama ben böyle bir rekabete odaklanmıyorum. Her yarışta alacağım sonuçlara odaklanıyorum. Elbette sıralamada birbirimize çok yakınız ama benim odağım bu hafta sonunda da olacağı gibi birebir rekabetten ziyade en iyi sonucu almaya yönelik.

Red Bull Racing Honda sıra dışı bir tasarımla Türkiye GP'de olacak
Red Bull Racing Honda sıra dışı bir tasarımla Türkiye GP’de olacak© Red Bull Content Pool

Sekizinci viraj hakkında neler düşünüyorsun?

Max Verstappen: Eğer pist kuru olursa rahat bir şekilde döneceğimizi düşünüyorum. Daha sonrası için biraz zorlayıcı olabilir çünkü üçlü bir viraj gibi olacak.

Pistte daha fazla tutuş olduğu sürece o virajı sabırsızlıkla bekleyeceğim.

Lando Norris kısa bir süre önce F1’in mental tarafıyla ilgili düşüncelerini belirtti. Bir yandan yarışıp bir yandan medyada çıkan şeylere maruz kalmak üzerine. Sen artık yeni bir serüvendesin. Şampiyonluk yarışındasın. Bu yarış içinde mental sağlığını nasıl koruyorsun?

Max Verstappen: Herhangi bir sorun yaşamıyorum. İyi bir hayatım var. Formula 1 sürücüsü olduğum için mutluyum.

Bu sezon kariyerimin şu ana kadarki en iyi sezonu ve bunun tadını çıkarıyorum. Sosyal medyada pek çok farklı düşünceye denk gelebiliyorsunuz ama günün sonunda kendinize odaklanmalı ve başka fikirlerle dikkatinizi dağıtmamalısınız. Şu anda bulunduğum noktadan memnunum ve endişe edeceğim herhangi bir şey yok.

Türkiye ve İstanbul hakkında neler düşünüyorsun?

Max Verstappen: Geçen sene Avrupa yakasında bir fotoğraf çekimi yapmıştık. İstanbul’a ilk gelişimdi. Bu sene de piste yakın bir yer yerine şehir merkezinde kalıyorum.

Yarış hafta sonu dışında bir gün de İstanbul’a gelip şehir tanımayı istiyorum. Burada görecek çok şey var.

Red Bull Racing takımının bir diğer yıldız pilotu Sergio Perez de Türkiye GP’si öncesi sorularımıza yanıt verdi.

Sergio Perez İstanbul Park'ta
Sergio Perez İstanbul Park’ta© Red Bull

Geçen sene İstanbul’da harika bir performans ortaya koyup podyuma çıkmıştın. Bu seneki yarıştan beklentin nedir?

Sergio Pérez: Aslında temel olarak beklentim aynı. Yeniden podyuma çıkmak istiyorum. Hedefim bu.

Red Bull gelecek sene seninle yol devam edeceğini açıkladı. Eğer Red Bull, ikinci koltuğunu sana vermeseydi planının ne olacaktı?

Sergio Pérez: Formula 1’de yoluma devam edecektim. Ben genç, tutkulu ve motive bir pilotum. Yine de Red Bull Racing’in benimle devam edeceğini açıklamasından dolayı çok mutluyum. Önümüzde bir yıl daha var. Umarım daha çokları da olur.

Intercity İstanbul Park ve özellikle de 8. Viraj hakkında neler düşünüyorsun?

Sergio Pérez: 8. Viraj gerçekten de çok keyifli, çok özel bir yer. Boynumun sürekli dönüşleri takip ederek bir sağa bir sola gitmesi ilginç.

Zorlu bir yarış olacak ama iyi bir hafta sonu geçirmeyi ümit ediyoruz. Umarım İstanbul’da yine puan alabilirim.

Geçen sene yağmurlu bir yarıştı. Bu sene de tahminlere bakıldığında yarış günü yine benzer bir hava şartının olacağı görülüyor. Bunun için özel bir hazırlık yaptın mı?

Sergio Pérez: Yol tutuşu konusunda bir şeyler denedik. Ama sonuçta bizi ne beklediğini bilmiyoruz. Zaten önemli olan şey olası şartlara nasıl uyum sağlayabildiğimiz.

Tabii ki yağmur işleri biraz daha karıştırıyor ama sonuçta hava şartları herkes için eşit.

Sana göre İstanbul Park’ın avantajları ve dezavantajları neler?

Sergio Pérez: Bence pist oldukça hızlı. Ama bence en büyük sorun asfalt. Geçen sene çok kaygandı. Bu sebeple de pek çok kişi sıkıntı yaşadı. İstanbul’da önemli olan pistte kalmayı başarmak.

Geçen sene 2. olmuştun. Bu sebeple İstanbul Park’ın senin favori pistlerinden birine dönüştüğünü söyleyebilir miyiz? Geçen seneki deneyimlerin sana bu sene yarış zaferini getirebilir mi?

Sergio Pérez: Umarım öyle olur. Geçen sene ikinci olmuştum. Bu sene daha iyi bir derece elde etmek istiyorum. Yani amacım burada kazanmak.

Sergio Perez geçen sezon Türkiye GP'sinde podyumda yer almıştı
Sergio Perez geçen sezon Türkiye GP’sinde podyumda yer almıştı© Red Bull

Son yarışlarda aracına daha iyi adapte olduğunu görebiliyoruz. Sen bu konuda neler söylersin?

Sergio Pérez: Evet adaptasyon konusunda çok önemli bir gelişme kaydettik. Umarım daha fazlasını da yaparak takımın daha güçlü olmasına yardım edebilirim.

Bu hafta sonu hem senin hem de Max Verstappen’in araçlarının renkleri Honda’yı onurlandırmak için değişecek. Bu konuda neler söylersin. Araçların yeni halini görme şansın oldu mu?

Sergio Pérez: Araçlarımızın renklerinin Honda’yı onurlandırmak için değişmesi bence çok harika bir şey. Honda’nın hem kişisel olarak bana hem de Red Bull takımına olan desteği çok büyüktü. Önemli bir mazimiz var. Umarım bu hafta sonu Japon taraftarlarımızı mutlu edebiliriz.

İstanbul’daki yarışa ilk kez fabrika takımı pilotu olarak geliyorsun. Bunun ne gibi avantajları var?

Sergio Pérez: Bence çok büyük bir fark yok. Bu güç ünitesini geride kalan 15 yarışta da kullandım. Dolayısıyla aracımdan ne beklemem gerektiğini biliyorum. Bence bu hafta sonunun en büyük problemi asfalt olacak. Pistte aracımız nasıl bir tutuş yakalayacak. Asıl soru bu. Gerisine de bakacağız.

Lastiklerini çok iyi kullanan pilotlardan birisin. Bunun sırrı nedir?

Sergio Pérez: Tabii ki her pilotun iyi yaptığı ve görece daha kötü yaptığı şeyler var. Ben lastiklerine iyi bakan pilotlardan biriyim. Son yıllara bakıldığında bu, yarışlar içinde önemli bir faktör. Umarım böyle devam ederim ve sonuç da alırım. Her ne kadar son yarışlar benim için çok iyi gitmese de umarım bu hafta sonu temiz bir yarış çıkarabilirim.

Formula 1’de bir kuralı değiştirme hakkın olsaydı hangisini değiştirirdin?

Sergio Pérez: Formula 1 gerçekten de çok zor. İçinde birçok kuralı barındırıyor. Bu tabii ki sporun doğası gereği. Ama bence kesinlikle bunu sadeleştirmeye çalışmalıyız.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/pdtf1tur/public_html/wp-content/litespeed/css/e5ce6ab5d6b21d88d113acdf434320b3.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:130 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/pdtf1tur/...', 130, Array) #1 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(130): md5_file('/home/pdtf1tur/...') #2 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(837): LiteSpeed\Optimizer->serve('http://f1turkiy...', 'css', true, Array) #3 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(330): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(264): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/pdtf1tur/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(324): LiteSpeed\Optimize->f in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 130