Alex Albon, kariyerinin ilk DTM galibiyetini kazandı

0

Alex Albon, kariyerinin ilk DTM galibiyetini kutladı ve Pazar günü Nürburgring’de düzenlenen olaylı bir İkinci Yarış’ta pole’den lider oldu.

Ferrari 488 GT3 Evo 2020’yi Nürburgring’de pole pozisyonuna geçiren Red Bull AlphaTauri AF Corse sürücüsü Alex Albon, daha sonra çalkantılı bir yarış sırasında yerini korumak için baskın bir performans sergiledi.

“İlk DTM yarış zaferi! Alex’e ve ekibe tebrikler” dedi Red Bull‘un premium moda markası AlphaTauri’nin CEO’su Ahmet Mercan. “2021 DTM sezonunda başarılı bir hafta sonu için heyecanlıyız!”

Alex Albon, 22 Ağustos 2021'de Nürburgring'deki zaferinden sonra yeni kazananın kupasını gösteriyor.
Alex Albon yeni kazananın kupasını gösterdi© Julian Kroehl/Red Bull İçerik Havuzu

Pazar günkü yarış, Albon’ın önceki gün zorlu bir yarıştan men problemleriyle emekli olması sonrasında bol ödüldü. Bu hayal kırıklığından sonra, en iyi zamanı kaydetmeye hak kazanmada zor koşulları ve ıslak yüzeyleri yönetti.

Daha sonra çok sayıda olay ve güvenlik aracı periyoduna rağmen yarış boyunca sakin kaldı ve 38 tur sonunda 4.6 saniyelik bir farkla çizgiyi geçti. Galibiyet, Taylandlı sürücünün en iyi sonucu ve İtalya’daki Zolder, Belçika ve Monza’daki üçüncülüklerin ardından podyuma üçüncülük yolculuğunu işaret ediyor.

“Takım ve benim için de harika bir gün!” dedi.

Alex Albon

“Zolder’deki hafta sonu iyi geçti ve burada büyük bir adım daha attık ve cumartesi günü hiçbir yerde olduktan sonra. Akşam uzun bir süre bunu düşündük. Bugün yapılan kurulumla doğru yöne gittik ve galibiyetle ödüllendirildik. Umarım bu ivmeyi Red Bull Ring’deki ev yarışına götürebiliriz.

“Albon kutlama yaparken, takım arkadaşı Red Bull Junior Team sürücüsü Liam Lawson her iki yarışta da şanssızdı ve puanların dışında bitirdi. Yedinci yarışta genç Yeni Zelandalı sürücü, rakip bir arabanın temas kurmasının ardından spin attı ve sahadan geriye düştü. Çizgiye kadar mücadele etti ancak 13.

Liam Lawson, 22 Ağustos 2021'de Almanya'daki Nürburgring'de zorlu bir DTM hafta sonu geçirdi.
Liam Lawson Nürburgring’de zorlu bir DTM hafta sonu geçirdi.© Julian Kroehl/Red Bull İçerik Havuzu

Sekizinci yarış da Lawson için planlandığı gibi gitmedi. Orta sahadan başlayarak, onu ekstra pit stop yapmaya zorlayan birçok olaya karıştı. Sollamaya çalışırken bir çarpışmaya karışmadan önce bir savaşta lastik hasarına maruz kaldı. Askıya alma sorunlarıyla yarıştan çekilmek zorunda kaldı.

“Genel olarak sinir bozucu bir hafta sonunu tamamlamak için sinir bozucu bir Pazar yarışı.”

Liam Lawson

“Aslında bugün çok iyi bir başlangıç yaptım ve pit stopumu iyi zamanlandırdık. Geri döndüğümde Maximilian Götz ile bir savaştaydım.”Ne yazık ki temas oldu ve arka lastiğimi açtı, bu yüzden geri gelip kullanılmış lastiklerle devam etmek zorunda kaldım.

Yine de iyi bir yeniden başlatma yapmayı başardım ve ileriye doğru mücadele ettim. Ancak, daha sonra bir Audi ile savaş sırasında şikanda biraz kaos vardı. Bu kadardı. Yine de takımdaki herkese çabaları için teşekkürler.”

Red Bull AlphaTauri AF Corse'den Alex Albon, DTM'deki ilk galibiyetini 22 Ağustos 2021'de Almanya'daki Nurburgring'de almak için bitiş çizgisini geçti.
Alex Albon bitiş çizgisini geçerek DTM’deki ilk galibiyetini aldı© Julian Kroehl/Red Bull İçerik Havuzu
Liam Lawson, 22 Ağustos 2021'de Red Bull AlphaTauri AF Corse için Almanya'daki Nürburgring'de piste çıktı.
Liam Lawson Nürburgring’de AF Corse için yolda© Julian Kroehl/Red Bull İçerik Havuzu

Yarış 1 Sonucu (İlk 5):

  1. Kelvin van der Linde (RSA) – Team ABT Sportsline
  2. Philip Ellis (SUI) – Mercedes-AMG Takımı Winward
  3. Mike Rockenfeller (GER) – Takım ABT Sportsline
  4. Maximilian Götz (GER) – Mercedes-AMG Team HRT
  5. Marco Wittmann (GER) – Walkenhorst Motorsport

Yarış 2 Sonucu (İlk 5):

  1. Alex Albon (THA) – Red Bull AlphaTauri AF Corse
  2. Dani Juncadella (ESP) – Mercedes-AMG Takımı GruppeM Racing
  3. Marco Wittmann (GER) – Walkenhorst Motorsport
  4. Maximilian Götz (GER) – Mercedes-AMG Team HRT
  5. Esteban Muth (BEL) – T3 Motor Sporları

Albon, 82 puanla sürücüler sıralamasında dördüncülülüğe yükseldi. Lawson şu anda 80 puanla beşinci sırada Albon’ın hemen arkasında yer alıyor. Sekiz yarışın ardından Red Bull AlphaTauri AF Corse 162 puan topladı ve takım sıralamasında ikinci sırada yer alıyor. DTM 2021 sezonunun beşinci turu 3-5 Eylül 2021’de Red Bull Ring’de (AUT).

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir