Boğalar, Brezilya’daki sezonun son Sprint’inde P2 ve P4

0

Max Verstappen, Interlagos’taki Sprint’i Mercedes’ten Valtteri Bottas’ın kazanmasının ardından yarınki São Paulo Grand Prix’sinden gridin ön sırasından başlayacak.

Sergio Pérez, Ferrari’den Carlos Sainz ve Max’in Mercedes şampiyonluğu rakibi Lewis Hamilton tarafından ilk üçten elendikten sonra dördüncü başlayacak ve 24 turluk Sprint’te gridde sondan beşinciye yükseldikten sonra P10’dan başlayacak.

Brezilya’da bir gecede Hamilton’ın arka kanadındaki DRS diyaframının büyüklüğüyle ilgili kuralları ihlal ettiği ve Sprint için gridin arkasına gönderildiği tespit edildi.

Bu arada Max, sıralamalardan sonra Parc Fermé’de Hamilton’ın aracına arka kanada dokunarak kanat tutarsızlığını test ettiği için para cezasına çarptırıldı ve bu da yönetmeliklerin ihlaliydi.

P1’den başlayan Max ve P20’deki Hamilton ile ilginç bir yarış kuruldu, ancak başlangıçta, Max, orta lastiklerle, iyi kaçan ve yumuşak lastiklerinde daha fazla yol tutuş bulan ön sıra başlangıç Bottas tarafından geçildi.

Şampiyona lideri daha sonra Ferrari’nin sert şarjlı Carlos Sainz’ı geçti, aynı zamanda yumuşak lastiklerle, dördüncü virajda ve Checo şimdi P4’teyken geri dönmek için savaşmak zorunda kaldı.

Hamilton bu arada sahada güç veriyordu ve altıncı turda P3’e kadar çıktı. Max daha sonra Sainz’a dört yaşına girmemek için hamle yaptı ve Bottas’a yaklaşmaya başladı.

Ancak Finn iyi bir düz çizgi hızına sahipti ve bayrağa kadar birinciliği korumak için küçük boşluğu iyi yönetti.

İlk ikinin arkasında Checo, tüm yarışı Sainz ile üçüncülük için öfkeli bir mücadelede geçirdi, ancak İspanyol, Red Bull sürücüsünü uzak tutmak için yumuşak lastiklerine tutunabildi ve Meksikalı ikinci sıranın arkasında bir başlangıç yapmak zorunda kaldı.

Hamilton, orta sahadaki yavaş araçların arasından tırpanlamaya devam etti ve yarışın sonlarında McLaren’dan Lando Norris’e iyi bir hamle yaptıktan sonra P5’te bayrağı aldı, bu da yeni bir ICE kullandığı için grid cezasını aldıktan sonra Mercedes sürücüsünün yarınki grand prix’ye gridde 10. sıradan başladığını görecek.

Max Ne Dedi

Özel Brezilya Kask Tasarımı ile Max
Özel Brezilya Kask Tasarımı ile Max© Getty Görselleri

Günün sonunda her zaman elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum ve bugün birkaç puan almak güzeldi.

Max Verstappen

“Daha sert bileşikte başladık ve Valtteri’nin yumuşaklarda olduğunu görür görmez, özellikle bu soğuk pist sıcaklıklarında pozisyon tutmanın oldukça zor olacağını biliyordum.

İlk turdan sonra iyi bir tempomuz vardı ama burada sollamak zor ve lastikler çok fazla ısınıyor, bu yüzden yapabileceğiniz fazla bir şey yok, bu yüzden geride oturdum.

Günün sonunda her zaman elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum ve bugün birkaç puan almak güzeldi.

Yarın önemli bir gün ve çukur stratejileri ile daha fazla seçeneğimiz olduğunda farklı olacak. Bakalım yarın ne olacak, biraz daha sıcak olacak, umarım bu bizim için daha iyi olur ama şu anda bunu söylemek zor.”02

Checo Ne Dedi

Checo, Interlagos'ta Sprint'te P4'i Tamamladı
Checo, Interlagos’ta Sprint’te P4’i Tamamladı© Getty Görselleri

Yarın önemli olan yarış, hala oynayacak çok şey var ve bugünden daha fazla risk alabiliriz.

Sergio Pérez

“Bugün Carlos Sainz’ı geçmek zordu, onu oldukça kolay yakalayacağımı düşünüyordum, ancak son virajda çıkışı doğru yapamadım ve bu onu geçme yeteneğimi etkiledi.

Başlangıçta onları geride tutmayı bekliyorduk ama sonunda durum böyle değildi. Bugün yaşadığım ana konu, lastiklerim aşırı ısınırken Sainz’ın son virajdan her zaman iyi bir çıkış elde ediyor olmasıydı.

Ferrari’nin düz çizgi hızı da oldukça güçlüydü. Yarın önemli olan yarış, hala oynayacak çok şey var ve bugünden daha fazla risk alabiliriz.

Bugün bu pozisyonu uydurabilirdim ama istediğimden çok daha fazla risk almayı da içeriyordu. Yarınki yarışta ilerlemek istiyorum, en baştan zorlayacağız ve istediğimiz ilerlemeyi sağlamaya çalışacağız.

Yarın iyi bir başlangıç pozisyonuna sahip olmak ve oradan çalışmak önemli, umarım Ferrari’yi hızlı bir şekilde geçebilir ve ilk turdan itibaren iyi bir tempoya sahip olabilirim. Bugün yaptıklarımızdan ders alacağız ve yarın daha güçlü olacağız.

Christian Horner Ne Dedi

Christian Takımla Tartışmalarda
Christian Takımla Tartışmalarda© Getty Görselleri

İki arabanın da puan için meydan okumasını istiyoruz.

Christian Horner

“Bugün iki puan aldık ve şampiyonluk savaşında hayati öneme sahip olacak, bu olumlu bir şey.

Mercedes’in bugünkü hızı büyük bir sürpriz değil, şimdi birkaç yarış için geliyor. Türkiye’de ortaya çıkmaya başladı ve Meksika’da düz çizgi hızları düzlüğün sonunda bizden yaklaşık 14 km daha hızlıydı.

Dün tekrar gördük ve düz çizgide kimse onlarla yaşayamaz. Ama yarın farklı bir yarış var. Pist koşulları daha sıcak olacak ve strateji anahtar olacak gibi görünüyor, bir dönüşe iyi bir başlangıç yapmalıyız.

Bugün orta lastiklerdeydik ve bu yüzden hala gelecek yumuşaklara sahibiz ve Brezilya’da her zaman olduğu gibi yarış günü her şey olabilir.

Başımızı eğip yaptığımız şeye konsantre olmalıyız. İki arabanın da puan için mücadele etmesi gerekiyor. Max ile ön sıradayız ve Checo hemen arkasında, bu yüzden bunun için gideceğiz ve neyle gelebileceğimizi göreceğiz.”

São Paulo Grand Prix Sprint Top 10

KONUMSÜRÜCÜTAKIM
1Valtteri BottasMercedes
2Max VerstappenRed Bull Yarış Honda
3Carlos SainzFerrari
4Sergio PérezRed Bull Yarış Honda
5Lewis HamiltonMercedes
6Lando NorrisMcLaren
7Charles LeclercFerrari
8Pierre GaslyAlphaTauri
9Esteban OconAlpine
10Sebastian VettelAston Martin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir