Max son anda pol pozistonunu rakibine verdi.

0

Max Verstappen, Q3’teki son uçuş turunun son virajlarında önemli bir hata sonrası duvara çarptı

Aynı zamanda vites kutusu belirsizliği ile sonuçlanan ve pole pozisyonunu rakibi Lewis Hamilton’a kaptırdığını gördükten sonra Suudi Arabistan Grand Prix’sine gridde üçüncü sıradan başlayacak. Sergio Pérez P5’te sıraya girecek.

Quali'de Hızı Ayarlama
Quali’de Hızı Ayarlama© Getty Görselleri

S1

Bulls, dar, yüksek hızlı pistte kırmızı bayraklar olması durumunda Q1’in başlarında çıktı, ancak onları siparişin en üstüne koyan ‘banker’ turlarının atlandığını gördükten sonra, açılış seansının hızla gelişen pist koşulları ve son bir koşu için işleri doğru zamanlama ile tanımlanacağını ortaya koydu.

Sonunda, doğru anı seçen Checo’ydu. Meksikalı seansı 1:28.021’lik turuyla zirvede bitirdi. Valtteri Bottas, 1:28.057’lik turuyla Mercedes’in ikinci sırasındaydı ve yakıt sızıntısı nedeniyle son antrenman ve sıralamalar arasında güç ünitesi değişikliği yapmak zorunda kaldı.

Max her ikisini de gölgede bırakmış olabilir, ancak son el ilanının ilk sektöründe en hızlı giden ve sektör ikisinde kişisel olarak en iyiyi belirledikten sonra, son virajlarda çok sayıda yavaş arabayla karşılaştığı için bayrağa koşması mahvoldu ve McLaren’dan Daniel Ricciardo ve Ferrari’den Carlos Sainz’ın arkasında beşinci sıraya yerleşmek zorunda kaldı. Max’in şampiyonluk rakibi Lewis Hamilton bu arada P9’da Q2’ye kadar ulaştı.

S2

Q2’de Bulls yine erken çıktı, orta lastiklerle ve bu sefer seans başlarken Max’in önündeydi.

Hollandalı sürücü P1’i ilk el ilanıyla aldı ve 1:27.953’lük bir kıyaslama belirledi. Checo, 1:28.861’lik turuyla ferrari’den Charles Leclerc’in arkasında üçüncü sırada yer aldı.

Daha sonra Hamilton 1:28.715’lik bir turla P3’i çaldığı için yerinden edildi. Ancak Checo ikinci uçan turuna çoktan girdi ve sektör bir’de mor renge döndükten sonra, son iki sektörde kişisel olarak en iyisini belirledi ve 1:28.175’lik bir turla P2’ye atladı.

Meksikalı ve Hamilton arasındaki düello daha sonra Mercedes sürücüsü Max’in arkasında P2’yi iddia etmek için daha fazla tempo bulduğunda devam etti, ancak yine Checo daha fazla tempo buldu ve 1:27.946’lık bir turla P1’e geri döndü.

Max’in ateş tutmasıyla Checo P1’e tutunabilir gibi görünüyordu, ancak Hamilton orta lastikleriyle son bir koşuya çıktı ve son saniyelerde 1:27.712’lik son turla P1’e atladı.

Orta segmentin sonunda Elenenler P11’de McLaren’dan Daniel Ricciardo, onu Alfa Romeo’dan Kimi Räikkönen, Alpine’den Fernando Alonso, Williams’tan George Russell ve Ferrari’den Carlos Sainz takip etti. Arka kanadıyla duvarı kazıdı ve tamirat yaptırmış olmasına rağmen düşmekten kurtulamadı.

S3

Q3’te Hamilton, son seansın ikinci koşusuyla eldiveni yere sermişti ve 1:27.511’lik kabarık bir tur atmıştı.

Ama damalı bayrak çıkmadan hemen önce Max son uçan turuna başlamak için çizgiyi geçti ve Hollandalı mor bir ilk sektöre güç verirken hızla başını eğdi.

Tekrar morarırken pistin orta kısmında kazanımlar devam etti ve o noktada Hamilton’dan onda iki açık verdiği için pole pozisyonu garanti görünüyordu.

Ancak sonuna kadar zorlayan Max, son virajda küçük bir hata yaptı ve sol ön lastiğini kilitledi.

Geniş bir şekilde kaydı ve RB16B’nin sağ arkasıyla ve sonra ön tarafıyla duvara tokat attı. Tur geride kaldı ve Max, pole-sitter Hamilton ve ikinci sıradaki Bottas’ın arkasında gridde üçüncülükle yetinmek zorunda kaldı.

Max için Sinir Bozucu Quali Kaplama
Max için Sinir Bozucu Quali Kaplama© Getty Görselleri

Bu arada Checo, yarınki başlangıç için beşinci sırayı aldı. Meksikalı sürücü, bir saatlik seans boyunca, özellikle Q2’deki orta lastiklerde, zaman çizelgesini sık sık üst sıralara çıkardı, ancak son ilk 10 atışında yumuşak bileşikte tempo bulamadı ve 1:28.123’lük turu, Q2’sinde neredeyse onda ikisi, P6 için yeterince iyiydi, Ferrari’den Charles Leclerc’in arkasında.

Checo’nun arkasında Pierre Gasly, McLaren’dan Lando Norris ve Yuki Tsunoda’dan ikinci AlphaTauri’nin önünde AlphaTauri adına altıncı oldu.

Esteban Ocon Alpine için dokuzuncu, Antonio Giovinazzi ise Alfa Romeo için onuncu sırada yer alacak.

Suudi Arabistan Grand Prix Elemeleri

KONUMSÜRÜCÜTAKIMSAAT
1Lewis HamiltonMercedes1.27.511
2Valtteri BottasMercedes1.27.622
3Max VerstappenRed Bull Yarış Honda1.27.653
4Charles LeclercFerrari1.28.054
5Sergio PérezRed Bull Yarış Honda1.28.123
6Pierre GaslyAlphaTauri1.28.125
7Lando NorrisMcLaren1.28.180
8Yuki TsunodaAlphaTauri1.28.442
9Esteban OconAlpine1.28.647
10Antonio GiovinazziAlfa Romeo1.28.754

Max Ne Dedi

Max Cidde'de Savaşmaya Hazır
Max Cidde’de Savaşmaya Hazır© Vladimir Rys

Sıralama turlarında iyi bir arabamız vardı ve her şey bir araya geliyordu, bu da bana yarın yarışa katılma umudu veriyor.

“Son virajda kaybedene kadar gerçekten iyi bir turdaydım, tüm seansta yaptığım gibi yaklaştığımı düşündüm, ancak arka tarafı kaybettim.

Kendime kızgınım ve bu elbette hayal kırıklığı yaratıyor ama gidilecek iki yarış var ve her şey olabilir.

Sıralama turlarında iyi bir aracımız vardı ve her şey bir araya geliyordu, bu da bana yarın yarışa katılma umudu veriyor, ayrıca temponun bugün orada olduğunu biliyordum.

Umarım yarın iyi takip edebiliriz ve eğer durum buysa, bazı iyi fırsatlar olmalı ve iyi bir atış yapmalıyız.”

Checo Ne Dedi

Cidde'de Olumlu Başlangıda Odaklanan Checo
Cidde’de Olumlu Başlangıda Odaklanan Checo© Vladimir Rys

Tempo bugün oradaydı ve umarım başlangıç pozisyonumuzda gelişebilir ve podyum pozisyonlarına çok erken girebiliriz.

“Q1 ve Q2’de P1’iz ve daha sonra Q3’te lastiklerle yaptığımız yaklaşımın doğru olduğunu düşünmüyorum.

Aniden çok fazla altlık aldım ve Q2 zamanımla eşleşemedim, ki bu biraz utanç verici. Bu lastikler o kadar seçici ki, eğer doğru sıcaklık penceresinde değilseniz, dengeniz tamamen farklı ve bugün bana olan şey bu.

Fiziksel olarak zorlu bir pisttir, vücudunuza çok fazla stres koyar ve zihinsel olarak seanstan sonra orada olmak da zordur.

Bugün takım olarak bizim için ideal bir gün değildi ama yarın hala oynayacak çok şey var, uzun bir yarış olacak ve hala her şey olabilir.

Sabırsızlıkla bekliyorum, tempo bugün oradaydı ve gerçekten başlangıç pozisyonumuzda gelişebileceğimizi ve çok erken podyum pozisyonlarına girebileceğimizi umuyorum.

Yarın gridin temiz tarafından başlamanın bir avantaj olup olmadığını göreceğiz, bence başlangıç sollamak için iyi bir şans, o zaman oradan gideceğiz ve hemen liderlerle karışık olmaya çalışacağız.”

Christian Horner Ne Dedi

Christian Çukur Duvarı'nda Sakinliğini Koruyor
Christian Çukur Duvarı’nda Sakinliğini Koruyor© Getty Görselleri

Çok büyük bir utanç, çünkü çok büyük bir kucaktı ve çantadan çok özel bir şey çıkarıyordu.

“O ana kadar yılın turu gibi görünüyordu. Çok büyük bir utanç, çünkü çok güçlü bir turdu ve çantadan çok özel bir şey çıkarıyordu.

Max ne kadar iyi bir tur olduğunu bildiği için hayal kırıklığına uğrayacak, ama şimdi bunu geride bırakmalı.

Hala gridde P3 ve bu yarışta her şey olabileceği için iyi bir başlangıç yapması gerekiyor. Ne yazık ki, şu anda arka ayaktayız, bu yüzden arabayı geri alacağız ve hasarın çok kötü olmadığını umacağız.

Herhangi bir sokak pistindeki grid pozisyonu çok önemlidir ve burada sollamak çok zor olacak, bu yüzden her şey stratejiyle ilgili olacak ve Checo’nun yarışta önemli bir rolü olabilir.”

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir