Max Verstappen, Rusya’daki P20 startından ikinci olarak döndü

0

SOCHI, RUSSIA - SEPTEMBER 26: Second placed Max Verstappen of Netherlands and Red Bull Racing celebrates on the podium during the F1 Grand Prix of Russia at Sochi Autodrom on September 26, 2021 in Sochi, Russia. (Photo by Mark Thompson/Getty Images) // Getty Images / Red Bull Content Pool

Max Verstappen, Sochi Autodrom’da P20’den başlayıp yarışın başlarında akü ve lastik sorunları yaşamasına rağmen ikinci olmak için yıldız bir performans sergiledi.

Red Bull Racing Honda sürücüsü, aracının güç ünitesini değiştirme kararının ardından bugünkü yarışa gridin arkasından başlamak zorunda kaldı.

Işıklar söndüğünde Hollandalı, yarışın çoğunu geçirdiği P15’e hızla tırmanarak yedinciye kadar çıktı. Pit-Stop sonrası o müthiş tırmanışını devam ettiremeyip yarışı uzun süre yatay bir seyirde kaldı.

Verstappen’in takım arkadaşı Meksikalı Sergio Pérez, P9’da başladığı yarışın sonrası damalı bayraı dokuzuncu sırada gördü

Scuderia AlphaTauri Honda’nın forını kullanan Fransız Pierre Gasly ise yarışı 13. sırada tamamladı. Takım arkadaşı Japon Yuki Tsunoda 17. nci tamamladı.

Red Bull Yarış Honda

MAX VERSTAPPEN – 2. nci

“Vay canına, bu sonucu kesinlikle alacağız! Tabii ki sondan ikinciye gelmek çok iyi ve bu sabah uyandığımda kesinlikle bu sonucu beklemiyordum.

Sahip olduğumuz motor güncellemesi ile gridin sondan başlama cezsı ile yaptığımız işi bitirmek için, sahip olabileceğimiz kadar puan kaybetmedik, bu yüzden Takım olarak gerçekten iyi bir iş yaptık diyen sürücü takım olarak gerçekten büyük bir kutlamayı hakediyor.

Inter’lere geçiş için çok önemli bir çağrıydı. Pistte gerçekten kaygandı ve zamanlamayla harika bir karar verdik ve pite doğru turu attık.

Gridin en gerisinden başlarken, özellikle ilk turda diğer araçlar birbirleriyle savaşırken birçok şey olabilir, ancak beladan uzak durduk, temiz tuttuk ve yarışımızı çok iyi yönettik.

Yarışın kendisi çok kolay değildi, diğer arabaları geçmek zordu ve bir kez sıkıştıktan sonra lastiklerinize zarar vermek kolaydı, ancak neyse ki sonunda yağmur pozisyonlarda son sıçramayı yapmamıza yardımcı oldu.”

SERGIO PÉREZ – 9. ncu

“Bugün podyuma çıktık, bu yüzden Inters için pite almak yerine kayganlıklarda dışarıda kalma riskini almaya karar verdim.

Birinci ve üçüncü sektörde oldukça kuruydu ve lastiklere sıcaklık sokabilirdiniz, bu yüzden eğer kayganlardaki bizler kurusaydık, bu işe yarayacaktı ve Inters’tekiler yarışlarının yok edildiğini görecekti.

Geçmişe bakarsak kayganlık doğru lastik değildi ve sonuçta yarıştaki yağmurun zamanlaması, bugün bazı insanların şanslı olduğu, diğerlerinin şanslı olmadığı anlamına geliyordu.

Saf liyakatle bir podyumla harika bir sonuç elde ettik ve yavaş bir pit stopa rağmen yine de sahadan üçüncülülük gelmeyi başardık, ancak bazen yarış böyledir.

Durakla ilgili sorun bir insan hatası değildi ve yarıştan sonra pit ekibimle iyi olduklarını kontrol etmek için konuştum, çünkü açıkçası hepimiz hayal kırıklığına uğradık.

Takım olarak bugün hala çok fazla puanla uzaklaşıyoruz ve evet, bu benim için sinir bozucu, ancak sadece iki hafta içinde Türkiye’ye gitmeyi umut eden araçtan çok şey aldığımı hissediyorum.”

CHRISTIAN HORNER – Takım Müdürü

“Bugün 20. 100. zaferi için Lewis’e tebriklerimiz olmalı, ama grid penaltımızı aldıktan sonra bizim için ikinci bir zafer gibi geliyor.

Bitime 6-7 tur kala mümkün olmayacak gibi görünmüyordu. Bugünkü gibi zorlu hava koşullarında, bir kahraman veya sıfır gibi kolayca ortaya çıkabilirsiniz.

Pite girip çıkmayıp pite girmeyeceğini bilmek çok zor bir karar ve sürücüler pit duvarındaki mühendislere kıyasla çok daha fazla pistte görüyorlar ve hissediyorlar ve bu yüzden karar Inters için durma konusunda Max ve Checo’ya bırakıldı.

Sonunda Max doğru yaptı ve gelen çağrıyı çiviledi ve sonuç olarak büyük ölçüde fayda sağladı, Checo pite almamaya karar verdi ve önemli ölçüde kaybetti, ancak bu şeyler olabilir ve şansın da oynaması gereken bir rolü var.

Sergio’nun yarışın sonuna bu kadar yakın olmak için cesaret etmeye çalışan adamlarla yalnız olmadığını görebiliyordunuz, ama sonuçta işe yaramadı.

Son iki mekan tarihsel olarak Mercedes için çok güçlü oldu, bu yüzden Sürücüler Şampiyonası’nda sadece iki puan geriden gelmek olumlu ve güç ünitesi cezamızı burada ortadan kaldırdığımız ve bir podyumla toparlanmayı başardığımız için mutluyum.

Takımdaki herkes bu şampiyonadan gerçekten keyif alıyor, kendimizi rekabetçi bir konuma geri döndürdük ve her şey bu son yedi yarışla ilgili olacak, stratejiyi doğru yapmak, tempoya sahip olmak ve penaltılar da bir rol oynayacak.

Nasıl gelişeceğini görmek büyüleyici olacak. Türkiye’ye baktığımızda, geçen yıl yeni yüzeyiyle ilginç bir yarış oldu.

Umarım şu anda yıpranmıştır, ama gerçekten sabırsızlıkla bekliyoruz ve bugünkü sonuç şampiyonadaki her şeyi güzel bir şekilde ayarlıyor. Olağanüstü bir yarışma olacak.”

Scuderia AlphaTauri Honda

PIERRE GASLY – 13. nci

Gasly için tam bir kabus hafta ve yarış, Antrenmanlar ve sıralamalarda beni de hesabımıza katın diyen sürücü yarışta aynı performansı bulmadı.

Sıralama seanslarında morali bozulan sürücü yarışa tam konsantre olamadığı aşikardı. Duygularını ve yarışı değerlendiren Gasly;

“Bizim için gerçekten harika bir hafta sonu olmadı. Dün Elemelerde büyük bir fırsatı kaçırdık ve bugün yine kayganlarla yanlış karar verdik, bu da ne yazık ki puanların dışında bitirdiğimiz anlamına geliyor.

Burada tempo güçlüydü ve bence iyi bir ilk stint geçirdik, ama bu hafta sonu bize verilen tüm fırsatları kullanmadık, ki bu gerçekten utanç verici.

Bugünden itibaren her şeyi gözden geçirmeli ve gelecekte bu koşullardan en iyi şekilde nasıl yararlanacağımızı çalışmalıyız.

Unutacak bir hafta sonu, ama iyi bir takımımız var ve bir sonrakinde geri dönebileceğimizden eminim.”

YUKI TSUNODA – 17.

“Belli ki hayal kırıklığı yaratan bir gün. Tüm hafta sonu boyunca aracın dengesiyle mücadele ettim ve bugün yarışta, özellikle de pistte tutmanın zor olduğu ilk turda aynıydı.

Sadece bu hafta sonundan sonra sıfırlamam ve temel performansım üzerinde çalışmam gerekiyor, böylece tekrar puanlarda bitirmeye başlayabilirim.”

CLAUDIO BALESTRI – Başmühendis, Araç Performansı

“Bugün hedef puan almaktı ama olmadı. İlk turda hemen her iki araçla da pozisyon kaybettik, ancak yarışın geri kalanında, trafikten kurtulduğumda, aracın hızı oldukça iyiydi.

Puan alma olasılığını en üst düzeye çıkarmak için stratejiyi arabalara bölmeye karar verdik, Pierre Hards ile ilk stint’te uzun süre devam etti, sonra Mediums’a geçti – Yuki ile tam tersini yaptık, onu Mediums’ta başlattık.

Ancak, bitime sadece altı tur kala hafif bir yağmur geldi ve pist kayganlaştı. Bazı arabalar Inters için çukurlaştı, ancak yağmurun devam etmeyeceğine ve bu fırsattan yararlanabileceğimize inandığımız için Pierre’i dışarıda bırakıp Yuki’yi Softs’a çağırmak gibi kuru lastiklerle kalmaya karar verdik.

Ne yazık ki, kumar karşılığını vermedi ve yağmur çok daha ağırlaştı, bu yüzden Inters’e pite almak zorunda kaldık.

Şimdi eve gidip böyle zorlu hava koşullarında daha iyi neler yapabileceğimizi analiz etmemiz gerekiyor.”

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir