Max Verstappen, Mexico City Grand Prix’sinde güçlü ve kontrollü bir zafere giden güçlü ve kontrollü bir sürüşle yılın dokuzuncu galibiyetine kükredi.

Sergio Pérez, Mercedes’in Lewis Hamilton’ının arkasında üçüncü sırada yer almak ve Takımın yılın üçüncü çift podyumunu almak için parlak bir performans sergiledi.

Işıklar söndüğünde Max gridde üçüncü sıradan iyi bir başlangıç yaptı ve uzun vadede bir dönüş yaptı, Hamilton’dan güçlü bir çekiş aldı.

İngiliz’in yanına çekti ve ilk viraja girerken daha sgeç fren yaptı ve liderliği almak için dışarıda asılı kaldı.

Öne geçmesine Valtteri Bottas, Fin polesitter’in McLaren‘dan Daniel Ricciardo tarafından etiketlendikten sonra virajın ortasında Mercedes’iyle spin atmasına neden oldu

Olay, Checo’nun AlphaTauri’den Pierre Gasly’nin önünde üçüncü sıraya kaymasına izin verdi, ancak Meksikalı Bottas’ı önlemek için kaçamak bir hareket yapmak zorunda kaldı.

Daha gerilerde AlphaTauri’den Yuki Tsunoda ve Haas’dan Mick Schumacher bir çarpışmaya karıştılar ve pist kenarında mahsur kalan araçlarla birlikte güvenlik aracı konuşlandırıldı.

Max Ev Yarışına Liderlik Etti
Max Ev Yarışına Liderlik Etti© Getty Görselleri

Yarış kısa bir süre sonra devam ettiğinde, Max güvenlik aracı pistten çıkarken rahat bir şekilde avantajını korudu ve hızlı bir şekilde ilk stint’ine yerleşti.

19. tura gelindiğinde Hollandalı sürücü Hamilton’a neredeyse yedi saniyelik bir fark atmıştı. Checo, Mercedes sürücüsüne yakın durdu ve yarış tek elden bir yarış için pit penceresine doğru ilerlerken iki saniyelik bir açığı korudu.

Uzun bir ilk stint‘in sonunda, Hamilton ilk göz kırpan oldu ve 29. turun sonunda pit şeridine doğru yöneldi.

2.4sn’lik bir molada sert lastikler aldı ve Ferrari’den Charles Leclerc’in arkasında P5’e tekrar katıldı. Monégasque sürücüsü bir sonraki turda pit şeridine ziyaretini yaptı ve ardından Gasly üçüncülükten pite girdi.

Bu Hamilton’ı serbest bıraktı ve mor turlar ayarlamaya başladı. 32. turda ikinci sıradaki Sergio’nun 17 saniye gerisinde kaldı.Max daha sonra 33. turun sonunda tek pit stopunu yaptı ve 2.2 saniyede sert lastikler aldı.

Bu, Checo’yu kendi grand prix’sinde liderliğe yükseldi ve kendi yarışında tur atlayan ilk Meksikalı olarak tarihe geçti. Max ikinci sıraya tekrar katıldığında, hamilton’dan 7.5 sn açıktaydı.

Sergio, 40. turun sonuna kadar uzattı ve sert lastiklere hızlı bir geçiş yaptıktan sonra Hamilton’ın 9.9sn gerisinde üçüncü sırada piste geri döndü, ancak 11 tur daha yeni lastiklerle. Meksikalı hızla açığı yemeye başladı ve 50.

Checo Ortalarda Liderliği Kovalıyor
Checo Ortalarda Liderliği Kovalıyor© Getty Görselleri

Önde Max, bayrağa doğru sakince yarışıyordu ve 53. turda 1:18.999’luk derecesiyle yarışın en hızlı turunu attı. Bu, Hamilton’a farkı 13 saniyeye çıkardı ve Hollandalı daha sonra 19.

Arkasında Checo, Hamilton’a giden boşluğu öfkeyle yırtıyordu ve 56. turda Meksikalı, Mercedes sürücüsünün 2.8 sn gerisindeydi.

Sonraki 10 tur boyunca, yavaş yavaş Mercedes’te makara yaptı ve tırnak yeme finişinde Hamilton’a güçlü bir baskı uygulamaya başladı.

Ancak son turda dördüncü virajda Mercedes’in dışına spekülatif bir bakışa rağmen, Checo bir yol bulamadı ve Hamilton, kendi yarışında podyum finişi elde eden ilk Meksikalı olan Red Bull Racing Honda sürücüsünün önünde ikinci sırada yer aldı.

Checo Kendi Yarış Podyumunu Kutluyor
Checo Kendi Yarış Podyumunu Kutluyor© Getty Görselleri

Checo’nun arkasında P4, AlphaTauri’den Pierre Gasly’ye gitti ve Fransız’ın hak ettiği 12 puan, Yapıcılar Şampiyonası’nda beşincilik mücadelesinde Alpine ile İtalyan kadro seviyesini 106 puana çıkardı.

Ferrari, Carlos Sainz’ın önünde Charles Leclerc ile beşinci ve altıncı sırayı alırken, Sebastian Vettel aston Martin için P7’yi aldı.

Kimi Räikkonen sekizincilikle Alfa Romeo’ya dört değerli puan kazandı, dokuzunculuk Alpine’den Fernando Alonso’ya ve teklif edilen son puan McLaren’dan Lando Norris’e gitti.

Max’in galibiyeti, dört yarış kala Hamilton’a karşı 19 puanlık bir farka sahip olduğu anlamına geliyor. Çift podyum finişi, takımın şu anda Kurucular Şampiyonası’nda Mercedes’in sadece bir puan gerisinde olduğu anlamına geliyor.

Mexico City Grand Prix Yarışı Top 10

KONUMSÜRÜCÜTAKIM
1Max VerstappenRed Bull Yarış Honda
2Lewis HamiltonMercedes
3Sergio PérezRed Bull Yarış Honda
4Pierre GaslyAlphaTauri
5Charles LeclercFerrari
6Carlos SainzFerrari
7Sebastian VettelAston Martin
8Kimi RäikkönenAlfa Romeo
9Fernando AlonsoAlpine
10Lando NorrisMcLaren

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir