Horner; Max, Yarış Kontrol’ün emrettiği gibi burayı vermeye çalışıyordu, kaldırdı ve bunu duyabilirsiniz

0

Max Verstappen, son derece dramatik bir Suudi Arabistan Grand Prix’sinde Mercedes sürücüsünün arkasında ikinci oldu.

Max, şampiyonluk rakibi Lewis Hamilton başabaş puanlarla 2021 FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası son yarışına gidecek.

Cidde’deki yarışta iki yeniden start, bir güvenlik aracı dönemi, çok sayıda sanal güvenlik aracı ve Hamilton’ın Max’in arabasının arkasına çarpmasıyla, Hollandalı sürücü liderliği Mercedes sürücüsüne geri vermek için bir yarış kontrol kararına uymaya çalıştığında tartışmalı bir çarpışma yaşandı.

Cidde'de Önemli Bir Yarış Olayı
Cidde’de Önemli Bir Yarış Olayı© Getty Görselleri

Yarışın başında Max gridde üçüncülükten iyi bir kaçış yaptı, ancak onun önünde her iki Mercedes de iyi başlangıçlar yaptı ve alan bir Hamilton’ın Valtteri Bottas ve Max’in önünde önde olduğu viraja doğru giderken Sergio Pérez harika bir başlangıç yaptı ve neredeyse dördüncü sıradaki Charles Leclerc’i geçti.

Meksikalı biraz dönüş bir içine kilitlendi ve bu Leclerc’in ikinci virajdan çıkarken öne geri çekilmesine ve dördüncü sırayı tutmasına izin verdi.

Başlangıçta Leclerc’i geçme fırsatını kaçıran Checo, daha sonra açılış turlarında ferrarinin arkasına sıkışmış ve zaman kaybederken buldu.

Drs serisinde kalmasına rağmen bir yol bulamadı ve altıncı turda üçüncü sıradaki Max’in 2.7 sn önünde oturan Hamilton’ın 6.4 saniye gerisinde kaldı.

Mick Schumacher duvara çarptığında 10. turda statü değişti. Haas sürücüsü girişte kontrolünü kaybetti ve 22. virajda TecPro bariyerlerine yan kaydı.

Cidde'de Tekerden Tekere Gitmek
Cidde’de Tekerden Tekere Gitmek© Getty Görselleri

Güvenlik aracı konuşlandırıldığı için Mercedes Hamilton’ı pite almayı tercih etti ve yarış lideri 2.8 saniyelik bir durakta sert lastikler aldı.

Takım bunu Checo’yu P5’ten çekerek kapladı ve sert lastikler için durduktan sonra nihai bir P8’e tekrar katıldı.

Bottas öne geçerken, Max öfkeyle Finn’in aşırı yavaş sürdüğünden şikayet etti. İkinci Mercedes daha sonra Takım Max’i yolunda tutarken pite girdi.

Hamilton ve Bottas sırasıyla ikinci ve üçüncü sırayı alırken Hollandalı liderliğe yükseldi. İlk üç alpin Esteban Ocon ve McLaren’dan Daniel Ricciardo da SC sırasında piste çıktılar ve pite giren Leclerc ile sırasıyla dördüncü ve beşinci sıraya yükseldiler ve dışarıda kalan AlphaTauri’den Pierre Gasly ve Checo’nun önünde altıncı sıraya gerilediler.

Geç Frenleme 1. Virajda Max
Geç Frenleme 1. Virajda Max© Getty Görselleri

Yarış daha sonra Schumacher’in Haas’ında hasar gören bariyerleri incelerken 14. turda Max’e doğru savruldu, Yarış Kontrol kırmızı bayrakları salladı ve yarış durduruldu.

Arabalar pit şeridine geri aktı ve kırmızı bayrak kuralları uyarırken Takımın Max’in lastiklerini değiştirmesine izin verildi.

Pole’den ve taze kauçuktan yeniden başlardı. Ayakta bir yeniden başlama kararı verildi ve ışıklar söndüğünde en iyi kaçışı yapan yine Hamilton oldu ve Max’in önüne geçerek bir viraja girdi.

Max geç fren yaptı ve dışarıda tutunmaya çalıştı, ancak öne geçerken yoldan çıktı. Max’in bu hareketi, Ocon’un Hamilton’ı gizlice geçip ikinciliği çalmasını da sağladı.

Ama kaosun arkasında ortaya çıkıyordu. P8 Checo’dan başlayarak kötü bir şekilde sıkıldı, ancak başlangıçta her iki taraftaki arabalarla temastan kaçınmayı başardı.

Ancak Leclerc, Red Bull’u etiketlediğinde, onu duvara döndürdürürken yapabileceği hiçbir şey yoktu.

Haas’ın Nikita Mazepin’i kendini geride bırakıp George Russell’ın Williams’ının arkasına çarptığında kaos devam etti ve kırmızı bayraklar tekrar dalgalandı.

İlk yeniden startta yaşanan olaydan sonra Race Control, Hamilton’ın ikinciliği ve Max’in Ricciardo ve Bottas’ın önünde üçüncülükten başlamasıyla Ocon’u birinciliğe yükseldi.

Pole pozisyonu için sert ve sıkı yarış
Pole pozisyonu için sert ve sıkı yarış© Getty Görselleri

Işıklar üçüncü ayakta başladığında, en iyi başlangıcı yapan Max’tı. Red Bull sürücüsü Hamilton’dan 0.01 sn daha hızlı tepki verdi ve Mercedes sürücüsü Ocon ile boğuşurken, Max içeri daldı ve birinci virajda şampiyonluk rakibini geçti.

Ve kendi tarafında momentumla, daha sonra Ocon’un önünden geçerek üçe döndü ve mükemmel bir şekilde öne geçti.

Ön çift daha sonra hızla Alp’ten uzaklaştı ve 25. turda Max ve Hamilton kovalayan sürüden 12 saniye uzaktaydılar ve rakiplerinden tamamen farklı bir ligde mücadele ettiler.

29. turda, AlphaTauri’den Yuki Tsunoda ve Aston Martin’den Sebastian Vettel’in daha önceki çarpışması ve ardından Vettel ile Alfa Romeo’dan Kimi Räikkönen arasındaki temas sonrasında, VSC enkazı temizlemek için görevlendirildi ve Max’in orta lastikleri nefes aldı.

Drama 37. Hamilton içeri kapandı ve pite doğru hücum etti. Rakipler bir sırayla birbirine girdi ve Max liderliği elinde tutarken pistten çıktı.

Red Bull sürücüsüne liderliği bırakması söylendi, ancak bunu yapmak için yolda yavaşladığında, hamilton, talimatın verildiğinden habersiz gibi görünüyor, yeterince yavaşlamadı ve Red Bull’un arkasına çarptı.

Max yine liderliğe yükseldi, ama bir kez daha yeri geri verdi. Ve pistten çıktığı ve avantaj elde ettiği için beş saniyelik bir ceza aldıktan sonra ve lastikleri solmaya başladıktan sonra Max ikinciliğe razı oldu.

İlk ikinin gerisinde Bottas, Ocon’u son virajdan geçerek üçüncülüğü iddia etti. Alp sürücüsünün dördüncülüğüyle beşincilik Ricciardo’ya, Pierre Gasly ise AlphaTauri adına altıncı oldu.

Chalres Leclerc yedinci ve Carlos Sainz Ferrari adına sekizinci oldu. Dokuzunculuk Alfa Romeo’dan Antonio Giovinazzi’ye, son puan ise McLaren’dan Lando Norris’e gitti.

Max, Zorlu Cidde Düellosunda P2 İddiasında Bulundu
Max, Zorlu Cidde Düellosunda P2 İddiasında Bulundu© Getty Görselleri

Suudi Arabistan Grand Prix’si Top 10

KONUMSÜRÜCÜTAKIM
1Lewis HamiltonMercedes
2Max VerstappenRed Bull Yarış Honda
3Valtteri BottasMercedes
4Esteban OconAlpine
5Daniel RicciardoMcLaren
6Pierre GaslyAlphaTauri
7Charles LeclercFerrari
8Carlos SainzFerrari
9Antonio GiovinazziAlfa Romeo
10Lando NorrisMcLaren

Max Verstappen

Max Ready For Final Showdown
Max Ready For Final Showdown© Getty Images

Bugün kesinlikle çok fazla hareket vardı, birçok şey oldu.‎

‎”Bugün kesinlikle çok fazla eylem oldu, birçok şey oldu. Pozisyonu geri vermem söylendi, bu yüzden yarış çizgisinden uzaklaştım ve yavaşladım, Lewis arkamda kaldı, neden geçemedi anlamıyorum.

Beş saniyelik cezaya katılmıyorum, ama olan bu ve yolumuza devam edeceğiz. Bugün yarışta mükemmel bir tempomuz yoktu, bu yüzden Abu Dhabi’ye bakmak için çalışmak için bir şey. Şu anda final yarışına girerken eşit puandayız, sezon için heyecan verici bir son olacak.”‎

Sergio Perez

Checo Keeping Calm Before Race Weekend
Checo Keeping Calm Before Race Weekend© Getty Images

Charles’la takıldım, arka lastiğimi ön sağ lastiğiyle kesti.‎

‎”Takım için en iyi hafta sonu değildi, Kurucular Şampiyonası’nda önemli puanlar kaybettik, bu yüzden şimdi abu dabi’ye gidip işleri tersine çevirmeye çalışıyoruz.

İlk kırmızı bayrak konusunda biraz şanssızdık ama ikinci yeniden başlatmadan sonra iyi kaçtık. Gasly ve Charles’ı geçtik ve üçüncü virajdan çıkarken köşenin nasıl olduğu göz önüne alındığında herkese yetecek kadar yer yoktu.

Charles’la takıldım, arka lastiğimi ön sağ lastiğiyle kesti. Herkes için kötü bir andı ama sadece çok şanssız bir andı.

Bu çok yazık çünkü bugün bu puanlara ihtiyacımız vardı. Motoru tekrar açmaya çalıştığımız için araçtan pistte kaldım, yeniden başlatabileceğimizi düşündük ama biraz sıcaktı, bu yüzden emekli olmak zorunda kaldık.

Bugün Takım için çok önemli bir yarıştı, bu yüzden bu çok acıtıyor ama Abu Dhabi için umut var. Hala iyimserlik ve uğruna savaşılacak bir şey var ve sezonun son yarışına her şeyi vereceğiz, bu yüzden ileriye bakalım.”‎

Christian Horner

Taking The Charge To The Very End
Taking The Charge To The Very End© Getty Images

‎Max bu hafta sonu gladyatör gibi dövüştü ve her şeyi verdi.‎

“Açıkçası tüm olaylar nedeniyle Yarış Kontrolü için başa çıkması gereken çok fazla hasar ve enkaz vardı, bu yüzden bu açıdan sinir bozucu bir yarıştı ve muhtemelen ikinci olarak geldiğimiz için şanslıydık, özellikle de arabamızın arkasına verdiğimiz hasar miktarı göz önüne alındığında. Lewis’in ne yaptığını bilmiyorum çünkü Max, Yarış Kontrol’ün emrettiği gibi burayı vermeye çalışıyordu, kaldırdı ve bunu duyabilirsiniz, burayı vermeye çalıştığımız açıktı ve Yarış Kontrol’ü bilgilendirmiştik.

Lewis DRS bölgesinden önce geçmek istemedi mi bilmiyorum ama Max’in arkasından doğruca sürmesi çok garipti.

5 saniyelik bir zaman cezası aldık, sert tarafta olduğunu düşündüm, ikisi de genişler ve yarışıyorlardı. Max bu hafta sonu gladyatör gibi dövüştü ve her şeyi verdi.

Checo’nun yeniden başlatmada oyun dışı bırakmasıyla kurucular şampiyonasında puan bırakmak sinir bozucuydu, bu yüzden şimdi tek bir şansımız var.

Toparlanmak için bir haftamız var ve şimdi Abu Dabi’de kabloya kadar iniyor. Tüm yıl boyunca olduğu gibi bu da açık bir dövüş.

Taraftarlar için harika, şampiyonluk hayalini canlı tutuyor ve tek bir şansımız var ve bunu yapma zamanı geldi.”

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir