Toprak Razgatlıoğlu’ndan Donington’da Çifte Zafer

0

Toprak Razgatlıoğlu, İngiltere’nin Donington Park pistinde yarış severlere unutulmaz bir hafta sonu yaşattı. İki muhteşem zafere imza atan Toprak, şampiyonada da liderliğe yükseldi.

Superbike heyecanına bu hafta sonunda İngiltere’nin Donington pisti ev sahipliği yaptı. Cumartesi günü yapılan ilk yarışta ve pazar günü gerçekleşen ikinci yarışta olağanüstü performanslar sergileyen Red Bull sporcusu Toprak Razgatlıoğlu hafta sonunu iki unutulmaz zaferle tamamladı.

Superbike 1. Yarış – Cumartesi

İlk yarış için sıralamanın belirlendiği Superpole’de ıslak zeminin dezavantajını yaşayan Toprak, istediği sonucun uzağında kaldı.

Toprak, elde ettiği derece sonucunda ilk yarışa 13. sırada başlarken, start verildikten sonra bütün senaryo değişti.

Işıklar söner sönmez müthiş bir atak yapan Toprak, 13. sıradan önce beşinciliğe, ilk tur henüz tamamlanmadan ise ikinciliğe kadar yükseldi. Toprak’ın şampiyonluk mücadelesindeki rakiplerinden Scott Redding ise ikinci tur içinde düşerek yarış dışı kaldı.

Toprak, ilk sıradaki Jonathan Rea‘nın peşine takılırken onu ekarte etmesi de fazla uzun sürmedi. İkinci bitmeden yaptığı atakla Rea’yı geçen temsilcimiz liderliği ele geçirdi. Kısa bir süre sona Rea da motosikletinin kontrolünü kaybetti ve pist dışına çıktı.

Rea pozisyonunu korurken, Toprak ise farkı biraz daha açmayı başardı.Yarışa ikinci sırada başlayan Michael van der Mark, Rea’yı takip ederken, Leon HaslamAlex Lowes ve Tom Sykes da podyum mücadelesinin içinde yer aldı.

Peşlerinden gelen Garrett Gerloff bir ara üçüncülüğe kadar yükselse de yarışın bitimine yedi tur kala pist dışına çıkarak yerini kaybetti.

Toprak, yarışın sonuna kadar kusursuz bir performans sergilerken tarihi bir zafere de imza atmayı başardı. Rea ikinci sırayı alırken, Lowes üçüncü, Sykes dördüncü, van der Mark ise beşinci sırayı aldı.

Yamaha takımıyla sözleşmesini 2023’e kadar uzatan temsilcimiz Donington’daki ilk yarışta sezonun en iyi yarış performansını ortaya koydu.

Superpole Yarışı – Pazar

Pazar günü yapılan 10 turluk Superpole yarışına Jonathan Rea ilk sırada başlarken, Michael van der Mark ikinci, Tom Sykes ise üçüncü sırada yer alarak ilk çizgiyi tamamladı. Toprak Razgatlıoğlu ise ilk yarışta olduğu gibi 13. sıradan start aldı.

Start verildikten sonra dokuzuncu sıraya kadar yükselen Toprak, ikinci turda ise yedinciliğe kadar yükseldi. İyi bir start alan ve ikinciliğe kadar yükselen Alex Lowes, dördüncü virajda düştü ve oldukça geride kaldı.

Rea, yarışı başladığı gibi lider bitirirken, Sykes ikinci, van der Mark ise üçüncü oldu.

Toprak ise yarışın bitimine iki tur kala altıncılığa yükseldi ve yine başarılı bir performansla yarışı tamamladı.

Superbike 2. Yarış – Pazar

Toprak, hafta sonunun ikinci yarışına da oldukça etkili başladı. Altıncı sıradan start alan Toprak, önünde start alan Gerloff, Haslam, van der mark ve Sykes’ı ekarte ederek bir anda ikinci sıraya yerleşti.Toprak, peş peşe iyi tur zamanlarına imza atarak Rea’yı zorlamaya başladı.

Üçüncü tur devam ederken harika bir atak yapan Toprak, Rea’yı geride bırakmayı başardı ve en sevdiği pistler arasında yer alan Donington’da bu hafta sonunda bir kez daha liderliğe yükseldi.Toprak ve Rea arasında kıyasıya bir mücadele başlarken, Sykes üçüncü sıradaki yerini korudu. Yetenekli pilot Garrett Gerloff dördüncü sırada yer alırken Scott Redding ise beşinci sırada mücadelesine devam etti. Toprak, bitime 14 tur kala sekizinci virajda frenleme hatası yapınca

Hemen ardından gelen Rea bu durumdan faydalandı ve liderliğe yerleşti. Ancak kısa bir süre sonra Rea’nın viraj içinde kayarak düşmesi sıralamada bir hayli gerilemesine neden oldu. Böylece Toprak tekrar ilk sıraya yerleşirken şampiyona liderliği için de büyük bir avantaj elde etti.

Yarışın geri kalanında dominant performansını sürdüren temsilcimiz liderliği kaptırmadı ve elde ettiği zaferle şampiyona sıralamasında da 183 puanla liderliğe yükseldi. Sykes’ı geride bırakan Gerloff yarışı ikinci sırada tamamlarken, şampiyona liderliğini Toprak’a kaptıran Rea ise 20. ve son sırada finişe geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir