Quintero, Sanders kaza yaparken başka bir etap galibiyetiyle göz dolduruyor.

0

Sebastien Loeb (FRA) for Bahrain Raid XTreme races during stage 7 of Rally Dakar 2022 from Riyadh to Al Dawadimi, SaudiArabia on January 09, 2022 // SI202201090083 // Usage for editorial use only //

Fransız Sébastien Loeb, 2022 Dakar Rallisi’nin 7. etabından sonra otomobil lideri Nasser Al-Attiyah’ta beş dakikadan fazla süre kazandı ve Seth Quintero inanılmaz formunu başka bir etap zaferiyle korudu. 

– Fransız, genel klasmanda genel klasmanda ikinci sıraya yükselmek için rallideki ikinci etap galibiyetini iddia ettiği için Kimse Loeb’den daha fazla Al Dawadimi bivouac’a ulaşmak için acele etmedi.

– Dakar’daki 16. etap galibiyetini garantileyen Loeb, Dakar’ın ikinci haftasında yarış lideri Al-Attiyah’ın (QAT) hayatını mümkün olduğunca rahatsız etmek için elinden geleni yapmaya hazır görünüyor.

– Bununla birlikte, Al-Attiyah çöl güneşinin parıltısı altında bile serin bir müşteridir ve Toyota Hilux T1+ sürücüsü hala Loeb’e 45 dakika öndedir.

– Dakar’ın ikinci haftası da üç Audi RS Q e-tron için çok daha başarılı oldu, Carlos Sainz (ESP) günün üçüncü en hızlı zamanını ve takım arkadaşı Stéphane Peterhansel’i (FRA) sadece bir sıra geriden belirledi. Mattias Ekström (SWE) de sahnede ilk 10’da yer alarak bugün sekizinci oldu.

– T3 kategorisinde Quintero (ABD) etkileyici galibiyet serisini koruduğu için tarih yazılabilirdi. 19 yaşındaki Red Bull Off-Road Junior Team sürücüsü, bu Dakar’da toplam yedi etap galibiyetine imza attı.

– Rallinin tek bir etabı için mevcut etap galibiyet rekoru 10’da duruyor ve bu Dakar 17 etap için koştuğunda kırıldı.

– Chaleco Lopez (CHI), başka bir güçlü gösteriden sonra genel T3 kategorisini kazanmak için rotaya bakıyor, Ancak, üçüncü sıradaki Cristina Gutiérrez (ESP) ikinci sıradaki Sebastian Eriksson’da (SWE) bir saat telafi edebildiği için ikincilik savaşı çok daha ilginç hale geldi.

– Bisiklet kategorisinde, GasGas Fabrikası sürücüsü Daniel Sanders (AUS) için Dakar’ın ikinci haftası başlamadan sona erdi.

Geçen yılın en iyi çaylakları Dinlenme Günü’nde genel olarak üçüncü oldu, ancak 7.

– Sanders, özel aşamaya giden irtibat yolu sırasında kaza yaptı ve sol dirseğini ve bileğini kırarak Dakar’ını erken sona erdirdi.

Takım arkadaşı Sam Sunderland (GBR) de 2017 Dakar galibi sahnedeki genel liderliğini kaybettiği ve şimdi genel olarak dördüncü sırada yer alan Stage 7’de şanssızdı.

– Red Bull KTM Factory Racing’den Matthias Walkner (AUS) genel olarak ikinciliğini korurken, takım arkadaşı ve saltanat şampiyonu Kevin Benavides (ARG) toplamda üçüncülülüğa yükseldi.

– Kamyon yarışında, önde gelen üç Team Kamaz Master sürücüsünün sıralamanın zirvesinde bir araya gelenlerle işler sıkılaştı.

Etap galibi Anton Shibalov (RUS) hala üçüncü sırada, ancak Dinlenme Günü’nde olduğundan daha liderliğe daha yakın.

– Etapta ikincilik Eduard Nikolaev’i (RUS) genel olarak ikinci sırada tutuyor, şimdi yarış lideri ve takım arkadaşı Dmitry Sotnikov’un (RUS) sadece beş dakika gerisinde.

– Pazartesi günkü 8. etap 394 kilometre zamanlanmış özel bir etap olacak ve bu mesafenin yarısından fazlası kum tepeleri üzerinde yarışılacak.

TIRNAK

Sébastien Loeb: “Rallinin sadece yarısı bitti, bu yüzden zorlamaya devam edeceğiz. Sonunda yavaşlamak zorunda kalsak da bugün Nasser’da biraz zaman ayırabildik.

Her sahnede elimden geleni yapmaya devam edeceğim ve bunun bize ne kazandıracağına bakacağız.”

Nasser Al-Attiayh: “Dakar’ın ikinci haftası tamamen farklı bir yarış. Bu sabah gerçekten saldırmaya çalışmadık, sahnenin ilerleyen saatlerine bıraktık.

Etabı kazandık mı bilmiyorum, rakiplerimizin çoğu arkamızdan başladı, bu yüzden öğrenmek için beklemeliyiz. Herhangi bir strateji izleymiyorum.

Eğer bir özel maçı kazanacak durumdaysak, elimizden kayıp gitmesine izin vermeyeceğiz, ama önceliğimiz gün gün tümümüzü vermek ve Dakar’ın sonunda karşılığını vermesini ummak.”

Carlos Sainz: “En az 3-4 kez kaybolduk. Gizli bir ara noktadan sadece 30 metre uzakta olabilirsiniz ve hala yakalayamazsınız.”

Matthias Walkner: “Navigasyon süper zor, özellikle bir ara nokta. Aynı zamanda çok yorucu bir aşamaydı, ama halleddik. Daha beş uzun günümüz var.”

Sam Sunderland: “Zor bir gündü. İlk olarak takım arkadaşım Daniel irtibatta kaldı. O zaman açılması gerçekten zor bir aşamaydı.

Yağmur birçok izi yok etti. Dışarısı kumarhane gibi, yazı tura atıp doğru yolu seçmeyi umarsın.”

Seth Quintero: “Zor bir gündü. Önden başladık ve birkaç kez kaybolduk. Bitişe geldik ve görünüşe göre bugün yine galibiyeti aldık.

Bu bizim için yedi galibiyet demek, bu yüzden rekora ayak uyduruyoruz.”

Cristina Gutiérrez: “Bence bugün herkes navigasyonla ilgili en azından biraz sorun yaşadı çünkü çok zor oldu. Sonra sonlara yakın bir delinme yaşadık, bu yüzden bize biraz daha zaman kaybettirdi.”

7. Etap’ın ardından 2022 Dakar Rallisi Sıralamaları

ARABA YARIŞI İlk 5
1. N. AL-ATTIYAH (QAT) TOYOTA 23:52:22
2. S. LOEB (FRA) BRX +44:59
3. Y. AL RAJHI (SAÜ) TOYOTA +53:31
4. L. ALVAREZ (ARG) TOYOTA +1:15:09
5. K. PRZYGONSKI (POL) MINI +1:30:04

BİsİkLET YARIŞI İlk 5
1. A. VAN BEVEREN (FRA) YAMAHA 23:45:02
2. M. WALKNER (AUT) KTM +05:12
3. K. BENAVIDES (ARG) KTM +05:23
4. S. SUNDERLAND (GBR) GAZ GAZı +05:38
5. L. SANTOLINO (ESP) SHERCO +06:34

KAMYON YARIŞI İlk 5
1. D. SOTNIKOV (RUS) KAMAZ 26:05:54
2. E. NIKOLAEV (RUS) KAMAZ +05:14
3. A. SHIBALOV (RUS) KAMAZ +31:25
4. A. LOPRAIS (CZE) PRAGA +1:07:25
5. J. VAN KASTEREN (NLD) IVECO +1:36:51

HAFIF PROTOTIP (T3) TOP 5
1. F. LOPEZ CONTARDO (CHL) CAN-AM 28:17:24
2. S. ERIKSSON (SWE) CAN-AM +1:24:05
3. C. GUTIERREZ (ESP) OT3 +2:12:40
4. F. ALVAREZ (ESP) CAN-AM +2:38:19
5. S. NAVARRO (ESP) CAN-AM +4:31:52

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir