2021’de Yamaha için WorldSBK ve WorldSSP Unvanları

Toprak Razgatlıoğlu, Yamaha’nın 2021 DünyaSBK ve FIM Supersport Dünya Şampiyonası’nda sunduğu her şampiyonluğu kazanmasıyla Endonezya’da sezonun sondan bir önceki yarışına kadar inen sansasyonel bir FIM Superbike Dünya Şampiyonası şampiyonluğu mücadelesinin tadını çıkardı.

Pazar sabahı Mandalika Uluslararası Sokak Pisti’nde Razgatlıoğlu, 2021 DünyaSBK şampiyonu, bir Türk sürücü için ilk ve Yamaha’nın Ben Spies’in 2009’da kazandığından bu yana ilk kez taçlandırılmasını sağlayan Race 1’i ikinci sırada bitirmek için çizgiyi geçti.

25 yaşındaki oyuncu, Kawasaki’den Jonathan Rea ile yaptığı tarih mücadelesi sonrasında sezonu 13 galibiyet, 29 podyum ve üç pole pozisyonuyla noktalamıştı.

‎Razgatlıoğlu ve çaylak takım arkadaşı Andrea Locatelli’nin sansasyonel performansları, Brixx WorldSBK takımıyla Pata Yamaha’yı takımların şampiyonlarını taçlandırırken, Yamaha tüm sürücülerin ve takımların çabaları sayesinde 2007’den bu yana ilk kez üretici şampiyonluğunu ilan etti.‎

‎GRT Yamaha WorldSBK Takımı, Independent Riders’ın şampiyonu Garrett Gerloff ve takım arkadaşı Kohta Nozane’nin izniyle en iyi Bağımsız Takım oldu ve Endonezya finalinde yedinci olarak ilk sezonunu kapattı.‎

‎Yılın Çaylağı, Yamaha’nın 2011’den bu yana en yüksek finiş çaylağı olan sürücüler şampiyonasında genel olarak dördüncülük yolunda dört podyum bitiren Locatelli’ye verildi.‎

‎Dominique Aegerter, Arjantin’deki sondan bir önceki turda WorldSSP sürücülerinin şampiyonluğunu kazanmış ve 10 yarış kazanarak ve 16 kez podyumda bitirerek şampiyon olan dokuzuncu Yamaha sürücüsü olmuştu. ‎

‎Yamaha, Jerez’de üst üste beşinci DünyaSSP üretici şampiyonluğunu ilan ederken, takımların şampiyonluğu için mücadele tel örgülere indi ve On Kate Yamaha WorldSSP Destekli Takım zirveye çıktı. ‎

Evan Bros Yamaha WorldSSP Destekli Takım’dan Steven Odendaal ve ParkinGO Yamaha’dan Manuel Gonzalez şampiyonayı ikinci ve üçüncü sırada tamamlarken, Kevin Manfredi WorldSSP Challenge birincisi oldu.

Andrea Dosoli

Yamaha Motor Europe Yol Yarışı Müdürü

İnanılmaz bir sezon oldu, bu yılın ne kadar iyi olduğunu haklı çıkarmayan bir kelime. FIM Superbike Dünya Şampiyonası’ndaki Triple Crown çok şey ifade eden bir şey.

DünyaSBK tarihindeki en iyi sezon olduğuna inanıyorum. Üç binici ve üç üreticinin her turda, her yarışta podyum için mücadele ettiği bir sezon hatırlamıyorum. Rekabet seviyesi çok yüksekti, bu yüzden Toprak’ı ve takımı harika bir iş için tebrik etmeliyim” dedi.

Toprak hata yapmadı ve güçlü bir takım tarafından çok iyi desteklendi. 2020’deki zor bir sezonun ardından, buraya gelmek zor olsa da, sürücülerin podyumda ne olması gerektiğini daha iyi anlayabildik.

Çok verimli bir çalışma şekli oluşturduk, bu yüzden Japonya’daki mühendisler, Yamaha, Toprak ve ekip sayesinde.

Biniciler şampiyonluğunu kazanalı 12 yıl oldu, ancak geri döndüğüzden beri adım adım gelişebildik ve bu yılı bu kadar özel kılan şey, rekabet seviyesinin daha önce hiç görülmemiş olması. Hepimiz için çok şey ifade eden bir şey.

Garrett’ı ve GRT Yamaha takımını Bağımsız Sürücüler ve Takımlar şampiyonluğu için tebrik etmek istiyorum.

Kolay bir sezon olmadı, ancak bu gelecek yıl için inşa edeceklerine eminim büyük bir başarı. İlk sezonunda genel sıralamalarda dördüncü olan Andrea için de ne yıldı, aynı zamanda en iyi çaylak seçildi.

Bu, Yamaha’nın step-up programının gerçekten iyi çalıştığını ve gelecek için heyecanlı olduğumuzu gösteriyor.

Ayrıca, ulusal düzeyde çok başarılı olduk, BSB, MotoAmerica, JSB ve diğerleri kazandık, bu da Yamaha R1 paketinin ne kadar iyi olduğunu gösteriyor.

Sadece WorldSBK’da Yamaha için değil, aynı zamanda bir üretici, sürücü ve takım olarak şampiyonluğu kazandığımız WorldSSP’de de harika bir yıl oldu, bu yüzden orada bizim için başka bir Üçleme.

Dominique, Ten Kate Yamaha ve tabii ki böyle mükemmel bir iş yapan tüm Yamaha takımlarını tebrik ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/pdtf1tur/public_html/wp-content/litespeed/css/0ef6a822b7f41fb00712da26a63c96ae.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:130 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/pdtf1tur/...', 130, Array) #1 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(130): md5_file('/home/pdtf1tur/...') #2 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(837): LiteSpeed\Optimizer->serve('http://f1turkiy...', 'css', true, Array) #3 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(330): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(264): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/pdtf1tur/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(324): LiteSpeed\Optimize->f in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 130