Cuma günkü eleme seansında Boğalar P3 ve P9

0

Max Verstappen, Formula 1’in sezonun ikinci sprint elemelerine, Hollandalı’nın yüksek hızlı Monza’daki hızlı ve öfkeli bir sıralama seansında pole pozisyonunu kazanan Valtteri Bottas,

Mercedes takım arkadaşı Lewis Hamilton tarafından az farkla ön sıraya kadar yenildikten sonra gridde üçüncü sıradan başlayacak. Sergio Perez, Pazar günkü grand prix’nin gridini tanımlayan çok önemli sprinte dokuzuncu sıradan başlayacak.

S1

Sıralama turlarının açılış bölümü çılgın bir hızda yürütüldü ve sürücüler turları için en iyi pencereyi ararken trafik sürekli bir sorun olduğunu kanıtladı.

Max acı çekenlerden biriydi ve 1:22.108’lik bir açılış saati yayınladıktan sonra, onu P10’dan yükseltmeyi amaçlayan ikinci el ilanı, yavaş çalışan üç araba tarafından engellendi ve üçüncü bir girişime zorlandı.

Ancak Hollandalı sürücü bir sonraki turda hata yapmadı ve 1:21.035’lik bir süreyle Hamilton ve Bottas’ın arkasında P3’e atladı.

Checo’nun ilk turunda yedinci sırayı aldı, ancak daha iyi zamanlar geldikçe, o da sıralamadan düştü ve kapanış aşamalarında P11’de son bir el ilanı için garajdan ayrıldı.

Görmeyi Sevdiğiniz Şeyler, Takım Çalışması
Görmeyi Sevdiğiniz Şeyler, Takım Çalışması© Getty Görselleri

Bu sefer trafik Meksikalının gerisindeydi ve kuyruğun başında kalmak için hızını dikkatlice yönetmek zorunda kaldı.

Yine de başardı ve temiz bir turdan sonra 1:21.308’lik son Q1 turu sayesinde P9’da ilerledi.Ancak seans sonunda elenen williams’ın 16. sıradaki Nicholas Latifi’si, onu pist limitleri için son kez silen AlphaTauri’den Yuki Tsunoda, Haas’dan Mick Schumacher, Alfa Romeo’dan Robert Kubica ve Nikita Mazepin’den ikinci Haas izledi.

S2

İkinci bölüm Bulls için yakın bir çağrı olduğunu kanıtladı. Hamilton, segmentin ilk el ilanıyla P1’in kontrolünü ele geçirdi ve Mercedes sürücüsü 1:19.936’lık bir hedef belirledi.

Max o zamana yaklaşmak için mücadele etti ve açılış koşularının sonunda P6’da 1:20.710’luk bir turla, unvan rakibinin ikinci bir sürüklenmesinin onda yedisinin üzerinde oturdu.

Bu arada Checo, Alpine’den Esteban Ocon’un saniyenin sadece yüzde birkaçı önünde, 10.Bulls’u son turlara götüren, Max’in önünde kaotik bir pit şeridinde gezinen ve takım arkadaşına çok önemli bir Monza çekicisi vermek isteyen Sergio’ydu.

Ve asist, Max‘in Hamilton, Bottas ve McLaren’dan Lando Norris’in arkasında dördüncü sıraya tırmanmasına yardımcı olurken, Checo’nun 1:20.882’lik son turu, son turlar geldikçe onu sekizinci sıraya çekecek kadar iyiydi. Geri kaymaya başladı ama şansı tuttu ve düşüşü P10 ve güvenlikte durdu.

Softs'ta Maksimuma Çıkarmak
Softs’ta Maksimuma Çıkarmak© Getty Görselleri

S3

Eğer bu segment Bulls’un güce duyarlı Monza’da tempo için mücadele ettiğini öne sürseydi, Max bu yanılsamayı Q3’ün ilk koşularında paramparça etti.

Hamilton tempoyu 1:19.949’luk bir turla belirledi, ancak Sergio’nun çok önemli bir çekicisi sayesinde Max, Mercedes sürücüsünün sadece 0.017sn arkasında P2’ye güç verdi.

Son koşularda iki unvan dövüşçüsü arasında yakın bir çağrı gibi görünüyordu, ancak sonunda ganimetleri alan Bottas oldu.

Hamilton’dan gelen bir çekiciden kazanç elde eden Finn, 1:19.555’lik turuyla pole pozisyonuna yükseldi. Onuncu sıradaki Hamilton ikinci, son uçuşunda bir gelişme bulamayan Max ise üçüncü oldu.

Sergio’nun 1:20.611’lik son turu, Q3 açılışında onda ikilik bir gelişme, Sprint gridinde Alfa Romeo’dan Antonio Giovinazzi’nin önünde ve Ferrari’nin yedinci sıradaki Carlos Sainz ve sekizinci sıradaki Charles Leclerc’in arkasında dokuzuncu oldu.

Max’in üçüncülüğüyle dördüncülük, Pierre Gasly’nin AlphaTauri’si önünde McLaren takım arkadaşı Daniel Ricciardo ile norris’e gitti.

Monza’da Konuşlandırılan Yumuşaklar© Getty Görselleri

Max Verstappen

Sıkı Dönüşler Arasında Gezinme
Sıkı Dönüşler Arasında Gezinme© Getty Görselleri

“En iyi sıralama seansı değildi ama bizim için bu pistin her zaman zor olacağını düşünüyorum. FP1’de istediğimizden biraz daha fazla mücadele ettik, ancak sıralama boyunca oldukça iyi toparlandık.

Üçüncüden memnunum ve daha fazlasını ummak gerçekçi olmazdı. Bence sprint yarışı için belki daha yakın olabiliriz ama burada asla bilemezsiniz, bu yüzden elbette baskıyı sürdürmeye çalışacağız.

En iyi eleme seansı değildi ama bence bu pist bizim için her zaman zor olacak.

Max Verstappen

Yarın sabah FP2’miz var, böylece uzun koşu temposuna biraz daha yardımcı olmak için neler yapabileceğimizi görebiliriz, ancak bizim için uzun düzlüklerle burada daha zor olacak, yine de yarın iyi puanlar alabileceğimizi umuyorum.”

Sergio Pérez

Kıvılcımlar Hız Tapınağında Uçuyor
Kıvılcımlar Hız Tapınağında Uçuyor© Getty Görselleri

“Bugün kesinlikle elemelerde mücadele ettik. Yarın sprint yarışındaki amacımız bazı pozisyonlar kazanmaya çalışmak ve sahadan güçlü bir şekilde geçmek, bunun aero trenle zor olacağını düşünüyorum.

Uzun koşularımız bugün umut verici görünüyordu ve bir yarış sırasında birçok şey olabilir, bu yüzden neler olacağını göreceğiz, bunu dört gözle bekliyorum.

Pazar günü güçlü bir yarış için performansımızı optimize etmeye çalışacağız

Sergio Pérez

Pazar günü güçlü bir yarış için performansımızı optimize etmeye çalışacağız.”

Christian Horner

“Bu iyi bir takım sonucu, Checo bugün önemli bir rol oynadı. Max’e çekiciyi vererek ve havadaki bir deliğin faydasını göremede harika bir iş çıkardı, muhtemelen Checo’ya yarım saniyeye mal oldu ve bulunduğu yerden daha yüksek olmalıydı.

Bu yüzden bitirdiğimiz yerden oldukça memnunuz. Yarınki sprint yarışı heyecan verici olacak ve tabii ki pazar günkü yarışta neler olacağını göreceğiz.

Max yarın gridin sağ tarafında ve umarım bir dönüşe bir çekici alacak, bu yüzden etkili bir şekilde uygun olan şey için gerçekten heyecan verici bir başlangıç yapacak.

Bu iyi bir takım sonucu, Checo bugün önemli bir rol oynadı.

Christian Horner OBE
Hızlı ve Öfkeli Eleme Oturumu
Hızlı ve Öfkeli Eleme Oturumu© Getty Görselleri

Bottas’ın motor cezasını çektiğine dair duyuru geldi, bu yüzden Pazar günü gridin en gerisinde olacağını biliyoruz ve sprint yarışının nasıl sonuçlanacağını görmemiz gerekiyor.

Bir şampiyona bu kadar sıkışıksa ve kazançlar o kadar marjinalse, bu olabildiğince her puanı yakalamakla ilgilidir, şimdiye kadar bu üçlü kafa vuruşunda birkaç iyi hafta geçirdik, bu yüzden bu sahneyi inşa ettiğimiz ivmeyle kapatmamız önemli.”

İtalya Grand Prix Elemeleri İlk 10

KONUMSÜRÜCÜTAKIMSAAT
1Valtteri BottasMercedes1.19.555
2Lewis HamiltonMercedes1.19.651
3Max VerstappenRed Bull Yarış Honda1.19.966
4Lando NorrisMcLaren1.19.989
5Daniel RicciardoMcLaren1.19.995
6Pierre GaslyAlphaTauri1.20.260
7Carlos SainzFerrari1.20.462
8Charles LeclercFerrari1.20.510
9Sergio PérezRed Bull Yarış Honda1.20.611
10Antonio GiovinazziAlfa Romeo Yarışı1.20.808

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir